gpl

Kapitola 5 – GPL

WordPress je šířen pod Všeobecnou veřejnou licencí (GPL). Ta obsahuje podmínky, podle kterých je software distribuován. Matt a Mike, původní vývojáři WordPressu,  podporovali tuto licenci. Před tím, než Mike začal pracovat na b2, byl přispěvatelem pro projekty svobodného softwaru. Vložil úpravy do systému pro kontrolu verzí (CVS) a kompilátoru DJGPP, dále pak upozorňoval na chyby v databázovém softwaru MySQL. Když přišlo na výběr blogovacího softwaru, licence hrála velkou roli. Movable Type nepřipadal v úvahu, protože nebyl šířený pod GPL. Jako kodér byl Mike zvyklý na sdílení softwaru a využívání kódu někoho jiného. Už to bylo delší dobu co pracoval na DJGPP, kde prvně poznal GNU a ideu za GPL. “Poznal jsem Richarda Stallmana a četl jsem jeho příběh”, řekl. “on vytvořil ty čtyři principy, které mě prostě inspirovaly.”

Ty principy, které inspirovaly Mika, inspirovaly i tisíce dalších vývojářů. Jsou to myšlenky hovořící o svobodě a společnosti založené na sdílení a spolupráci. Komunity jako WordPress vyrostly kolem nich a byly ovlivněny tímto modelem, jež se používá k vývoji softwaru na celém světě.

Principy jsou doložky napsané ve Všeobecné veřejné licenci (GPL). Ony jsou podmínky určující šíření softwaru. Licenci napsat Richard Stallman pro software, který vydal jako součást GNU projektu. Rozčílený proprietární licencí — která podle něj zavinila úpadek MIT — chtěl šířit jeho software s licencí, jež ochrání svobodu uživatelova softwaru. GPL chrání čtyři svobody uživatele a tvoří srdce “svobodného softwaru”. Svobodné (v angličtině Free) se nevztahuje k ceně, ale ke svobodě, která je alfou a omegou pro Nadaci Svobodného Softwaru (Free Software Foundation).

Svobodný software chrání následující čtyři věci:

  • svobodu používat program za jakýmkoliv účelem, tedy komerčně nebo soukromě,
  • svobodu studovat, jak program pracuje a uzpůsobovat ho svým potřebám,
  • svobodu dále distribuovat program,
  • svobodu vylepšovat program a zveřejňovat zlepšení tak, aby z nich mohla mít prospěch celá komunita.

Dá se to pak shrnout, že “dává uživatelům svobodu spouštět, kopírovat, distribuovat, studovat, měnit a zlepšovat software.” Svobody chrání všechny uživatele. V praxi to znamená, že kdokoliv může použít část svobodného softwaru — může ho instalovat kolikrát chce a zároveň ho poskytnout komu chce. Může ho upravovat dle vlastních potřeb. Může své úpravy šířit. Když přijde na svobodný software, uživatel má absolutní svobodu.

Nicméně není to dostačující psát tyto svobody do licence. Uživatelé potřebují být chráněni, jinak se svobodný software transformuje do proprietárního softwaru a vývojáři využijí výhody svobodného softwaru, ale neposkytnou je dalším. Ochranu těchto svobod zajišťuje Stallmanův copyleft. Copyleft je přetvoření známého copyright za účelem chránit podmínky, podle kterých se dílo šíří. Je to metoda zajišťující, že dílo je zdarma a zároveň i všechny jeho upravené verze. Jinak řečeno je to pojistka, která zajistí, že dílo neskoční jako součást proprietárního softwaru.

Copyleft funguje následovně:

  • Držitel copyright drží autorská práva k dílu.
  • Podmínky distribuce jsou — každý může použít, modifikovat a šířit dílo, ale musí poskytnout stejné svobody všem dalším — přidáno.

Pokud programátor chce využít software s copyleftem na vlastní software, tak nové dílo musí poskytovat stejné svobody jako originální dílo. Copyright je postaven na hlavu. Je použit sám proti sobě nebo, jak to Stallman podal “využíváme copyright jako garanci svobody”. Copyleft licence neopouštějí copyright (například: jako je tomu u volného díla).

GPL je často popisována jako virální licence. Je to protože jakýkoliv kód zařazený do GPL automaticky přejímá tuto licenci. GPL se šíří. Pro svobodný software je to důležité. Znamená to, že tělo díla je soběstačné a zachová všechny svobody.

Chcete-li vidět copyleft v akci, stačí si otevřít licenci vloženou u WordPress. Hlavička obsahuje následující:

b2 is (c) 2001, 2002 Michel Valdrighi – m@tidakada.com – http://tidakada.com Wherever third party code has been used, credit has been given in the code’s comments. b2 is released under the GPL and WordPress – Web publishing software Copyright 2003-2010 by the contributors WordPress is released under the GPL

Je to skvělý příklad jak copyleftové licence fungují. Michel uplatňuje jeho originální copyright na b2 a poté jej šíří pod GPL, která říká, že jej kdokoliv může šířit a modifikovat, pokud poskytne stejné svobody. To znamená, že když byl původně vytvořen fork, vývojáři neměli jinou šanci než zvolit pro WordPress licenci GPL. Michelův záměr zachovat b2 svobodný funguje. To také znamená, že jakékoliv další části zahrnuté do WordPress musejí mít licenci GPL. WordPress uživatelé, bez ohledu na verzi WordPressu, mají stejné svobody. Když b2 hrozilo nedokončení, umožnila licence Mikovi a Mattovi jeho fork a využití jeho kódu jako základ pro nový vývoj.

Mikova vášeň pro svobodný software je důležitou součástí začátku vývoje WordPress. b2 byl první projekt svobodného softwaru, na kterém se Matt podílel. Když si později vyvinul silnější víru ve svobodný software, bylo to u b2 a v prvních dnech WordPress, kdy se Matt, díky Mikovo vlivu, poprvé dozvěděl o svobodném softwaru. “To je věc, kterou jsem se opravdu naučil od Mika” řekl Matt v rozhovoru v roce 2010. “b2 byl první otevřený projekt, na kterém jsem se podílel. Tenkrát jsem ani pořádně nerozuměl co to znamená.”

GPL doplňuje vývoj “uživatel na prvním místě”, ten se soustředí na licence s důrazem na svobody uživatele. To je možná jedna z největších nedorozumění kolem licence. Když GPL mluví o svobodě, mluví o uživatelské svobodě, ne vývojářské svobodě a často svoboda uživatele přichází na úkor vývojáře. Vývojáři, kteří chtějí použít GPL kód v jejich vlastním softwaru jsou omezeni použitím copyleftové licence pro jejich produkt. Také jsou omezeni kódem, který mohou integrovat s jejich GPL kódem. Například při využití knihovny ve WordPress, tato knihovna musí být GPL-kompatibilní. Tento důraz na svobody je důležitý a vedlo se kolem něj mnoho debat.

Svoboda uživatelů je chráněna dokonce ještě více přispěvateli do projektu. Dokonce i když by došlo k domluvě o změně licence, svoboda WordPress uživatelů bude pokračovat. Tisíce lidí z celého světa přispívají do WordPress. Každá osoba, kdo píše kód pro WordPress získá svůj copyright, ale souhlasí, že licence kódu bude GPL. To činí prakticky nemožné pro tvůrce WordPress změnit jejich licenci. Aby to mohli udělat, museli by kontaktovat každého přispěvatele a získat jeho souhlas ke změně. To zahrnuje úplně všechny přispěvatele, od těch co přidali jen jednu řádku kódu, až po vedoucí projektu, Matta a Mika a také Michela. Toto vše znamená, že WordPress vždy zůstane zdarma a svobodný.

Volba, kterou Michael udělal ohledně využití GPL byla jedna z nejdůležitějších v historii projektu. To znamená, že podmínky šíření softwaru chrání na první místě vývojáře a zajišťují, že uživatelé mají kompletní svobodu. Ale co je cena za uživatelskou svobodu? To je otázka, která přichází na řadu vždy znovu a znovu v historii projektu, vždy když rozdílné skupiny objeví jejich vlastní práva a omezení svobody a nezáleží na tom jestli jsou to vývojáři, grafici nebo majitelé firmy.

Zdroj: GPL

TIP: Pokud se chcete o licencích dozvědět více, podívejte se na náš článek Licence nejen k šablonám, pluginům a WordPressu

Neuteklo vám něco?

Pokrok a WordPress na nikoho nečekají, tak nám tu raději nechte email, ať o nic nepřijdete!

Nespamujeme! Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Správa WordPress webu

Nemusíte na to být sami. Pomůžeme vám s pravidelnou údržbou i novými vylepšeními.

Více informací

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nákupní košík
Přejít nahoru