WordPress návody

Jak jednodušše na maintenance mode (stránku údržby webu)

Autor příspěvku Martin H.

Každý administrátor je občas nucen zasáhnout do běžícího webu a udělat malé úpravy. Ne všechny úpravy však vyjdou napoprvé na 100%, proto je dobré případné chyby utajit před návštěvníky. Jednou z možností je přepnout web do tzv. maintenance mode, česky „mód údržby“, kdy se návštěvníkům zobrazí pouze hláška o momentální nedostupnosti a nějaká omluvná omáčka k tomu. Pro přihlášeného uživatele (např. admina) bude stránka normálně viditelná.

Naštěstí existují kvanta pluginů, které stránku údržby umí efektivně vyřešit. Jedním z nich je i Easy Pie Maintenance Mode, který nabízí několik pěkných základních šablon, je zcela zdarma a má naprosto snadnou konfiguraci.

Po instalaci přejděte do Nastavení -> Maintenance Mode, kde uvidíte několik možností. Hlavní z nich je rozhodně zaškrtávátko s popiskem Enabled, které stránku údržby aktivuje. Následuje výběr šablony – v současnosti je možné volit ze 4 poměrně slušně provedených šablonek (viz obrázek níže). Dále si napíšete vlastní zprávu pro uživatele a případně nahrajete své logo. V Advanced Settings ještě dostanete možnost si nastavit další css vlastnosti.

mm

Po uložení nastavení se zaškrtnutou možností Enabled budou nepřihlášení návštěvníci vidět na webu pouze stránku módu údržby. Bohužel jsem nepřišel na způsob, jak v pluginu rozlišit role uživatelů tak, aby byl web přístupný například pouze administrátorům a běžný přihlášený uživatel by viděl to samé, co uživatel nepřihlášený. Stránka pro přihlášení je normálně dostupná.

Pokud by náhodou došlo například ke konfliktu s jiným pluginem a vy byste nemohli vstoupit ani do administračního rozhraní, můžete použít následující zápis do wp-config.php:
define('EASY_PIE_MM_DISABLE', true);

Jedná se o opravdu základní plugin s omezeným nastavením, avšak právě v jeho jednoduchosti je síla. Jestliže by někdo vyžadoval další možnosti, zkuste plugin Comming Soon Page od stejného autora.

Stránka autora: http://easypiewp.com

O autorovi

Martin H.

Hobby programátor, IT nadšenec a nepoučitelný kritik.

4 komentářů

  • Tak ono není vždy potřeba mít na všechno pluginy – Maintenance umí i All In One WP Security, který by si měl každý uživatel otestovat:)

  • Proč nemůže šefredaktor editovat web, když ej zapnutý maintenance mód? Případně pokud to lze, jak to nastavit? Standardně mě to nejde. Díky za info.

    • Tyto pluginy často odstřihnou všechny až na administrátora. Pokud nevyhovuje tento plugin, koukněte na nějakej další, je jich celá řada a je možné, že některý dokáže nastavit minimální uživatelskou roli pro vstup do administrace.

Zanechat komentář

Získejte více informací o WordPress!

Připojte se do našeho emailového seznamu a nenechte si ujít informace, novinky a návody ze světa WordPressu.

Úspěšně jste se zapsali do našeho newsletteru. Děkujeme!