Snippety

Jak ve WordPressu vytvořit chybovou stránku 404 Nenalezeno

404
Autor příspěvku Tomáš Cirkl

Chyba 404 se zobrazí, když se návštěvník pokusí zobrazit stránku, která neexistuje. Tato stránka je důležitá hlavně z důvodu následné práce s návštěvníkem webu. Nechceme totiž, aby odešel, ale raději mu nabídneme možnost kam na webu pokračovat. Můžeme to udělat například pomocí vyhledávacího formuláře nebo výpisu stránek.

Jak se vlastně může uživatel dostat na stránku, která neexistuje?

Nejčastěji je to způsobeno zásahem do již stávající stránky, kdy dojde ke změně její URL nebo jejímu smazání a zapomenutí nastavení přesměrování. Dalším způsobem je tzv. odhadování URL adres, kdy návštěvník zkouší uhodnout URL adresu stránky tak, že ji rovnou píše do adresního řádku v prohlížeči.

Když se toto stane a WordPress šablona je vybavena stránkou 404, tak se zobrazí. Většina šablon je již touto stránkou vybavena, nicméně když chybí, můžete si ji vcelku snadno sami dodělat. Případně si ji upravit podle svého.

Jak vytvořit základní stránku chyba 404 – nenalezeno

Pokud dojde k dotazu na neexistují stránku, tak WordPress automaticky zkontroluje zda je v základní složce šablony obsažen soubor 404.php. Pokud ho najde, zobrazí ho. Pokud ne, zobrazí výchozí chybu, která však není moc uživatelsky přívětivá.

Začněte tím, že si vytvoříte soubor 404.php.

Základní kód se kterým můžete začít je:


 
  

Chyba 404 - Stránka Nenalezena

Kód který vidíte výše pouze zobrazí nadpis Chyba 404 – Stránka Nenalezena. Zároveň se zobrazí hlavička, sidebar a patička webu. Toto je dobrý základ, se kterým můžete dále pracovat.

Přidání vyhledávacího formuláře na stránku 404

Dále si můžete na stránku 404 přidat vyhledávací formulář. Ten může návštěvníkům výrazně ulehčit nalezení chtěné obsahu na webu.


 
  

Chyba 404 - Stránka Nenalezena

Vyhledávání:

Jak zobrazit a otestovat stránku 404

Když dokončíte úpravu stránky 404 a chcete si ji zobrazit, tak ji nahrajte do základního adresáře šablony, kterou aktuálně používáte a do adresního políčka prohlížeče napište například tuto URL:

http://www.vasedomena.cz/zobrazmoji404

Nezapomeňte upravit jméno domény.

Ukázka kompletní šablony pro stránku 404

Kód zobrazený níže je úplná ukázka, jak lze stránku 404 pro WordPress vytvořit. Účelem této stránky 404 je pomoc uživatelům co nejrychleji a nejpohodlněji najít obsah, který hledají.


 
  

Chyba 404 - Nenalezeno

Bohužel stránka, kterou hledáte tu již není.

 • Zkuste prosím vyhledávací formulář, který najdete níže.
 • Případně pokračujte na hlavní stranu.
 • Nebo se podívejte na nejnovější příspěvky.

Vyhledávání:

Nejnovější příspěvky

 • endwhile; endif; ?>

Vše si lze samozřejmě upravit tak, aby to co nejvíce splňovalo vaše požadavky. Kód výše upozorní, že stránka neexistuje a poté navrhne tři řešení, jak pokračovat v procházení/hledání obsahu na stránce. Nabídne vyhledávací formulář, odkaz na hlavní stranu a výpis nejnovějších pěti příspěvků z blogu.

Buďte originální

Pokud chcete mít 404, kterou si někdo zapamatuje, můžete zkusit vložit vlastní pozadí, případně chybu vyjádřit graficky. Inspirovat se můžete z následujících ukázek.

Agens.no

Agens.no

CSSRemix.com

CSSRemix.com

ChrisJennings.com

ChrisJennings.com

Mundofox.com

Mundofox.com

O autorovi

Tomáš Cirkl

Baví mě Internet a zvláště pak redakční systém WordPress. Jsem pravidelným účastníkem a přednášejícím na WordCamp Praha a WordPress konferencích.

1 komentář

 • Zdravím,

  nemáte nějaký tip na ověřený plugin, který vygeneruje 404 chybou stránku, kterou lze editovat editoru. V případě využití jazykových mutací bych pro každou mutaci měl ekvivalentní jazykový obsah.

  Děkuji
  Láďa

Zanechat komentář

Získejte více informací o WordPress!

Připojte se do našeho emailového seznamu a nenechte si ujít informace, novinky a návody ze světa WordPressu.

Úspěšně jste se zapsali do našeho newsletteru. Děkujeme!