WordPress návody

Možnosti sledování stránek 404 (neexistující stránky) a jejich ošetření

Autor příspěvku Tomáš Cirkl

Někdy může nastat situace, kdy uživatel klikne na odkaz směřující na váš web a dostane zprávu o tom, že daná stránka neexistuje (kód chyby 404). Bez ohledu na to, jak chytře nebo vtipně máte 404ku vyřešenou, vždy je lepší, když k takové situaci vůbec nedojde. Neexistující stránka za prvé snižuje důvěru u čtenáře a za druhé má negativní vliv i na SEO – pokud máte na webu větší množství odkazů na 404 stránky, vyhledávačům se to moc nelíbí. Především v případě větších webů nemusí být jednoduché takové odkazy najít. Naštěstí existuje hned několik cest, jak se o 404 chybách zobrazených uživateli dozvědět.

Plugin Redirection

Jedním z pluginů je i Redirection, na který se podíváme blíže. Plugin se nachází v oficiálním katalogu pluginů a lze jej nainstalovat přímo z WordPress administrace.

Plugin Redirection

Plugin Redirection

Po instalaci a aktivaci pluginu běžte do Nástroje → Redirection.

Aby plugin logovat zobrazení stránky 404 nenalezeno, je potřeba tuto funkci zapnout. V nastavení pluginu ji najdete pod záložkou Options → 404 Logs. Zde si nastavte dobu, po jakou se budou logy uchovávat (doporučuji maximálně měsíc). Nastavení uložte.

Povolení logů 404

Povolení logů 404

Nyní když dojde k zobrazení neexistující stránky, najdete o tom záznam pod záložkou 404s.

Logy stránek 404 - plugin Redirection

Logy stránek 404 – plugin Redirection

V případě, že chcete danou chybovou URL rovnou ošetřit a přesměrovat návštěvníka na relevantní stránku, můžete to učinit tak, že myší najedete na položku a ze zobrazeného menu klikněte na Add Redirect.

Přidání přesměrování

Přidání přesměrování

Zobrazí se pop-up okno, kde můžete nastavit cílovou URL pro přesměrování Target URL. Tlačítkem Add Redirect přesměrování uložíte.

Tvorba přesměrování s pluginem Redirection

Tvorba přesměrování s pluginem Redirection

A daný chybný odkaz máte ošetřený.

Stejný proces poté můžete opakovat u více zachycených 404 stránek.

O autorovi

Tomáš Cirkl

Baví mě Internet a zvláště pak redakční systém WordPress. Jsem pravidelným účastníkem a přednášejícím na WordCamp Praha a WordPress konferencích.

Zanechat komentář

Získejte více informací o WordPress!

Připojte se do našeho emailového seznamu a nenechte si ujít informace, novinky a návody ze světa WordPressu.

Úspěšně jste se zapsali do našeho newsletteru. Děkujeme!