WordPress databáze

Práce s různými typy obsahu ve WordPressu

V tomto článku se podíváme detailněji na různé typy obsahu ve WordPressu a na to, jak jsou spolu spojeny.

Tento článek je součástí série osmi částí:

  1. Úvod
  2. Vztahy mezi daty
  3. Typy dat
  4. Uživatelská data
  5. Metadata
  6. Taxonomie, rubriky, štítky a položky
  7. Tabulka Options
  8. WordPress Multisite data

Když mluvíme o obsahu ve WordPressu, máme obvykle na mysli stránky a příspěvky. Ale to není tak úplně pravda. WordPress obsahuje několik typů obsahu a příspěvky a stránky jsou pouze dva z nich. Pokud porozumíte jak typy obsahu fungují, budete se lépe orientovat ve WordPressu a tvorba šablon a pluginů bude pro vás jednodušší.

Hlavní typy obsahu ve WordPressu

  1. příspěvky,
  2. komentáře,
  3. uživatelé,
  4. odkazy.

Jak uvidíte dále, většina je skoro stejná.

Příspěvky (posts)

Příspěvky jsou nejdůležitějším typem obsahu ve WordPressu. Název může být trochu zavádějící, protože post (v překladu příspěvek) slouží k popsání všeho co se nachází v tabulce wp_posts, ale zároveň také k popisu určitého typu obsahu (příspěvku). Z tohoto důvodu se vám následující dotaz může zdát nesmyslný, ale není tomu tak.

'post_type' => 'post'

V tabulce wp_posts najdeme pět typů příspěvků:

  1. příspěvek,
  2. stránka,
  3. příloha,
  4. revize,
  5. položky menu v navigaci.

Jak jsme si již řekli dříve ve článku Vztahy mezi daty, mohou být všechny příspěvky spojeny. To obecně slouží k definování toho, která příloha je přiřazena k příspěvku nebo stránce, a nebo k určení toho, která stránka je nadřazena dané stránce.

První tři typy příspěvků jsou developerům obvykle známé jako příspěvky, ale u dalších 2 už tomu tak nebývá. Každá revize se ukládá do tabulky wp_posts i s příspěvkem, ke kterému je vázaná (za pomocí pole post_parent). Položky menu v navigaci jsou také uloženy jako příspěvek a poté za pomoci dotazu se zobrazí. Z tohoto důvodu se vám může stát, že menu najednou zmizí, když použijete špatně filtr pre_get_posts()!

Do své stránky si můžete přidat tolik typů příspěvků, kolik jen chcete. K tomu, jak to udělat se podívejte na custom post types v kodexu. Jedná se pouze o dodatečné typy příspěvků, které se chovají naprosto stejně jako příspěvky, stránky nebo přílohy, a to v závislosti na tom, jak jste je natavili při jejich registraci.

Obrázek níže ukazuje tabulku wp_posts a tabulky, které jsou s ní spojené.

wp_posts a spojené tabulky
wp_posts a spojené tabulky

Komentáře (comments)

Komentáře jsou uloženy ve vlastní tabulce wp_comments. Fungují podobně jako příspěvky. To znamená, že každý komentář má přes tabulku wp_commentmeta spojena metadata. Nicméně mají rozdílný obsah, a proto mají jiná povinná pole v tabulce.

Komentáře jsou s příspěvky spojeny vztahem 1:n a zároveň jsou také spojeny mezi sebou za pomoci pole comment_parent, které se používá k identifikace komentáře při odpovědi. Také mohou být propojeny s tabulkou wp_users, a to v případě že komentující byl přihlášen.

Obrázek níže ukazuje tabulku wp_comments a její vztahy:

wp_comments a vztahy
wp_comments a vztahy

Uživatelé (users)

Uživatelé mají vlastní tabulku wp_users a jejich meta data jsou uložena v tabulce wp_usermeta. Na první pohled se může zdát, že uživatelé jsou od ostatních typů obsahu velmi odlišní, nicméně nenechte se splést. Můžete na ně dotazovat a výsledek bude archiv autora. Mají obsah ve formě biografických dat. Tento obsah je strukturován poměrně odlišně než u příspěvků, odkazů a komentářů, a z toho důvodu jim byla vytvořena vlastní tabulka.

Obrázek níže ukazuje tabulku wp_users a její vztahy:

wp_users a vztahy
wp_users a vztahy

Odkazy (links)

Posledním typem obsahu jsou odkazy. Nicméně od verze WordPressu 3.5 od nich bylo upuštěno a pokud je chcete ve WordPressu mít, potřebujete plugin nebo úpravu functions.php.

Odkazy pracují podobně jako příspěvky. Mají obsah a položky jim přiřazené. Liší se v rozdílných polích, ve kterých se ukládají data o cílovém odkazu, popisu a tak. Nejsou spojeny s uživateli, takže jim nemůže být přiřazen autor a také nemají pole pro identifikaci, takže nemohou být přiřazeny k příspěvky. Nicméně můžete je za pomocí taxonomie vložit na stránku archivu.

Obrázek níže ukazuje tabulku wp_links a její vztahy:

wp_links a její vztahy
wp_links a její vztahy

Poznámka k metadatům

Ze čtyř uvedených typů obsahu mají metadata pouze tři:

  1. příspěvky,
  2. uživatelé,
  3. komentáře.

Souhrn na konec

V tomto článku byste se měli dozvědět více o typech obsahu ve WordPressu. Typy obsahu v databázi nejsou omezeny pouze na příspěvky a stránky, ale můžete si vytvářet i vlastní. Nezapomeňte že přílohy, komentáře a menu jsou také typy obsahu.

Správa WordPress webu

Nemusíte na to být sami. Pomůžeme vám s pravidelnou údržbou i novými vylepšeními.

Více informací

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nákupní košík

Neuteklo vám něco?

Pokrok a WordPress na nikoho nečekají, tak nám tu raději nechte e-mail, ať o nic nepřijdete!

Zkontrolujte svoji doručenou poštu nebo spam koš, abyste mohli svůj e-mail potvrdit.

Vylaďte WordPress stránky s naším tahákem

V e-booku najdete informace a rady pro WordPress od A do Z. Zadejte e-mail a my vám WordPress tahák pošleme.

Zkontrolujte svoji doručenou poštu nebo spam koš, abyste mohli svůj e-mail potvrdit.

Přejít nahoru