WordPress návody

Jak ve WordPress opravit chybu „Error establishing a database connection“

Jak ve WordPress opravit chybu Error establishing a database connection
Autor příspěvku Tomáš Cirkl

Zobrazuje se na vašich webových stránkách WordPress hlášení „Error establishing a database connection“ (chyba při navazování spojení s databází)? Jedná se o fatální chybu, která znepřístupní vaše WordPress stránky.

K této chybě dochází, když WordPress není schopen navázat spojení s databází. Připojení k databázi WordPressu může ovlivnit řada věcí, nicméně oprava je většinou poměrně jednoduchá. V tomto článku vám ukážeme, jak snadno opravit chybu navázání připojení k databázi ve WordPressu.

Co způsobuje chybu při navazování připojení k databázi ve WordPressu?

Problém „Error establishing a database connection“ může být způsoben nesprávnými informacemi o databázi v nastavení WordPressu, poškozenou databází nebo neodpovídajícím databázovým serverem.

Databáze je software, který usnadňuje ukládání, uspořádání a načítání dat do jiného softwaru.

WordPress jako systém pro správu obsahu používá databázi k ukládání veškerého obsahu a dalších dat webu. K databázi se pak připojí pokaždé, když někdo navštíví WordPress stránky.

WordPress potřebuje pro připojení k databázi následující informace:

  • Název databáze
  • Uživatelské jméno databáze
  • Heslo k databázi
  • Databázový server

Tyto informace jsou uloženy v konfiguračním souboru WordPressu s názvem wp-config.php.

Pokud je některá z těchto položek nesprávná, WordPress se k databázovému serveru nepřipojí a zobrazí se chyba „Error establishing a database connection“.

Jedná se o jednu z nejčastějších chyb WordPressu. Kromě nesprávně zadaných údajů se tato chyba může objevit také v případě, že je databázový server nefunkční nebo jsou poškozeny databázové soubory.

Pojďme se podívat na to, jak ve WordPress opravit problém s chybou při navazování spojení s databází.

Zkontrolujte přihlašovací údaje k databázi

Nejčastějším důvodem chyby připojení k databázi ve WordPressu jsou nesprávné přihlašovací údaje k databázi. Pokud jste nedávno přesunuli WordPress web na nový hosting, může to být nejpravděpodobnější příčina.

Přístupy k WordPress databázi jsou uloženy v souboru wp-config.php. Jedná se o konfigurační soubor WordPressu, který obsahuje důležitá nastavení WordPressu včetně informací o databázi.

V souboru wp-config.php hledejte následující řádky.

// ** MySQL settings - You can get this info from your web host ** //
/** The name of the database for WordPress */
define( 'DB_NAME', 'jmeno_databaze' );
/** MySQL database username */
define( 'DB_USER', 'uzivatel_pro_databazi' );
/** MySQL database password */
define( 'DB_PASSWORD', 'heslo_uzivatele_pro_databazi' );
/** MySQL hostname */
define( 'DB_HOST', 'localhost' );

Je třeba se ujistit, že údaje o názvu databáze, uživatelském jménu, hesle a hostiteli databáze jsou správné.

Tyto informace najdete u svého poskytovatele hostingu. Jednoduše se přihlaste ke svému účtu na hosting, najděte sekci nastavení pro Databáze a zkontrolujte tyto údaje s těmi, co jsou zadané v souboru wp-config.php.

Níže můžete vidět sekce pro nastavení DB u populárních hostingů Český hosting, WP hosting a WEDOS.

Správa DB u WP hosting

Správa DB u WP hosting

Správa DB u Český hosting

Správa DB u Český hosting

Správa DB u WEDOS

Správa DB u WEDOS

Po potvrzení názvu databáze, uživatelského jména a hesla můžete tyto informace v případě potřeby změnit v souboru wp-config.php. Soubor najdete v základní složce WordPress na FTP.

Poté zkuste znovu otevřít své webové stránky a zjistit, zda chyba připojení k databázi zmizela.

Pokud se chyba stále zobrazuje, znamená to, že je v nepořádku něco jiného.

Zkontrolujte informace o hostiteli databáze

Pokud jste si jisti, že údaje o názvu databáze, uživatelském jménu a hesle jsou správné, zkontrolujte také, že používáte správné údaje o hostiteli databáze.

Většina hostingových společností WordPress používá jako hostitele databáze localhost. Některé hostingové společnosti WordPress však používají k hostování databází samostatné servery. V takovém případě nebudou informace o hostiteli databáze localhost, ale bude zde IP adresa nebo URL adresa.

Pro potvrzení informací o hostiteli databáze se musíte obrátit na hostingovou společnost WordPress nebo se podívat do sekce nastavení databáze na hostingu, zda tam tato informace není uvedena.

Oprava WordPress databáze

Pokud se vám v administraci wp-admin zobrazuje jiná chyba, například něco jako „Jedna nebo více databázových tabulek jsou nedostupné. Je možné, že je třeba databázi opravit“, pak je třeba databázi opravit.

Oprava WordPress databáze

To provedete přidáním následujícího řádku do souboru wp-config.php. Ujistěte se, že jste jej přidali těsně před „/* That’s all, stop editing! Happy publishing. */ řádek ve wp-config.php (obvykle se nachází ke konci).

define('WP_ALLOW_REPAIR', true);

Jakmile tak učiníte, můžete si nastavení prohlédnout na této stránce: http://www.vasestranka.com/wp-admin/maint/repair.php.

Poznámka: pro přístup na stránku pro opravu databáze nemusí být uživatel přihlášen. Jakmile dokončíte opravu a optimalizaci databáze, nezapomeňte odstranit tento kód ze souboru wp-config.php.

Zkontrolujte, zda není váš databázový server přetížený nebo spadlý

Pokud se zdá, že je vše v pořádku, a WordPress se přesto nemůže připojit k databázi, je možné, že váš databázový server nefunguje.

K tomu může dojít v důsledku velkého provozu na serveru. V podstatě váš hostitelský server prostě nezvládá zátěž (zejména pokud jste na sdíleném hostingu).

Váš web bude opravdu pomalý a u některých uživatelů může dokonce vypsat chybu. Takže nejlepší, co byste měli udělat, je spojit se telefonicky nebo na živém chatu se svým poskytovatelem hostingu a zeptat se ho na stav MySQL serveru.

Pokud máte na stejném serveru spuštěné další webové stránky, můžete zkontrolovat tyto stránky, abyste si ověřili, že váš server nefunguje.

Jestliže máte podezření na to, že váš databázový server pro WordPress spadl a nefunguje, obraťte se na podporu poskytovatele hostingu.

O autorovi

Tomáš Cirkl

Baví mě Internet a zvláště pak redakční systém WordPress. Jsem pravidelným účastníkem a přednášejícím na WordCamp Praha a WordPress konferencích.

Zanechat komentář

Získejte více informací o WordPress!

Připojte se do našeho emailového seznamu a nenechte si ujít informace, novinky a návody ze světa WordPressu.

Úspěšně jste se zapsali do našeho newsletteru. Děkujeme!