RSS

WordPress a RSS

RSS je anglická zkratka pro Really Simple Syndication, volně přeloženo jako opravdu jednoduchá syndikace. Jednoduše řečeno RSS je prostředek pro získávání novinek z webu. Prvně byl tento nástroj použit v roce 1999 a znamenal revoluci. Od té doby již nebylo nutné, aby uživatelé každý den navštěvovali weby a zjišťovali, zda je na nich nový obsah.

Největším propagátorem RSS byly internetové magazíny, které věnovali velký důraz propagaci RSS ikony na webu. RSS umožňuje kromě odebírání obsahu celého webu také specifické odebírání, například sekce Sport nebo Ekonomika.

RSS bylo a je jedním z nejpopulárnějších způsobů jak masově publikovat a hlavně distribuovat obsah čtenářům.

Výhody RSS

Kromě toho, že odebíráním novinek z oblíbených webů ušetříte velké množství času při hledání nového obsahu, má RSS i další výhody.

Jedna z nich je i čitelnost. Lidé mají své návyky. Když vezmeme jako příklad knížku, všichni čekáme, že bude mít určitou velikost stránek, písma a počet slov na řádek. To všechno bylo vyvinuto k docílení co nejlepší čitelnosti. RSS čtečky umí to samé. Můžete si vybrat druh písma, velikost písma nebo výšku řádky. Pokud čtete rozdílný obsah ve stejném formátu, zabere vám jeho čtení méně času. Mnohdy webové stránky úplně ignorují potřeby čtenářů a číst jejich obsah na stránce je utrpení. RSS takto tvoří most mezi weby a čtenáři, dávajíce možnost přizpůsobení.

RSS feed / RSS kanál

RSS je tvořeno za pomoci XML (Extensible Markup Language) a obvykle je symbolizován pomocí oranžové ikony. Tato ikona pak vede na URL adresu RSS kanálu, který si může uživatel přidat do své čtečky (ať už se jedná o speciální aplikaci nebo internetový prohlížeč).

V případě, že nepoužíváte redakční systém musí být RSS feed ručně vytvářen. Případně lze využít nějakou službu, která to dělá za vás. WordPress je zcela jiný.

WordPress a RSS

WordPress obsahuje zabudovanou podporu pro RSS. Jakmile publikujete příspěvek, WordPress jej přidá do všech RSS kanálů. Vše je automatické a vy pro to nemusíte dělat vůbec nic.

Každá webová stránka postavená na redakčním systému WordPress má hned několik (a klidně i stovky) RSS kanálů. Je to z toho důvodu, že WordPress generuje RSS nejen pro celý web, ale také pro rubriky, štítky, autory a další sekce webu…

Aby toho nebylo málo, WordPress nabízí pro všechny tyto sekce hned čtyři typy RSS:

  1. RSS
  2. RSS 2.0
  3. Atom
  4. RDF (Resource Description Framework)

Ke každému feedu se dostanete tak, že za URL webu přidáte dalších pár znaků:

Výchozí URLURL při použití trvalých odkazů
www.vasweb.cz/?feed=rsswww.vasweb.cz/feed/
www.vasweb.cz/?feed=rss2www.vasweb.cz/feed/
www.vasweb.cz/?feed=atomwww.vasweb.czfeed/atom/
www.vasweb.cz/?feed=rdfwww.vasweb.cz/feed/rdf/

Doporučuji používat formát RSS 2.0, který je nejvíce rozšířený a podporovaný. Díky možnosti využít “hezkou” URL adresu pro RSS kanály je možné jej i dobře propagovat.

WordPress a jeho RSS kanály

Ta nejlepší část na RSS ve WordPressu je jeho komplexní provázanost s tímto nástrojem. Do této chvíle jsme si ukázali pouze způsob jak získat veškerý obsah webu. Ve WordPressu ale mohou uživatelé odebírat pouze ten obsah, který chtějí.

Jako příklad uvedeme, že chce návštěvník našich stránek odebírat nový obsah pouze v rubrice Návody. V podstatě stačí, aby za URL rubriky přidal výraz “feed” a přidal ji do své čtečky.

Celá adresa by pak vypadala:

https://www.wplama.cz/wordpress/navody/feed

Od této chvíle bude upozorněn pouze na nové příspěvky v rubrice Návody. Nicméně WordPress jde dál a vy takto můžete odebírat následující části webu:

Typ obsahuURL adresa
Rubrikawww.vasweb.cz/rubrika/jmenorubirky/feed
Štítekwww.vasweb.cz/stitek/jmenostitku/feed
Komentářewww.vasweb.cz/comments/feed/
Autorwww.vasweb.cz/author/jmenoautora/feed/
Vyhledáváníwww.vasweb.cz/?s=hledanyvyraz&feed=rss2
Vlastní typy příspěvkůwww.vasweb.cz/feed/?post_type=jmenotypuprispevku

Dokonce můžete odebírat několik rubrik, štítků nebo kombinací těchto dvou najednou. Je zde opravdu neomezené použití a záleží jen na tom, jak je uživatel použije.

KombinaceURL adresa
Několik rubrikwww.vasweb.cz/?cat=42,43&feed=rss2
Několik štítkůwww.vasweb.cz/?tag=tag1,tag2&feed=rss2

Jakmile máte své RSS kanály připravené, můžete je na svém webu publikovat pomocí WordPress pluginů. Jeden z nejlepších je WP RSS Aggregator. S ním můžete importovat, spojovat a propagovat své RSS kanály.

Neuteklo vám něco?

Pokrok a WordPress na nikoho nečekají, tak nám tu raději nechte email, ať o nic nepřijdete!

Nespamujeme! Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Správa WordPress webu

Nemusíte na to být sami. Pomůžeme vám s pravidelnou údržbou i novými vylepšeními.

Více informací

6 názorů na “WordPress a RSS”

  1. František

    Dobrý den, na webu, který spravuji používám wp rss agregator k načítání obsahu z jiného webu. V poslední době, po migraci webu na jiný server, se přestal nový obsah načítat a dostávám chybové hlášení: Server returned [SSL: DH_KEY_TOO_SMALL] dh key too small (_ssl.c:1123. Správce mého serveru říká, že je to problém serveru odkud stahuji obsah. Zajímalo by mě, jak se zmíněný “dh key” používá. Já si myslím, že ho používají servery mezi sebou při komunikaci (zabezpečení) a že tedy může být problém na obou serverech. Děkuji za odpověď

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nákupní košík
Přejít nahoru