Zrychlení webu – chyby

WordPress PoradnaKategorie dotazu: PluginyZrychlení webu – chyby
Tomáš zeptal se před 3 roky

Dobrý den. Četl jsem vaše návody jak zrychli web, po nastavení doporučených pluginů podle tohoto návodu to skutečně pomohlo. Ale působí to neplechu. Například se nezobrazují některé obrázky (třeba úvodní) a jsou blokována některá tlačítka. Také se opakovaně při použití pluginů pro mezipaměť setkávám s tím, že v některých případech se nezobrazuje web aktuální.
Potřeboval bych vyřešit zrychlení webu, ale nikoli na úkor těmto negativním vlivům. Čím toto může být? 

12 Odpovědi
Ferda odpověděl před 3 roky

Čím to může být? No blbým nastavením. Co tam máš všechno za pluginy + jakou šablonu používáš?

Tomáš odpověděl před 3 roky

NewCard (už jsem zjistil, že je asi \\\“blbá\\\“) a pluginy, budu brát ty co by to mohly být co jsem tam dával nedávno (ale jak píšu, dle zdejších doporučení): Autoptimize, WP Performance Score Booster, Super Cache a dále Smush. 

Ferda odpověděl před 3 roky

Chce to dát pozor na duplicity v nastavení, např. dvojí minifikace souborů, lazy load atd. atd. – to může zlobit. Nicméně zde doporučené pluginy jsou dobré. V poslední době se mi nejlépe osvědčila kombinace Autoptimize + WP Fastest Cache + Smush (reSmush).

Tomáš odpověděl před 3 roky

Velmi vám děkuji za odpověď a za rady/tipy. Ano věřím, zde jsou opravdu zkušení. Ale s tím nastavením mám problém, tam plavu, byť jsem to dělal také podle návodů zde. Už jsem toho tu pročetl hodně (asi ne vše podstatné), ale dle výsledku testu a doporučení tohoto je nutné stáhnout komponenty do mezipaměti, vyžadování statických komponent a za třetí jejich snížení = snížení požadavků HTTP. To zabezpečí pluginy? Můžete (někdo) objasnit případně oč přesně jde?
Nevím zda to s tím souvisí, od použití těchto a obdobných pluginů se mě začal zobrazovat web v některých případech v mobilní verzi (hlavní stránka). Zkrátka si to nějak dělá co chce.

Ferda odpověděl před 3 roky

Některé věci se moc neovlivní a přesto to v testech ubírá body (např. expires header u externích zdrojů). Primárně bych se zaměřil na rychlost a datovou velikost (s tím souvisí i to nastavení pluginů) + na SEO. Chce to s tím trochu laborovat. Není nutné při každé změně nastavení dělat X testů, postačí konzole prohlížeče a tam je dost užitečných informací. No a důležitý je samozřejmě i webhosting. Jaký máš v těch testech aktuální výsledky (rychlost načtení, velikost stránky + počet požadavků)?

Tomáš odpověděl před 3 roky

Dobrý přehled je podle mě doporučovaný Pingdom: Hodnocení C 78, čas 2.65s, velikost webu 10.5MB a požadavky 151. V tabulce je problém ohledně požadavků hlavně na Scripty a CSS, nejvíce požadavků jde z mé domény. Před zmenšením obrázků to bylo ale horší.

Ferda odpověděl před 3 roky

Tohle je opravdu špatný výsledek. Load time ještě jakž takž (předpokládám z Frankfurtu), ale velikost stránky 10 mega + 151 požadavků (dotazů) je masakr. Docela by mě zajímalo co je to za web.

Tomáš odpověděl před 3 roky

Klidně vám dám URL: https://www.pocasimeteoaktuality.cz, můžete tedy otestovat. No někdy mi to vychází dokonce i horší a to nad 3s! Včera jsem ale změnil šablonu, původní byla patrně náročná na vykreslení. Nevím ještě jak to teď vychází. Právě proto bych potřeboval vyřešit, protože jinak to nemůže být ve vyhledávačích úspěch.

Ferda odpověděl před 3 roky

Co se týče těch výsledků z vyhledávání, tak nezáleží jen na rychlosti. V případě webu o počasí to bude určitě těžší, než např. u stránek lékaře se specifickým jménem a zaměřením. Tak to ale prostě je. Co se týče stránek http://www.pocasimeteoaktuality.cz, tak jen takový malý postřeh hned na začátku. Moc dobře nepůsobí, pokud je v záhlaví chybný odkaz na Instagram a na YouTube jsou 3 roky stará videa. K té optimalizaci: Začal bych u webhostingu, tj. mrknul bych co tam běží za verzi PHP apod. (s Wedosem ale osobně problém nemám). Nahradil bych Jetpack (https://cs.wordpress.org/plugins/jetpack/) za vhodnou alternativu(y). K zabezpečení používám Wordfence ve free verzi a případné „vychytávky“ dořeším alternativně (úpravou .htaccess apod.). Ohledně toho Jetpacku je to POUZE můj názor, určitě se najde velká většina příznivců tohoto pluginu (řešení). Ideálně si vytvoř kopii webu někde v rámci webhostingu a hraj si s tím v duchu výsledků testů (např. https://www.webpagetest.org/result/200203_T2_a469ae350040ef772aaa07d33f2fe3ab/1/details/). Dobrý nástoj je i Query Monitor (https://wordpress.org/plugins/query-monitor/). Také nevím, jak je na tom šablona ColorMag, ale snad v pohodě. Já používám u projektů šablonu Astra.

Ferda odpověděl před 3 roky

Jo a ještě bych samozřejmě pročistil databázi (https://cs.wordpress.org/plugins/wp-optimize/) a nastavil max. počet revizí. Ono je toho opravdu dost co by se mohlo udělat/vyzkoušet.

Tomáš odpověděl před 3 roky

Toho teda je … no každopádně díky moc za tipy a snahu pomoc. Já se právě málo vyznám jaksi ve vnitřku webu (zásahy do kódů atd.). Zvládám jen správu z klasické administrace. Proto jsem rád, když to jde pořešit jednodušeji. Ale zase fúra pluginů mě donutila jich několik smazat, protože tím také stoupá velikost webu a náročnost načítání. Ale Jetpack právě řeší více doplňků najednou, takže ten bych zrovna asi zatím rád nechal. Ty odkazy tam dávám teď, využil jsem toho když je nabízí šablona místo toho, aby to běželo přes plugin. Jinak šablona je určitě lepší než ta původní (podle hodnocení jsem lepší z velké nabídky na WP neviděl), velikost webu klesla o 9MB!

Jinak ty čistící a cachovací pluginy mám teď vypnuté – když je zapnu tak to je pak v těch testech lepší hodnocení, ale bohužel mě to dělá právě, v tomto mém dotazu zmíněnou, neplechu na webu. Třeba se zasekává hlavní stránka na mobilní verzi webu a jiná se nezobrazuje a z některých prohlížečů se zobrazuje neaktualizovaná hlavní stránka – dělá si to co chce. Další pluginy co jsem zkoušel, tak blokují obrázky (tyto se vůbec nezobrazují). A PHP jsem asi před měsícem dle doporučení aktualizoval na 7.3.

No budu zkoušet dále, udělám co doporučujeme a opět zkusím dát do provozu ty pluginy na cache, CSS atd.

Tomáš odpověděl před 3 roky

Tak vám sem dám nové výsledky testu mého webu. Docela jsem spokojen a myslím, že snad ani není úplně nutné dále zlepšovat. Kombinace (bohužel) pluginů zajistila pro mě už uspokojivé výsledky (pokud to nebude dělat výše popisované problémy): Pingdom – hodnocení 82, velikost webu 760kb, čas 1.7s, požadavky 26. Možná ten čas bych chtěl někdy ještě zlepšit. A dle Google testu – mobilní verze hodnocena 67, PC verze 92. U té mobilní by možná také chtělo zlepšovat, třeba si pohraju obecně s obsahem.

Vaše odpověď

0 + 11 =