Jak ve WordPress pracovat s widgety

Widgety ve WordPress umožňují přidat rozdílnou funkcionalitu nebo obsah do sidebaru bez nutnosti znalosti kódu nebo programování. V tomto článku si ukážeme jak s widgety ve WordPress pracovat.

Co jsou to widgety?

Widgety jsou bloky se specifikovanou funkcionalitou, které se dají v určeném pořadí vkládat do sidebaru. Jsou jednoduchým nástrojem, díky kterému do sidebaru dostanete obrázky, text, menu, seznam nejnovějších příspěvků nebo jiný dynamický obsah.

Správa widgetů se nachází ve WordPress administraci v sekci Vzhled -> Widgety.

Widgety ve WordPress
Widgety ve WordPress

Na levé straně najdete seznam dostupných widgetů a napravo je seznam sidebarů (oblastí pro widgety), které jsou definovány šablonou.

Seznam dostupných widgetů se může lišit v závislosti na šabloně nebo pluginech, protože i ty mohou přidávat své specifické widgety.

Přidání widgetu do sidebaru

Existují dva základní způsoby jak vložit widget do sidebaru:

 1. Chytnutím a přetažením widgetu do sidebaru pomocí myši.
 2. Kliknutím na widget a pak vybraním sidebaru, do kterého se má widget přidat.
Vkládání widgetu
Vkládání widgetu

V sidebaru můžete použit neomezené množství různých, ale i stejných widgetů. Je však dobré se při jejich využitím zamyslet a určitě sem vkládat jen to, co skutečně potřebujete.

Správu widgetů najdete i v sekci Přizpůsobit, ale je nutné zdůraznit, že kvůli relativně novému zpracování nemusí být všechny šablony kompatibilní a nemusíte zde najít všechny dostupné sidebary. Pokud je však šablona kompatibilní, má tento způsob vkládání widgetů výhodu v tom, že ihned vidíte, jak bude widget na stránce vypadat.

Widgety v sekci Přizpůsobit
Widgety v sekci Přizpůsobit

Odstranění widgetu ze sidebaru

Pokud se rozhodnete smazat nějaký widget, musíte opět na stránku správy widgetů v administraci a kliknout na widget, který chcete odstranit. Zobrazí se jeho nabídka a v levém dolním rohu je tlačítko pro odstranění.

Smazat widget
Smazat widget

Kliknutím na Smazat odstraníte nejen widget, ale i jeho nastavení.

V případě, že si nejste zcela jisti, že widget nebudete již potřebovat, můžete jej namísto smazání přesunout do speciální sekce pojmenované Neaktivní widgety. Ta se nachází v levém spodním rohu na stránce správy widgetů.

Neaktivní widgety
Neaktivní widgety

Widget do ní dostanete jednoduše přetažením a v případě potřeby jej můžete zase přetáhnout zpět a vrátit do sidebaru.

Neuteklo vám něco?

Pokrok a WordPress na nikoho nečekají, tak nám tu raději nechte email, ať o nic nepřijdete!

Nespamujeme! Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Správa WordPress webu

Nemusíte na to být sami. Pomůžeme vám s pravidelnou údržbou i novými vylepšeními.

Více informací

16 názorů na “Jak ve WordPress pracovat s widgety”

 1. David Ráček

  Dobrý den,
  existuje nějaká aplikace pro vytvoření úvodní stránky z widgetů? Pokouším se udělat ve WP úvodní stranu s odkazy ve formě dlaždic.

   1. Matouš Trubač

    No to právě nevím nejsem programátor a neumím to aplikovat. Ve FTP se na stránky v commanderu dostanu ale nevím co s tím dál.

     1. Matouš Trubač

      Nemohl by jste mi to udělat nebo někoho doporučit samozřejmně to zaplatím.

 2. Zdeněk Okleštěk

  Prosím o radu. Snažím se nastavit widgety v blogu na wp. Mám vytvořené sidebary, přetáhnu do nich jednotlivé typy widgetů, vše vypadá OK. Po obnovení stránky ale widgety v sidebarech nejsou. Jakoby se nastavení neuložilo. Jenže při nastavování vidím jen tlačítka “uložit” u samotných widgetů, ale nikde nevidím tlačítko na uložení nastavené celé hotové konfigurace. Co dělám špatně?

   1. Kristýna

    Dobrý den, je možnost přemístění určitého widgetu na jiné místo na stránce? Mám součástí vyhledávací okno, ráda bych ho měla při zobrazení stránky na mobilu hned nahoře pod menu, ale zobrazuje se mi úplně dole až pod příspěvkema. Dá se toho změnit? Děkuji😊 P.S. jinak skvělé stránky, děkuji za návody!

 3. Krásný den :),
  Používám šablonu Airi a chtěla bych si do patičky webu přidat widgety. Avšak tato šablona má jen 2 oblasti widgetu, a to Sidebar a Footer 1. Našla jsem si návod, jak si přes kod vložený do funstion.php vytvořit novou oblast pro widgety. Problém je v tom, že se ta oblast automaticky dala pod oblast Footer 1 a já bych to chtěla mít hned vedle vpravo. Dokázal byste mi poradit?
  Předem moc děkuji!

 4. Zdravím, mám v sidebaru widgety : Nejnovější komentáře, Rubriky, Štítky… Chybí mi tam ale ten název ” Rubriky”, “Štítky”. Nemohu nikde najít, kde ten název přidat? Měl byste pro mě prosím nějakou radu? Díky.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nákupní košík
Přejít nahoru