Detektiv

Jak ve WordPressu detekovat uživatele AdBlocku

Mnoho blogerů a správců webových stránek spoléhá, co se provozních nákladů týče, na příjmy z reklamy. Nicméně mnoho návštěvníků webu má ve svém prohlížeči aktivované rozšíření pro potlačení reklam, tzv. AdBlock. To samozřejmě škodí vlastníkům stránky, kterým tito návštěvníci negenerují žádný příjem z reklamy.

V tomto článku si ukážeme, jak rozpoznat ty návštěvníky webu, kteří využívají AdBlock, a jak jim zobrazit zprávu vyznívající k podpoře stránky tím, že si jej deaktivují.

Co je to AdBlock a jak může uškodit?

AdBlock je jednoduché, ale efektivní rozšíření pro interntové prohlížeče. Uživatelům umožňuje skrýt reklamy na webových stránkách (včetně těch, které běží na WordPressu).

Zatímco pro uživatele se jedná o skvělý nástroj, který jim umožňuje ničím nerušené procházení webu, tak pro správce a majitele stránek se jedná o rozšíření, které jim zmenšuje příjmy z reklamy.

Existuje několik způsobů, jak se k AdBlocku jako majitel stránek postavit. Každé má své výhody a nevýhody.

Nic s tím nedělat

Jak je již v titulku uvedeno, jednoduše se smíříte s tím, že uživatelé AdBlock používají a oželíte ušlý zisk pro dobro návštěvníků.

Pasivní přístup

Pasivní přístup spočívá v tom, že povzbudíte návštěvníky stránky, aby si pro vaši stránku AdBlock deaktivovali  a zobrazili tak reklamy. Případně je můžete požádat o připojení se do prémiového klubu, kde na základě malého poplatku pro ně z webu odstraníte veškeré reklamy.

Agresivní přístup

Tento přístup spočívá v tom, že všem uživatelům, kteří mají ve svém prohlížeči aktivní AdBlock , zamezíte přístup. Pokud se budou chtít dostat k obsahu, budou muset deaktivat AdBlock.

Osobně nedoporučuji tento přístup praktikovat, protože mnoho uživatelů se odradí a raději vyhledají informace jinde. Lepší je využít pasivní přístup, který jsem zmínil výše.

Když teď víme jak se k uživatelům s AdBlockem chceme postavit, ukažme si jak na to v praxi.

Jak ve WordPressu detekovat uživatele, kteří používají AdBlock

Nejprve je třeba nainstalovat a aktivovat plugin Ad Blocking Detector. Po aktivaci se do menu v administraci WordPressu přidá nová položka s názvem Ad Blocking. Klikněte na ni.

Ad Blocking
Ad Blocking

Nyní můžete kliknout na Edit a upravit výchozí shortcode nebo kliknout na tlačítko New Shortcode a vytvořit nový. Doporučuji kliknout na edit u výchozího shortcodu.

Nový shortcode
Nový shortcode

Zobrazí se formulář, jenž obsahuje tři pole:

 • Name / Description – jméno nebo popis shortcodu.
 • No Ad Blocker Detected – co se zobrazí návštěvníkovi bez AdBlocku (nepovinné).
 • Ad Blocker Detected – co se zobrazí návštěvníkovi s detekovaným AdBlockem.

První pole slouží k zadání jména shortcodu. Pod ním najdete dvě větší pole. První z nich obsahuje, co se návštěvníkovi v internetovém prohlížeči zobrazí bez aktivovaného AdBlocku . Pro testování doporučuji nechat pole prázdné nebo sem jen umístit krátkou větu s informací, že AdBlock nebyl detekován. Druhý z nich obsahuje, co se zobrazí návštěvníkovi s aktivním AdBlockem. Ve výchozím nastavení je zde pouze informace o tom, že plugin detekoval AdBlock. Tuto informaci můžete změnit na co chcete.

Pod formuláři najdete dvě přepínací tlačítka, která povolují / zakazují použití automatických stylů. Ve výchozím nastavení jsou obě aktivované. Pokud se po vložení reklamy zobrazí nechtěné odsazení nebo podobně, zkuste tyto položky deaktivovat.

Až skončíte s nastavení musíte kliknout na tlačítko Save Shortcode.

Nyní musíme shortcode vložit na místo, kde se bude reklama nacházet.

Plugin obsahuje zabudovaný widget pro jednoduché vkládání shorcodu do sidebaru. Jednoduše stačí jít do Vzhled -> Widgety, vybrat shortcode a vložit widget na jeho místo.

Ad Blocking Detector widget
Ad Blocking Detector widget

Pokud nechcete widget použít, můžete shortcode vložit přímo do obsahu příspěvku nebo stránky.

Nyní se můžeme podívat jak se bude reklama zobrazovat. Nejprve s deaktivovaným / nenainstalovaným AdBlockem.

Reklama bez AdBlocku
Reklama bez AdBlocku

Abyste si mohli vidět, jak se upozornění zobrazuje, budete si muset do vašeho prohlížeče nainstalovat AdBlock. Když stránku nyní načtete s aktivním AdBlockem měli byste vidět namísto reklamy informaci o detekovaném AdBlocku.

Aktivní AdBlock
Aktivní AdBlock

Plugin WordPress AdBlock detector odhalí většinu populárních rozšíření včetně nejpoužívanějšího AdBlock Plus. Je také plně kompatibilní s WordPress multisite.

Pokud patříte mezi pokročilé uživatele WordPressu můžete podle autora pluginu Johna Morrise a jeho návodu využít JavaScript a blokovat tak kompletní přístup na stránky s varováním umístěným v pop-up okně. Článek se jmenuje How to extend WordPress AdBlock Detector with JavaScript.

Zdroj: How to Detect AdBlock Users in WordPress

Neuteklo vám něco?

Pokrok a WordPress na nikoho nečekají, tak nám tu raději nechte email, ať o nic nepřijdete!

Nespamujeme! Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Správa WordPress webu

Nemusíte na to být sami. Pomůžeme vám s pravidelnou údržbou i novými vylepšeními.

Více informací

4 názory na “Jak ve WordPressu detekovat uživatele AdBlocku”

 1. Děkuji za návod. Také si myslím, že nejlepší bude použít pasivní přístup, každopádně většina lidí co používají adblock ani neví, že se dá vypnout například jen pro konkrétní stránky či domény. Většina ho ani už neumí ani kompletně vypnout, takže v podstatě tím ničeho nedosáhneme.

 2. Já osobně adblock využívám a to od doby, kdy už reklamy na webech překročily moji mez trpělivosti. Nebráním se však tomu, abych ho pro určitý web vypnul. Bohužel zatím jsem se nesetkal s webem, kde byl byl originální obsah a stál tedy za vypnutí. Ono adblock je výhodný pro uživatele již minimálně tím, že načítání webu často urychlí. Ale i přes zapnutý AdBlock, lze reklamu uživatele zobrazit 😉 .
  AdBlock a jiné blokovače ještě stále nejsou moc rozšířené, je to jen několik málo procent. Proto se taky o nich nikde moc provozovatelé webů nezmiňují, aby náhodou nepřivedli další uživatele k tomuto pluginu. Bohužel AdBlock si z toho udělal byznys ve stylu, že má whitelist pro uživatele, kteří zaplatí, třeba reklamy na Googlu. Potom jsou tu alternativy a ty zase odesílají data :/.

 3. Adblock je nejlepší program na světě. Bez něj je procházení internetu děsivou noční můrou. Nevypínám jej pro nikoho a nikdy. A čím víc majitelé škemrají tím víc mně to baví. Hlupáci co se chtějí živit z reklamy a ještě větší hlupáci, kteří jim za nějaké prokliky vůbec platí. Ó prosím vypni si adblock na naší stránce my jsme hrozní chudáčci, když nebudeš klikat na naše reklamy ó ó. To jdu rovnou do kolen. Bože lidi jsou tak uboze zoufalí, když zjišťují že takhle se peníze vydělávat nedají a jejich sen o tom jak budou kasírovat prachy z prokliků mizí v nenávratnu.

  1. Michal Matoušek

   Tak seš blbec a na takový stránky by si neměl lízt. Lidi na těch webech pracují a to že se ti POUZE zobrazí adsense není nic co by ti mělo vadit. Hovado blbý!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nákupní košík
Přejít nahoru