WordPress návody

Jak nastavit WordPress z HTTP na HTTPS/SSL

SSL
Autor příspěvku Tomáš Cirkl

Jak možná víte Google prohlásil, že jedním z faktorů pozice webu ve výsledcích vyhledání bude i to, zda běží nebo neběží na HTTPS. Další výhodou využití SSL je určitě větší důvěryhodnost webu.

HTTPS (Hypertext Transfer Protocol Secure) je v informatice nadstavba síťového protokolu HTTP, která umožňuje zabezpečit spojení mezi webovým prohlížečem a webovým serverem před odposloucháváním, podvržením dat a umožňuje též ověřit identitu protistrany. HTTPS používá protokol HTTP, přičemž přenášená data jsou šifrována pomocí SSL nebo TLS a standardní port na straně serveru je 443.

K tomu abyste mohli používat HTTPS potřebujete SSL certifikát nainstalovaný na vašem hostingu. Certifikát může být sdílený nebo privátní. V tomto článku předpokládejme, že certifikát již na hostingu máme a jdeme nastavit WordPress tak, aby se z HTTP přesunul na HTTPS.

TIP: Přečtěte si článek Jak nastavit u WordPress HTTPS (SSL) pomocí pluginu.

To znamená, že adresa webu nebude již nadále začínat http://, ale https://.

Nejprve se přihlašte do administrace WordPressu a v levém menu vyberte Nastavení -> Obecné.

Třetí a čtvrtá položka by měli být Instalace WordPressu (URL)Úvodní stránka webu (URL). Ujistěte se, že obě adresy začínají na HTTPS. Pokud tomu tak není, doplňte s.

Základní nastavení HTTPS

Základní nastavení HTTPS

Přihlášení do administrace a administrace WordPressu přes SSL

K vynucení veškerých aktivit spojených s administrací WordPressu přes HTTPS musíte do wp-confing.php vložit konstantu FORCE_SSL_ADMIN.

define('FORCE_SSL_ADMIN', true);

A to je vše. Nyní máte WordPress nastavený na HTTPS. Nicméně je dobré myslet dopředu a upozornit vyhledávače na novou adresu webu a také nastavit přesměrování.

Trvalé přesměrování na HTTPS

Trvalé přesměrování (301) uděláte tak, že si otevřete soubor .htaccess, který najdete v základní složce WordPressu, a vložte do něj následující kód:

RewriteEngine on
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^vasedomena.cz [NC,OR]
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^www.vasedomena.cz [NC]
RewriteRule ^(.*)$ https://www.vasedomena.cz/$1 [L,R=301,NC]

Nezapomeňte změnit vasedomena.cz na název vaší domény.

Doporučení: Pokud máte stále problém s přesměrováním na HTTPS verzi webu, použijte plugin Really Simple SSL.

Posledním krokem je informování Googlu přes Nástroje pro vývojáře o změně URL adresy webu. To uděláte tak, že web znovu přidáte do seznamu webů, ale tentokráte s HTTPS.

Jestliže Search Console nemáte pro web nastavenou, určitě to napravte. Návod najdete v článku Jak WordPress připojit k Google Search Console.

O autorovi

Tomáš Cirkl

Baví mě Internet a zvláště pak redakční systém WordPress. Jsem pravidelným účastníkem a přednášejícím na WordCamp Praha a WordPress konferencích.

23 komentářů

Zanechat komentář

Black Friday 2022 ve světě WordPress (šablony, pluginy, služby)

Získejte více informací o WordPress!

Připojte se do našeho emailového seznamu a nenechte si ujít informace, novinky a návody ze světa WordPressu.

Úspěšně jste se zapsali do našeho newsletteru. Děkujeme!

Tomáš Cirkl

Tomáš Cirkl

WordPress specialista

Blog WPlama.cz píši už více než 8 let. O WordPress přednáším a pořádám školení. Pro své klienty vytvářím a spravuji webové stránky.