WordPress návody

Jak ve WordPress změnit kompresi JPEG obrázků

photosova
Autor příspěvku Tomáš Cirkl

Ve výchozím nastavení WordPress komprimuje obrázky kvůli lepšímu výkonu. V tomto článku si ukážeme, jak změnit kompresi obrázků ve WordPress.

Pokaždé, když nahrajete JPEG obrázek do WordPress, tak jej automaticky komprimuje na 90% kvality. Ve WordPress 4.5 byla tato komprese změněna na 82% kvality. Důvodem pro to byl především vyšší podíl mobilních zařízení, kde nepotřebujete takovou kvalitu obrázků.

Pokud však máte webovou stránku, kde jsou pro vás obrázky důležité, tak asi s touto úpravou nebudete spokojeni.

Jak deaktivovat kompresi JPEG obrázků

Pro deaktivaci komprese stačí přidat do functions.php v šabloně tento kód:

add_filter('jpeg_quality', function($arg){return 100;});

TIP: Neupravujte šablonu a raději si vytvořte child theme nebo plugin.

Když nastavíte hodnotu na 100, tak to znamená, že WordPress komprimuje obrázek na jeho nejvyšší kvalitu.

Pokud nejste fotograf nebo umělec, je možné, že si změny kvality obrázků ani nevšimnete. Nicméně pro ty, kdo pracují s obrázky denně, je rozdíl více než viditelný.

Jak zvýšit kompresi JPEG obrázků

Pokud si myslíte, že 82% není dostatečná komprese a chcete ještě zmenšit velikost obrázků, můžete kompresi zvýšit pomocí následujícího kódu:

add_filter('jpeg_quality', function($arg){return 75;});

Opět číslo, určuje kompresi. Menší než 70 bych, ale už nedával.

Jakmile provedete toto nastavení je dobré se ujistit a nechat znovu vytvořit náhledové obrázky. Například pomocí pluginu Regenerate Thumbnails.

O autorovi

Tomáš Cirkl

Baví mě Internet a zvláště pak redakční systém WordPress. Jsem pravidelným účastníkem a přednášejícím na WordCamp Praha a WordPress konferencích.

14 komentářů

 • Když jsem si otevřela soubor functions.php, zjistila jsem, že nevím kam tu řádečku vložit, abych něco nenarušila. Týká se to i jiných návodů tady na webu… Poradíte? Díky předem.

 • Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda existuje ve wordpressu nějaký plugin, který změní tvar obrázku tzn. chtěla bych změnit čtvercový tvar na kulatý. Je to vůbec možné?

  • Dobrý den,

   to se musí udělat přes CSS (border-radius) nebo si připravit obrázek předtím.

   • Děkuji za rychlou odpověď. No teď na to koukám. Musela bych upgradovat na vyšší verzi, pracuji zatím v neplacené šabloně upravuji v elementoru. Když přejdu na CSS, tak musím na placenou variantu PRO. Máte s ní zkušenost?

    • To určitě nemusíte. CSS si můžete upravovat libovolně ať už v sekci Přizpůsobit nebo přes child šablonu.

 • Zdravím, chtěl bych se zeptat. Mám takový problém, že mi šablona strašně zmenšuje náhledové obrázky na úvodní stránce (v blogu, výpisu článků) ve chvíli kdy se na web koukám na telefonu. Chápu že úspora dat a rychlost je důležitá ale v dnešní době supermobilů co mají vysoké rozlišení a LTE, ty náhledy vypadají odporně. Šablona dovoluje ořez úplně vypnout ale ne upravit, to pak ale musím každý obrázek připravit dopředu sám. Dají se nějak upravit parametry těchto náhledů ve výpisu článků?

Zanechat komentář

Získejte více informací o WordPress!

Připojte se do našeho emailového seznamu a nenechte si ujít informace, novinky a návody ze světa WordPressu.

Úspěšně jste se zapsali do našeho newsletteru. Děkujeme!

Tomáš Cirkl

Tomáš Cirkl

WordPress specialista

Blog WPlama.cz píši už více než 5 let. O WordPress přednáším a pořádám školení. Pro své klienty vytvářím a spravuji webové stránky.