WordPress obecně

Jak vynutit použití WordPress pluginu (mu-plugins)

Autor příspěvku Tomáš Cirkl

Mezi jednu z mála známých WordPress funkcí patří možnost vynucení použití pluginu. Využít ji můžete například na těch instalacích, kde je pro správné fungování šablony nebo webu nezbytné mít aktivní vybraný plugin nebo pluginy.

‚Must-Use‘ pluginy nebo také mu-pluginy jsou WordPress pluginy, které jsou vždy aktivní. Vynucení použití pluginu uděláte tak, že jen nahrajete do správného adresáře a WordPress automaticky bude vědět, jak jej má použít.

Původně byly mu-pluginy součástí WordPress Multisite, kdy funkce sloužila k automatické aktivaci vybraného pluginu napříč všemi multisite stránkami.

Od verze 2.8 se tato funkce stala součástí WordPress jádra.

Vlastnosti ‚Must-Use‘ pluginů

Jsou vždy aktivní: hlavní vlastností mu-pluginů je jejich automatické aktivování.

Nelze je deaktivovat: ani když jste administrátor. Plugin půjde deaktivovat jedině jeho smazáním z mu-plugins složky. Takže nikdo nemůže plugin omylem deaktivovat.

Načítají se před normálními pluginy: pluginy ze složky mu-plugins se načítají před klasickými pluginy a pořadí je stanoveno podle abecedy.

Nepoužívají aktivační/deaktivační hooky: protože je nelze z administrace aktivovat nebo deaktivovat, nepoužívají ani příslušné hooky.

Neaktualizují se: ‚Must-Use‘ pluginy se automaticky neaktualizují a WordPress u nich ani neupozorňuje na dostupné aktualizace.

Musíte použít php soubory: WordPress nečte podsložky v tomto adresáři, takže všechny pluginy se musejí nahrát jako samostatné soubory. V případě, že chcete použít složitější pluginy a nahrát do mu-plugins celou složku pluginu, musíte si pro ni udělat vlastní spouštěč pomocí .php souboru.

Jak vynutit použití pluginu a udělat z něj mu-plugin

V podstatě stačí vytvořit nový adresář ve složce wp-content, adresář se musí jmenovat mu-plugins, a do něj nahrát vybraný plugin.

Jako vzor jsem do wp-content/mu-plugins nahrál výchozí plugin Hello Dolly.

Hello Dolly plugin ve složce mu-plugins

Hello Dolly plugin ve složce mu-plugins

V administraci a sekci Pluginy se zobrazí nová záložka Aktivované automaticky, ve které je seznam automaticky použitých pluginů ze složky mu-plugins.

Aktivované automaticky

Aktivované automaticky

O autorovi

Tomáš Cirkl

Baví mě Internet a zvláště pak redakční systém WordPress. Jsem pravidelným účastníkem a přednášejícím na WordCamp Praha a WordPress konferencích.

Zanechat komentář

Získejte více informací o WordPress!

Připojte se do našeho emailového seznamu a nenechte si ujít informace, novinky a návody ze světa WordPressu.

Úspěšně jste se zapsali do našeho newsletteru. Děkujeme!

Tomáš Cirkl

Tomáš Cirkl

WordPress specialista

Blog WPlama.cz píši už více než 5 let. O WordPress přednáším a pořádám školení. Pro své klienty vytvářím a spravuji webové stránky.