Seriál “Obecný úvod do WordPress”: 1. část – Před instalací

WordPress ­ příprava na instalaci

Redakční systém WordPress je dnes rozhodně nejpoužívanějším systémem pro správu webového obsahu. Svým uživatelům nabízí velmi rychlé a intuitivní vytváření webových stránek bez nutnosti znalosti HTML nebo CSS. CMS (Content Management System) WordPress je šířen zcela zdarma a je snadno dostupný pro kohokoliv, kdo si chce snadno a velmi rychle vytvořit jednoduché osobní stránky, blog nebo internetový obchod či profesionální prezentaci malé či střední firmy.

Nejpoužívanější redakční systém

WordPress je vyvíjen ve webovém programovacím jazyce PHP a pro ukládání uživatelských dat využívá oblíbenou databázi MySQL. Jedná se o open source software, který je dnes distribuován pod bezplatnou licencí GPL. V dnešní době se může WordPress pyšnit více než 60 miliony uživateli po celém světě. Pro laiky a běžné uživatele nabízí velmi jednoduché řešení, jak si vytvořit komplexní dynamický web s profesionální grafikou a snadnou použitelností. Kolem WordPressu funguje široká komunita podporovatelů, díky kterým si lze z internetu zdarma stáhnout tisíce vizuálních šablon a funkčních rozšíření. Jak si tedy tento nejoblíbenější redakční systém nainstalovat? Co je třeba provést před samotnou instalací?

Webhosting

Než se pustíme do samotné instalace, je nutné zajistit si vhodný hosting. Co je to hosting? Jedná se o dostatečně silný počítač s rychlým připojením k internetu, který bude fungovat jako webserver a posílat požadované webové stránky svým čtenářům. Toto můžete realizovat koupí vlastního počítače nebo využít některou z nabídek profesionálních poskytovatelů webhostingu. Pokud zvolíte druhou variantu, nezapomeňte při svém výběru požadovat podporu jazyka PHP a databáze MySQL. Bez toho vám WordPress rozhodně fungovat nebude. Dobré je také, aby hosting uměl automatické zálohy. Žádné další speciální technologie naštěstí nejsou potřeba. Cena takového webhostingu se v českých podmínkách pohybuje kolem 1000 Kč ročně.

U nás používáme Český hosting a máme i kupón na 30% slevu.

Softwarové vybavení

Instalace redakčního systému vyžaduje kromě fungujícího webhostingu s PHP a MySQL také určité základní softwarové vybavení na straně toho, kdo WordPress instaluje. Především je nutné mít internetový prohlížeč, ať už Internet Explorer, Opera, Mozilla Firefox, Safari nebo Google Chrome či Chromium a FTP klienta pro přenos mezi vaším počítačem a vzdáleným serverem poskytovatele webhostingu, například FileZilla nebo Total Commander.

Kde stáhnout WordPress

Jako poslední krok před instalací, je třeba stáhnout samotný WordPress na adrese https://wordpress.org/, případně rovnou českou verzi na adrese http://cs.wordpress.org/.

Všechný díly seriálu “Úvod do WordPressu”

Seriál „Obecný úvod do WordPress“: 1. část – Před instalací
Seriál „Obecný úvod do WordPress“: 2. část – Instalace
Seriál „Obecný úvod do WordPress“: 3. část – Základní nastavení
Seriál „Obecný úvod do WordPress“: 4. část – Pokročilé možnosti nastavení
Seriál „Obecný úvod do WordPress“: 5. část – Úprava vzhledu pomocí motivů
Seriál „Obecný úvod do WordPress“: 6. část – Úprava vzhledu pomocí CSS a PHP
Seriál „Obecný úvod do WordPress“: 7. část – V praxi
Seriál „Obecný úvod do WordPress“: 8. část – Vhodná rozšíření
Seriál „Obecný úvod do WordPress“: 9. část – Tvorba obsahu
Seriál „Obecný úvod do WordPress“: 10. část – Statistiky a měření návštěvnosti
Seriál „Obecný úvod do WordPress“: 11. část – Aktualizace a zálohy

Neuteklo vám něco?

Pokrok a WordPress na nikoho nečekají, tak nám tu raději nechte email, ať o nic nepřijdete!

Nespamujeme! Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Správa WordPress webu

Nemusíte na to být sami. Pomůžeme vám s pravidelnou údržbou i novými vylepšeními.

Více informací

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nákupní košík
Přejít nahoru