šablona

Co se stane při změně WordPress šablony?

WordPress šablon je obrovské množství a uživatelé se často rozhodují pro jejich změnu na svém webu. V tomto článku se podíváme na to, co se nejspíše stane, když se rozhodnete změnit WordPress šablonu a na co byste měli dávat před změnou pozor.

Na co před změnou šablony nezapomenout

Asi nejdůležitější je udělat kompletní zálohu současné stránky. Můžete to udělat například pomocí pluginu Duplicator nebo nějakého podobného.

Před aktivací nové šablony, byste si také měli prohlédnout náhled stránky pomocí tlačítka Aktuální náhled.

Aktuální náhled
Aktuální náhled

Když jste v náhledu nové šablony, tak je dobré si napsat seznam věcí, které se při výměně šablony změnily. Nezapomeňte se také podívat na podstránky.

Náhled na šablonu
Náhled na šablonu

Nyní se můžete rozhodnout zda skutečně chcete změnit šablonu, nebo si ponecháte tu současnou. Pokud se rozhodnete změnu provést, pak je zde seznam věcí, na které je dobré si dát pozor, a které se pravděpodobně při změně šablony “rozbijí”.

Při aktivaci nové šablony zmizí menu

WordPress obsahuje zabudovanou funkci pro tvorbu a správu menu. Každá WordPress šablona pak definuje místo, kde se dané menu zobrazí.

Při změně šablony dojde ke změně těchto míst určených pro zobrazení menu a menu vytvořené ve WordPress nebudou mít v nové šabloně přiřazené své místo.

Oprava je jednoduchá, stačí jít do Vzhled -> Menu a u vytvořených menu zaškrtnou místo, kde se mají zobrazit.

WordPress menu
WordPress menu

Nastavení widgetů se změní

Widgety umožňují jednoduché vkládání různých elementů do sidebarů (postranních panelů). Když změníte WordPress šablonu, tak podobně jako tomu je u menu, dojde i ke změně sidebarů a to bude mít za výsledek deaktivování aktivních widgetů.

Některé šablony pak mají při aktivování definované widgety, které se v sidebaru zobrazí. Nicméně tyto widgety nebudou nikterak nastaveny.

Pro opravu běžte do Vzhled -> Widgety a opětovně nastavte widgety.

Widgety
Widgety

Nastavení šablony se ztratí

Každá WordPress šablona má své vlastní nastavení. Některé WordPress šablony pak obsahují obrovské množství nastavení. Toto nastavení může obsahovat například logo, favicon, hlavičku, pozadí, atd.

Zde to nelze vyřešit jinak, než při aktivaci nové šablony toto nastavení provést znovu.

Vlastní typy příspěvků a taxonomie vytvořené šablonou zmizí

Některé WordPress šablony (ty, které se nenachází v oficiálním repozitáři), obsahují také funkce, které by měli být umístěné v pluginu.

To znamená, že některé šablony nabízejí funkce, které se nevztahují pouze ke vzhledu stránky. Patří mezi ně především vytváření vlastních typů příspěvků a vlastních taxonomií. Nejčastěji se pak jedná o různá portfólia, galerie, reakce klientů, atd.

Když pak dojde ke změně šablony, tak se tyto vlastní typy příspěvků a taxonomie ztratí. Jejich obsah bude stále ve WordPress databázi uložen, ale bude třeba dalších úprav, aby se zobrazil v nové šablony.

Slider ze šablony zmizí

Mnoho WordPress šablon obsahuje zabudovaný slider. Stejně jako je tomu u vlastních typů příspěvků, tak to samé se stane i se sliderem.

Z toho důvodu je vždy lepší pro slider využít nějaký spolehlivý plugin.

Shortcody ze šablony zmizí

Shortcody poskytují jednoduchý způsob, jak upravovat obsah a přidávat vlastní funkcionalitu do příspěvků a widgetů. Velké množství WordPress šablon obsahuje také velké množství shortodů pro vkládání tlačítek, galerií, sliderů, sloupečků a dalšího…

Když dojde ke změně šablony, všechny tyto shortcody přestanou fungovat.

Výsledkem bude, že se v obsahu zobrazí tyto shortcody jako čistý text. Bohužel není žádná rychlá oprava, než opět samotná úprava šablony.

Věci, které se při změně šablony nezmění

WordPress příspěvky a stránky zůstanou při změně šablony nezměněné. Nicméně zobrazení obrázků a příloh se může trochu lišit.

Všechna nahraná média zůstanou ve WordPress. Nicméně nová šablona bude mít nejspíše nastavené jiné rozměry pro zobrazení náhledových obrázků a bude třeba je nechat vygenerovat znovu.

Nastavení ve WordPress sekci Nastavení také zůstane nezměněné.

Neuteklo vám něco?

Pokrok a WordPress na nikoho nečekají, tak nám tu raději nechte email, ať o nic nepřijdete!

Nespamujeme! Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Správa WordPress webu

Nemusíte na to být sami. Pomůžeme vám s pravidelnou údržbou i novými vylepšeními.

Více informací

5 názorů na “Co se stane při změně WordPress šablony?”

 1. Stefan Sebechlebsky

  Dobry den,
  podla mojich skusenosti, ked si to po zmene sablony rozmyslime a rozhodneme sa vratit naspat k sablone, ktoru sme pouzivali predtym, tak po aktivovani povodnej sablony vsetky veci spomenute v tomto clanku sa nam obnovia do povodneho stavu ako sme mali pred prvou zmenou. Je to tak? Alebo moze sa stat, ze sa nieco “rozhasi”?

  1. Stefan Sebechlebsky

   Pre upresnenie: vsetky spomenute aj nespomenute veci, teda uplne vsetko sa obnovi to povodneho stavu (?)

  2. Dobrý den, při aktivaci šablony, kterou jste již předtím měl aktuální (před změnou) se všechny věci vrátí zase do původního stavu.

  3. Dobrý den, má vliv změna šablony na stávající nastavení pluginů? Předně nám jde o pluginy k propojení s analytikou GA a další na měření konverzí a také nastavené pluginu Yoast SEO. Děkuji.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nákupní košík
Přejít nahoru