WordPress návody

Jak ve WordPress pracovat s widgety

Autor příspěvku Tomáš Cirkl

Widgety ve WordPress umožňují přidat rozdílnou funkcionalitu nebo obsah do sidebaru bez nutnosti znalosti kódu nebo programování. V tomto článku si ukážeme jak s widgety ve WordPress pracovat.

Co jsou to widgety?

Widgety jsou bloky se specifikovanou funkcionalitou, které se dají v určeném pořadí vkládat do sidebaru. Jsou jednoduchým nástrojem, díky kterému do sidebaru dostanete obrázky, text, menu, seznam nejnovějších příspěvků nebo jiný dynamický obsah.

Správa widgetů se nachází ve WordPress administraci v sekci Vzhled -> Widgety.

Widgety ve WordPress

Widgety ve WordPress

Na levé straně najdete seznam dostupných widgetů a napravo je seznam sidebarů (oblastí pro widgety), které jsou definovány šablonou.

Seznam dostupných widgetů se může lišit v závislosti na šabloně nebo pluginech, protože i ty mohou přidávat své specifické widgety.

Přidání widgetu do sidebaru

Existují dva základní způsoby jak vložit widget do sidebaru:

 1. Chytnutím a přetažením widgetu do sidebaru pomocí myši.
 2. Kliknutím na widget a pak vybraním sidebaru, do kterého se má widget přidat.
Vkládání widgetu

Vkládání widgetu

V sidebaru můžete použit neomezené množství různých, ale i stejných widgetů. Je však dobré se při jejich využitím zamyslet a určitě sem vkládat jen to, co skutečně potřebujete.

Správu widgetů najdete i v sekci Přizpůsobit, ale je nutné zdůraznit, že kvůli relativně novému zpracování nemusí být všechny šablony kompatibilní a nemusíte zde najít všechny dostupné sidebary. Pokud je však šablona kompatibilní, má tento způsob vkládání widgetů výhodu v tom, že ihned vidíte, jak bude widget na stránce vypadat.

Widgety v sekci Přizpůsobit

Widgety v sekci Přizpůsobit

Odstranění widgetu ze sidebaru

Pokud se rozhodnete smazat nějaký widget, musíte opět na stránku správy widgetů v administraci a kliknout na widget, který chcete odstranit. Zobrazí se jeho nabídka a v levém dolním rohu je tlačítko pro odstranění.

Smazat widget

Smazat widget

Kliknutím na Smazat odstraníte nejen widget, ale i jeho nastavení.

V případě, že si nejste zcela jisti, že widget nebudete již potřebovat, můžete jej namísto smazání přesunout do speciální sekce pojmenované Neaktivní widgety. Ta se nachází v levém spodním rohu na stránce správy widgetů.

Neaktivní widgety

Neaktivní widgety

Widget do ní dostanete jednoduše přetažením a v případě potřeby jej můžete zase přetáhnout zpět a vrátit do sidebaru.

O autorovi

Tomáš Cirkl

Baví mě Internet a zvláště pak redakční systém WordPress. Jsem pravidelným účastníkem a přednášejícím na WordCamp Praha a WordPress konferencích.

12 komentářů

 • Dobrý den,
  existuje nějaká aplikace pro vytvoření úvodní stránky z widgetů? Pokouším se udělat ve WP úvodní stranu s odkazy ve formě dlaždic.

 • Prosím o radu. Snažím se nastavit widgety v blogu na wp. Mám vytvořené sidebary, přetáhnu do nich jednotlivé typy widgetů, vše vypadá OK. Po obnovení stránky ale widgety v sidebarech nejsou. Jakoby se nastavení neuložilo. Jenže při nastavování vidím jen tlačítka “uložit” u samotných widgetů, ale nikde nevidím tlačítko na uložení nastavené celé hotové konfigurace. Co dělám špatně?

 • Krásný den :),
  Používám šablonu Airi a chtěla bych si do patičky webu přidat widgety. Avšak tato šablona má jen 2 oblasti widgetu, a to Sidebar a Footer 1. Našla jsem si návod, jak si přes kod vložený do funstion.php vytvořit novou oblast pro widgety. Problém je v tom, že se ta oblast automaticky dala pod oblast Footer 1 a já bych to chtěla mít hned vedle vpravo. Dokázal byste mi poradit?
  Předem moc děkuji!

Zanechat komentář

Získejte více informací o WordPress!

Připojte se do našeho emailového seznamu a nenechte si ujít informace, novinky a návody ze světa WordPressu.

Úspěšně jste se zapsali do našeho newsletteru. Děkujeme!

Tomáš Cirkl

Tomáš Cirkl

WordPress specialista

Blog WPlama.cz píši už více než 5 let. O WordPress přednáším a pořádám školení. Pro své klienty vytvářím a spravuji webové stránky.