kancelár

Jak udělat kopii WordPress stránky na nové doméně

Při tvorbě webových stránek se obvykle postupuje tak, že se stránky vyvíjí na skrytém místě (obvykle nějaká subdoména nebo jiná testovací doména) a až po dokončení se přesunou na své místo. Důvod k tomu může být například ten, že již máte nějaké staré stránky a nechcete, aby návštěvníci viděli nedokončenou verzi. V tomto článku si ukážeme jak jednoduše a rychle přesunout stránky z jedné domény na druhou.

Tento návod pro přesun WordPress stránky je vhodný pro začátečníky. Pro přesun se nebudou muset provádět žádné SQL dotazy. Nutná je jen znalost používání FTP a umět vytvořit prázdnou MySQL databázi.

Přesun WordPress stránky z jedné domény na druhou

Nejprve budeme potřebovat nainstalovat plugin Duplicator, který se postará o celou práci prakticky sám. Plugin najdete na WordPress.org a můžete jej nainstalovat přímo z WordPress administrace.

Duplicator funguje tak, že ze současného WordPress vytvoří instalační balíček (php soubor + zip), který si stáhnete a následně jej nahrajete na novou doménu (hosting), kde pomocí instalátoru web obnovíte.

Po instalaci a aktivaci pluginu se v levém WordPress menu zobrazí nová položka Duplicator. Zde můžete udělat první krok – exportovat současný obsah stránek.

Export WordPress

V sekci Duplikátor je v pravém horním rohu tlačítko Create new. Klikněte na něj.

Krok 1 – Požadavky

V prvním kroku se prověří požadavky potřebné pro export. Nic zde nastavovat nemusíte, klikněte na tlačítko Next.

Krok 1 - Požadavky
Krok 1 – Požadavky

Krok 2 – Prověření systému

Druhý krok je opět o prověření několika parametrů a nastavení. Pokud dojde k nějakému problému objeví se u dané položky nápis Warn. Kontroluje se zde server, budování archivu a databáze.

Server:

  • Web Server – podporované jsou Apache, LiteSpeed, Nginx, Lighttpd, IIS, WebServerX, uWSGI.
  • PHP Setup – kontrola Open Base Dir, Max Execution Time a MySQLi.
  • WordPress – stav samotného jádra WordPress.

Archiv:

  • Total size – automaticky varuje při větším webu než 150 MB. U slabších hostingů to může být důvod, že se archiv nevytvoří.
  • Name checks – kontrola, zda se nenachází soubory s nestandardními znaky (š, č, ř, ž, ý, atd.). Pokud používáte Filenames to latin, tak jste v pohodě. V opačném případě se nemusí soubory na novém hostingu zobrazit.
  • Large File – automaticky varuje při nalezení souborů větších než 3 MB.

Databáze:

  • Total size – automaticky varuje při databázi větší než 50 MB. Pokud potřebujete optimalizovat databázi doporučuji plugin WP Sweep.
  • Table details

I když se zobrazí nějaký Warn, doporučuji dole odškrtnout A warning status was detected, are you sure you want to continue? a kliknout na tlačítko Build. Obvykle to funguje a web při nepovedeném exportu určitě nerozbijete.

Krok 2 - Prověření systému
Krok 2 – Prověření systému

Krok 3 – Tvorba balíčku

Nyní uvidíte, že se pracuje na tvorbě balíčku. Tento proces může trvat několik minut. Poté se zobrazí informace o úspěchu nebo neúspěchu. V případě, že se balíček vytvořil, uvidíte zde tlačítka Installer a Archive. Klikněte na ně a stáhněte si soubory do počítače.

Krok 3 - Tvorba balíčku
Krok 3 – Tvorba balíčku

Import WordPress

Nyní zbývá už jen nahrát a rozbalit WordPress na novou doménu. Připojte se pomocí FTP na hosting a nahrajte do základního adresáře (tam kam by jste jinak nahrávali čistou WordPress instalaci) oba soubory, tedy php + zip.

Jakmile bude nahrávání dokončeno, zadejte v prohlížeči adresu nové domény a za ní napište installer.php.

vasedomena.cz/installer.php

Zobrazí se průvodce obnovení WordPress. Celý proces má opět tři kroky.

Krok 1 – Soubory a databáze

Nejprve je třeba napojit WordPress na novou, prázdnou MySQL databázi. Vyplňte požadovaná pole formuláře, odškrtněte I have read all warnings & notices a klikněte na Run Deployment. Pokud chcete před samotným instalačním procesem otestovat připojení k databázi klikněte na tlačítko Test Connection.

Krok 1 - Soubory a databáze
Krok 1 – Soubory a databáze

Krok 2 – Aktualizace

V druhém kroku instalace pouze potvrďte aktualizaci URL adres a cest v databázi. Můžete zde také vytvořit nového uživatele s administrátorskými právy pokud chcete. Nicméně uživatelé jsou stejní jako na exportovaném webu a ještě jsem to nikdy nepotřeboval. Klikněte na tlačítko Run Update.

Krok 2 - Aktualizace
Krok 2 – Aktualizace

Krok 3 – Test

Nyní máte hotovo a posledním krokem je seznam doporučení, co by jste měli nyní udělat.

  1. Zkontrolovat instalaci
  2. Přeuložit trvalé odkazy
  3. Zkontrolovat stránky a obsah
  4. Vymazat soubory sloužící pro import.
Krok 3 - Test
Krok 3 – Test

Především poslední krok je důležitý. Přihlaste se do nově importovaného WordPress a v horní části uvidíte varování o tom, aby jste smazali již nepotřebné soubory instalace. Klikněte na odkaz Take me to the cleanup page!, který se nachází ve varování.

Varování
Varování

Dostanete se na stránku Data Clean up, kde jsou tři tlačítka. Postupně na každé z nich klikněte a smažte tyto soubory. Nakonec ještě přes FTP smažte zip archiv, který jste tam nahráli a máte hotovo.

Nyní máte úspěšně vytvořenou kopii WordPress stránky. Plugin Duplicator doporučuji smazat, není již k ničemu.

Neuteklo vám něco?

Pokrok a WordPress na nikoho nečekají, tak nám tu raději nechte email, ať o nic nepřijdete!

Nespamujeme! Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Správa WordPress webu

Nemusíte na to být sami. Pomůžeme vám s pravidelnou údržbou i novými vylepšeními.

Více informací

17 názorů na “Jak udělat kopii WordPress stránky na nové doméně”

  1. Libor Čáp

    Dobrý den,
    děkuji za návod. Pomohl mi se zorientovat v pluginu.
    Jen bych doplnil, že je nutno před importem WordPress vytvořit na nové doméně novou databázi. Rovněž návod ve tvaru “vyplňte požadované údaje” jsou pro začátečníky k ničemu ( navrhoval bych přesnější formulaci např.: vyplňte údaje o nově vytvořené datatbázi).

  2. Dobrý den,
    při importu WordPressu jsem dostal na stránce domena/installer.php tuto hlášku:

    Root DirectoryFail
    Path: /data/web/virtuals/146942/virtual/www
    [Pass] Is Writable by PHP
    [Fail] Contains only one zip file
    Result = No package file found
    Note: Manual extraction still requires the archive.zip file

    Nevíte, čím by to mohlo být a hlavně, jak to vyřešit. Na nový hosting jsem přes ftp nahrál vyexportovaný balíček a soubor installer.php. Při jeho spuštění však nastala tato chyba.

    1. Tak jsem to vyřešil. Zrovna pracuji na Macu a ten prostě nevytvořil .zip, ale stáhl exportovaný balíče, jako adresář. Nevšiml jsem si toho a nakopíroval to na nový hosting jako adresář. Pak installer.php nenašel zazipovaný balíček k instalaci. Stačilo nahranému adresáři změnit příponu na .zip a installer už problémy neměl.

  3. Dobrý den, zkoušel jsem kopii webu přes Duplikátor, ale nelze se přihlásit do administrace, ani nejde obnovit heslo. Prostě nic. Když dám na přihlašovací stránce odkaz “Zapomněli jste heslo?”, tak se mi otevře odkaz jen “http://wp-login.php/?action=lostpassword” místo správného “http://nazevwebu.cz/wp-login.php?action=lostpassword”. Když to zadám ručně, tak se objeví hláška: “Not Found. The requested URL /wp-login.php was not found on this server.” Zřejmě se bude muset něco přenastavit, bohužel nevím, jak. Děkuji za případnou pomoc

  4. Můj oblíbený plugin. Používám ho již tak dlouho, že jsem našel ještě jeho původní archívy z roku 2013.
    Snad jen poznámka, že se příliš nehodí na weby s velkým množstvím dat. Tady bych asi doporučil WP Clone by WP Academy. Pro přenos ideální. Nic není třeba stahovat a nahrávat.

  5. Dobrý den! Tento plugin používám celkem pravidelně a funguje. Až dnes jsem narazil na problém, kdy po instalaci a následném napsání URL adresy nového webu jsem narazil na tuto hlášku:

    Fatal error: Call to undefined function wp() in /data/web/virtuals/27847/virtual/www/subdom/test/wp-blog-header.php on line 14

    Nevíte, prosím, co s tím?

    Děkuji

    Aleš

  6. Dobrý den, potřebuji pomoc s touto hláškou
    The Organic Customizer Widgets plugin requiresPHP version 5.3.29 or greater.
    děkuji

    1. Zdravím,

      vypadá to, že váš hosting využívá nižší verzi php než je vyžadováno. Doporučuji napsat na hosting, ať to aktualizují nebo přejít jinam.

  7. Jiří Malyška

    Aktuálně ten Import vypadá jinak (4 kroky), ale v podstatě podle tohoto se to dá udělat i laikem.
    Na co si dát pozor/Doplnit do textu:

    A) Když už máš na webu něco nahraného, smazat, ideálně přes administraci u poskytovatele nebo ručně přes FTP, Duplicátor mě nepustil vytvořit Novou databázi (nenastavené práva zápisu -> lze ošetřit změnou v Total Comanderu)

    B) Vhodné při Importu zadat nové údaje pro login Admina + nové heslo (to z logu na home pc serveru nefunguje, nevím proč)

    C) Pokud převádím v rámci jednoho poskytovatele, a někdy dříve jsem udělal sloučení-změnu v balíčku hostingu (konkrétně Active24 z Firma na VMS server), změní se mi adresa host databaze, je třeba jí ručně přepsat.

    D) Funguje to 🙂

    /Převod včetně Divi hotové šablony, nastavených pluginů, udělaného menu. Prokliky se převedly na novou adrese.

  8. Dobrý den,

    zajímalo by mě, jak ideálně postupovat v situaci kdy potřebuji prohodit dvě webové stránky, které mají domény a hosting spravovaný stejným dodavatelem. Jedná se o situaci, kdy je potřeba nasadit nový obsah na určitou doménu a aspoň krátkodobě uchovat starou webovou prezentaci čistě pro adminstrátora bez publikování na živo.
    Např.:
    adresa staré je např. mujweb.cz je uložena na FTP pod public_html/www
    adresa nové new.mujweb.cz je uložena pod public_html/new

    Přijde mně zbytečné použít plugin Duplikátor, protože bych musela vytvářet nové databáze, které jsou vlastně již u daného providera vytvořené. Je možné pouze přejmenovat/prohodit direktoráře na ftp ? Konkrétně public_html/www (stará web prezentace) a public_html/new (nová web prezentace) a následně v databázích prohodit/přejmenovat “siteurl” a “home” ve wp_options?

    Je možné to takto vyřešit, prosím? Jsou zde nějaká rizika, pro které to nemá smysl dělat? Či jak jednoduše a bezpečně toto vyřešit?

    Děkuji, Helena

      1. Dobrý den,

        děkuji za odpověď. Ráda bych si ujasnila: Mluvíte o ruční záloze webu a následném ručním importu nebo o použití Duplikátoru?

        Helena

  9. Dobrý den,

    jak prosím postupovat v případě, že potřebuji z jednoho WP účtu přenést jen pár konkrétních stránek a přidat je mezi ostatní stránky již existujícího (druhého) WP? V původním i druhém WP má jinak vše zůstat tak, jak je.

    Výše psaný návod, pokud jsem to pochopila dobře, je pouze pokud chci vytvořit úplně nový web a přenáším vše?

    Předem moc děkuji!

    1. Dobrý den,
      to se dělá dost složitě a ne moc dobře. Můžete zkusit interní WordPress systém pro import/export stránek, ale neumí to například média.

      Jestli nebude lepší a rychlejší ty stránky rovnou znovu vytvořit.

      1. Děkuji, toho jsem se trochu bála… tak se asi pustím do vytváření nových.

        hezký den

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nákupní košík
Přejít nahoru