S pojmy pingback a trackback se každý uživatel WordPressu setká poměrně záhy. Jedná se o metody jak informovat autora (článek), že jste ho ve svém článku nějakým způsobem zmínili. Jak pingback tak i trackback se po schválení vloží jako nový komentář pod odkazovaný článek. Pingback a trackback je tedy skvělý způsob jak zjistit, že na vás někdo odkazuje.
Pingback a trackback můžete využít například:
- Pokud chcete komentovat článek, ale chcete, aby tento komentář viděli i čtenáři vašeho blogu.
- Pokud napíšete článek na blog, kde odkazujete na externí zdroje.
- Odkazujete na tématické články.
Co je to trackback
Box pro zasílání Trackbacku si musíte nejdříve ve WordPressu zobrazit. Uděláte to přes tlačítko Nastavení zobrazených informací, které se nachází v pravém horním rohu WordPressu. Ze zobrazené nabídky poté zaškrtněte Odest trackbacky.
Zobrazí se vám následující box, do kterého stačí pouze vložit URL odkazovaného článku. Trackback se poté odešle při publikování.

Co je to pingback
Pingback se na rozdíl od trackbacku zasílá automaticky. K tomu, abyste zaslali pingback stačí pouze do článku vložit odkaz na komentovaný článek. Pingback se opět vytvoří při publikaci článku, avšak funguje jen mezi weby běžícími na WordPressu. Odkazovanému webu se v administraci zobrazí nový komentář, který moderátora upozorní na to, že na něj je odkazováno. Pingback také funguje v rámci jedné instalace WordPressu. Pingback v administraci vypadá takto:
Jestliže se pingback schválí přidá se pod článek mezi komentáře.
Rozdíl mezi pingbacky a trackbacky
- Trackback nese oproti pingbacku více informací.
- Trackback je manuální – pingback je automatický.
- Pingback funguje pouze mezi WordPress weby.
Jak moderovat pingbacky a trackbacky
Správa pingbacků a trackbacků je velmi jednoduchá. Pokud váš WordPress obdrží notifikaci pomocí trackbacku nebo pingbacku, zobrazí ji jako komentář čekající ke schválení v sekci administrace WordPressu Komentáře. Je pouze na vás zda jej schválíte.
POZOR: Jak pingback tak i trackback jsou často využívány ke SPAMu, jako získání zpětného odkazu zdarma. Buďte vždy před schválením pozorní a prověřte si zdroj, který na vás odkazuje.
Kde deaktivovat trackbacky a pingbacky
Pokud jsou trackbacky a pingbacky u vašeho WordPressu pouze zdrojem SPAMu, můžete zvážit jejich deaktivaci.
Stačí v levém menu WordPress administrace vybrat Nastavení -> Komentáře a v základním natavení odškrtnout „Povolit oznamování příchozích odkazů z jiných webů (pingbacky a trackbacky)“.
Trackbacky a pingbacky můžete také deaktivovat jednotlivě u každého článku. Opět si musíte nejdříve zobrazit box Komentáře pomocí tlačítka Nastavení zobrazených informací, které se nachází v pravém horním rohu WordPressu. Zobrazí se velmi jednoduchý box, pomocí kterého budete moci vypnout trackbacky nebo pingbacky pro specifický článek.
Na konec je ještě nutné dodat, že ať už posíláte pingback nebo trackback, je vždy na moderátoru dané stránky, zda ho schválí nebo ne.
Zdravím Tome,
Přečetl jsem si třikrát tento článek o trackbacku a pingbacku, ale i tak mi to nic moc neříká.
Postrádám smysl v samotném využití i v důvodech pro jejich využití.
Inu, asi nejsem se v tomto ohledu dost zralý.
Nicméně děkuji, že jsem tady zjistil, kde se to dá vypnout.
Ať se daří.
Taky zdravím Tome.
Pingbacky a trackbacky mám už několik let v základním nastavení zakázané, ale občas se stejně nějak záhadně objeví. Dneska se mi objevily dva pingbacky v komentářích pod dvěma mými články a ty pingbacky odkazovaly na jiné mé články, ve kterých mám hypertextové odkazy právě na ty první články. Snad je to srozumitelné.
Když jsem Pingbacky a trackbacky zakázal teď přímo v těch článcích, tak ty pingbacky zmizely.
Nechci pingbacky do budoucna nikde, ale přece nebudu procházet všech cca 200 mých článků …
Můžete mi poradit? Díky.
Zdravím,
pokud byly na začátku komentáře + trackbacky a pingbacky povolené, tak v době jejich zakázání se to u již existujících článků nevypne. Je tedy třeba to ručně vypnout nebo si pomoci nějakým pluginem, který to udělá.