Vlastní plugin pro vkládání různých snippetů kódu, funkcí a shortcodů

Možná už jste někdy přecházeli z jedné šablony na druhou a na vlastní kůži poznali všechny problémy s tím spojené. Především se mohlo jednat o ztrátů funkcí, které jste si v průběhu let přidali do functions.php – možná i desítky různých snippetů (útržků kódu), které vám zajíšťovaly určitou funkcionalitu. Všechny tyto vlastní funkce je lepší uložit právě do specifického pluginu pro vaši stránku, který snadno vytvoříte.

Soubory pluginů se načítají v celém WordPressu, podobně jako functions.php vaší šablony, takže veškerá v nich uložená funkcionalita bude přístupná kdekoliv na webu. Při změně šablony se pak nemusíte bát o ztrátu funkcí.

Útržky kódů najdete na nejrůznějších místech internetu, především WordPress magazínech u nás i v zahraničí. Obvykle se jedná o kódy zajišťující funkce, jenž nejsou tak zásadní, aby si zasloužily vlastní plugin, ale například vám se mohou hodit pro konkrétní účel. Mohou to být třeba vlastní typy příspěvků, shortcody, poslední komentáře (viz u nás na webu) a další.

Přidávání kódů do vlastního pluginu je navíc i taková ochrana proti “rozbití” stránky po vložení kódu s chybou (white screen of death / bílá obrazovka smrti). Když je kód ve vlastním pluginu, stačí plugin jednoduše deaktivovat a stránka opět funguje, jak má. Pak jen odstraníte chybu a plugin opět zapnete.

Jak vytvořit vlastní plugin?

Tvorba základu pluginu, do kterého bude možné vkládat kódy, je velmi jednoduchá. Stačí vytvořit adresář pluginu a v něm stejně pojmenovaný soubor .php (do toho následně vkládáte kódy). Ostatně o tvorbě základu pluginu už jsme zde psali, podívejte se na: Návod jak vytvořit základ WordPress pluginu.

Zkuste si odteď ukládat všechny extra funkce do vlastního pluginu namísto functions.php a předejdete problémům v budoucnu. Můžete si rovnou přesunout kódy, které jste si již uložili do šablony. Někdy je dokonce možné “vzít” si i funkci, která je spojená s danou šablonou od jejího tvůrce.

Používáte vlastní plugin, nebo řešíte přidávání funkcí přes functions.php? Nebo máte jiné řešení?

Neuteklo vám něco?

Pokrok a WordPress na nikoho nečekají, tak nám tu raději nechte email, ať o nic nepřijdete!

Nespamujeme! Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Správa WordPress webu

Nemusíte na to být sami. Pomůžeme vám s pravidelnou údržbou i novými vylepšeními.

Více informací

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nákupní košík
Přejít nahoru