Chcete si udržovat pořádek v souborech, které jste nahráli přes WordPress nástroj Mediální soubory? Ve výchozím nastavení lze v sekci Média třídit pouze podle data přidání souboru nebo podle jeho typu (obrázek, video, jiné). Někdy by se však mohlo hodit si vytvářet vlastní kategorie, do kterých bude možné mediální soubory přidávat a následně podle nich třídit. Jak na to si ukážeme v tomto článku.
Budeme k tomu potřebovat plugin Media Library Categories. Plugin se nachází v oficiálním katalogu pluginů a lze jej nainstalovat přímo z WordPress administrace.
Media Library Categories
Plugin Media Library Categories přidává možnost použití kategorií pro mediální soubory ve WordPress. Podle kategorií můžete soubory i v sekci Média filtrovat. Přidání / odebrání / změna rubriky média se dá provádět, jak u samotného souboru, tak hromadně ve výpisu.
Plugin Media Library Categories nemá žádné specifické nastavení. Po instalaci a aktivaci pluginu stačí jít do sekce Média → Rubriky a můžete začít vytvářet potřebné kategorie pro mediální soubory. Rubriky se tvoří úplně stejně jako například u příspěvků.
Přiřazení mediálních souborů do rubrik
Přiřadit mediální soubor do vytvořené rubriky můžete přes nastavení souboru, kde se objeví nová možnost Rubriky.
Případně můžete provést přiřazení média do rubriky přes hromadné úpravy.
- Add [rubrika] znamená, že vybrané soubory přidá do dané rubriky.
- Remove [rubrika] znamená, že vybrané soubory odebere z dané rubriky.
- Remove all categories odstraní vybrané média ze všech rubrik.
Filtrování médií podle rubrik
Již přiřazené mediální soubory si můžete zobrazit pomocí nového filtru, který se nachází v horní části sekce Média.
Stačí si jen vybrat požadovanou rubriku a kliknout na tlačítko Filtrovat.
Dobrý den, na pluginu Media Library Categories mi vadí, že se kategorie/rubriky míchají do rubrik, které jsou využity pro příspěvky. A tak se tyto „mediální rubriky“ např. zobrazují ve widgetu „Rubriky“ (s neplatným odkazem). Ve FAQ je uveden postup, jak to lze změnit na úrovni zápisu kódu do functions.php v šabloně, ale to už není tak uživatelsky přívětivé.
Nebylo by lepší např. použití pluginu Enhanced Media Library? https://cs.wordpress.org/plugins/enhanced-media-library/
Ten se takto nechová a má v oficiálním repozitáři více uživatelů i lepší hodnocení. Máte s tímto pluginem nějakou pozitivní/negativní zkušenost? Děkuji.
Určitě je to dobrá alternativa, děkuji za tip.