Živý ekosystém WordPressu

Dnes budeme pokračovat v rozsáhlém článku od Kinsty. Podíváme se na celý ekosystém, který kolem WordPressu vznikl. Ten zahrnuje prodejce šablon, vývojáře pluginů, ecommerci, WordPressové konzultanty, designéry a vývojáře, managed WP hosting, služby pro údržbu webů, novinkové servery, podcasty, copywritery, “návodové” weby, knihy a nakonec si řekneme i o marketingu ve spojitosti s WordPressem.

Jedná se o poměrně vyčerpávající výčet nejrůznějších společností, jejich činností a příběhů. Těším se na jakoukoliv zpětnou vazbu. A jako vždy, přeji příjemné čtení.

Seznam všech částí:

  1. Podrobná historie WordPressu
  2. Živý ekosystém WordPressu
  3. Komunita kolem WordPressu

Ekosystém

Vedle pohádkového růstu WordPressu samotného vzniklo v posledních letech poměrně velké množství společností v hodnotě miliónů dolarů, které svůj úspěch založily právě na WordPressu. Tato opensource platforma poskytla práci desetitisícům lidí. Vývojáři, grafici, blogeři, obchodníci, hostingové společnosti, obchody se šablonami a tvůrci pluginů – ti všichni používají WordPress k nalezení nových klientů a plnění jejich požadavků.

Podle rozhovoru s Mattem Mullenwegem na serveru SFGate.com se díky WordPressu uživí více než 20 000 lidí. Samozřejmě je težké (né-li nemožné) určit tento počet přesně, ale podle našeho názoru by mohlo jít dokonce o několikanásobek uvedeného čísla.

V této části textu se posuneme za hranice WordPressu a nahlédneme na některé související společnosti, které tvoří živý ekosystém. Kromě odborníků a komerčních společností, konzultantů a freelancerů, WordPress těží z práce obrovského množství dobrovolníků – bez jejich pomoci by WordPress nebyl zdaleka tak populární jako dnes. Děkujeme jim za jejich obětavou práci!

Pokusíme se vyjmenovat ty nejdůležitější z nejdůležitějších účastníků celého ekosystému, ale jak si jistě dokážete představit, je prakticky nemožně uvést všechny.

Tržiště a prodejci šablon

Tržiště šablon tvoří obrovskou část ekosystému. To asi není překvapením, protože drtivá většina administrátorů si po instalaci CMS balíčku nenechá výchozí šablonu TwentyFourteen.

Existuje spousta šablon zdarma, ale pokud hledáte skutečnou kvalitu a především podporu vývojáře, pak budete muset zvolit cestu placených premium šablon. Tržiště tvoří vlastní mikrokosmos, kde se můžete snadno seznámit s vývojáři, uživateli a kontraktory.

Z mnoha důvodů je vhodné čas od času modernizovat vzhled webu. Změna šablony ve WordPressu je naštěstí velmi jednoduchá: namísto tvorby celého designu od nuly, můžete jednoduše zavítat na některý obchod se šablonami a za malý poplatek (pozn. obvykle do 1000Kč za profesionální premium šablonu) si z tisíců možností vybrat vzhled, který vám vyhovuje. Tady je několik příkladů:

Envato tržiště


Když hovoříme o tržištích a obchodech se šablonamy, nebyla by diskuze kompletní bez uvedení tržiště Themeforest od spoečnosti Envato. Dnes obsahuje více než 4200 premiových šablon a jejich počet rychle stoupá. Od velmi specifických designů přes tématické šablony až po univerzální templaty – je prakticky nemožné, abyste nenašli šablonu, která skvěle vyhovuje vašim požadavkům. Na úspěchu Envata si můžeme ukázat, jak obrovský ekosystém kolem WordPressu vznikl. Od roku 2006 Envato vyplatilo designerům a vývojářům více než 180 miliónů dolarů.

Pro ještě lepší představu, kolik lze vydělávat v takovém ekosystému, si uvedeme nejúspěšnějšího autora, který prodává své produkty přes tržiště Envata. Autor s přezdívkou Kriesi prodal šablony za více než 2 milióny dolarů. Jak vidíte, poptávka po premiových šablonách WordPressu je obrovská.

Woothemes


Vedle popularity ThemeForestu stojí WooThemes. ThemeForest nabízí produkty pro širší okruh webového trhu, kdežto WooThemes se soustředí čistě na WordPress. Možná se vám jejich název zdá povědomý, zejména pokud jste někdy vytvářeli eshop založený na WordPressu a pluginu WooCommerce, jehož autorem je právě WooThemes.

magnus Magnus Jepson
Spoluzakladatel Woothemes
V čem jsi viděl potenciál WordPressu v době, kdy jste založili WooThemes?
V roce 2007 existovalo jen málo lidí, kteří prodávali šablony na WordPress. Měl jsem na svém webu k dispozici několik šablon volně ke stažení, které získaly hodně pozornosti. Zároveň jsem dostával spousty požadavků na úpravu těchto šablon. To byl moment, kdy jsme spatřili potenciál v oboru a začali pracovat na WooThemes.
Co považuješ za příčinu toho, že zákazníci si vaše šablony zamilovali?
Vždy jsme věnovali hodně úsilí designu, funkčnosti a celkovému prožitku uživatelů. Také věřím, že poskytujeme jednu z nejlepších zákaznických podpor na poli WordPress obchodů, což je důvod, proč se naši zákazníci stále vracejí.
Jak vidíš budoucnost WordPressu (řekněme v následujících 5 letech)?
Myslím, že v budoucnosti uvidíme větší součinnost WP.com a WP.org. Objeví se také více vývojářů premiových pluginů, kteří přinesou top produkty na WordPress platformu.

Studiopress


Šablona Genesis od StudioPressu vznikla spoluprácí Briana Gardnera a zakladatele blogu CopyBlogger Briana Clarka. CopyBlogger je jedním z nejnavštěvovanějších blogů na planetě. Univerzální premiový framework Genesis od StudioPressu již používá více než 112 000 webů po celém světě.

iThemes


Když slyšíte iThemes, možná vás napadne jedno slovo: Builder. Tento framework a šablony na něm vybudované umožňují tvořit vlastní layout, takže si můžete navrhnout celou strukturu stránky přesně podle vašich požadavků. Například pokud chcete udělat kompletně jiný vzhled pouze jedné stránky a zároveň ponechat původní stav zbytku webu, můžete tak pomocí Builderu učinit během několika minut.

logo_mojo


Mojo Themes je další obrovské tržiště. Své služby nabízí od roku 2009 a rychle získává reputaci díky kvalitním šablonám pro WordPress a další 2 populární CMS: Drupal a Joomlu. Mají více než 100 000 uživatelů a okolo 800 WordPress šablon, což z nich činý velkého hráče na trhu.

brady Brady Nord
Spoluzakladatel MOJO tržišť

Proč jsi založil tržiště šablon?
Spustili jsme tržiště, protože jsme věřili, že dokážeme ovlivnit trh a ekosystém opensource softwaru a především WordPressu. Jsme komunitní nadšenci a cítili jsme, že poskytovat grafikům a vývojářům odměnu za jejich práci, je skvělý startovní bod.

Mojo Themes má více než 100 000 uživatelů, jak jste vybudovali svoji komunitu?
Komunitu Mojo Themes jsme budovali pomocí tvrdé práce. Snažili jsme se vytvořit přátelskou atmosféru uvnitř společnosti a být osobně k dispozici prodejcům a zákazníkům.

Proč se k vám lidi vracejí a čím se Mojo Theme liší od ostatních tržišť?
Věřím, že lidé se k nám vracejí, protože nám věří a vědí, co od nás mohou očekávat v případě, že mají nějaký problém. Opravdu se snažíme a stále udržujeme přatelskou atmosféru. Je snadné schovávat se za počítačem a neodpovědět, když vás zákazníci potřebují nejvíce – tak to u nás nefunguje.

Jak vidíš WordPress v blízké budoucnosti?
Myslím, že WordPress v následujících letech hodně poroste ve smyslu technologie. Zdá se mi, že WordPress byl ušitý na míru osobním blogům, ale v poslední době představuje stále více funkcí, které mohou využít i velké společnosti. Brzy uvidíme rapidní nárůst online aplikací poháněných WordPressem.

Elegant Themes


V Elegant Themes jsou známí pro svou skvělou propagaci šablon. Není proto překvapením, že si jejich šablony zakoupilo už přes 230 000 zákazníků. Za 69 dolarů získáte přístup ke všem 87 šablonám. Tento seznam stále roste, přibližně každý měsíc vydají novou šablonu.

Vývojáři pluginů

Stejně jako designéři a kodéři šablon jsou důležití i vývojáři pluginů, kteří neustále rozšiřují WordPress o nové funkce, aby učinili naše životy zase o něco snazší. Pluginy můžeme považovat za “aplikace” v ekosystému WordPressu, podíváme se tedy na nejznámější vývojáře.

Pamatujte však, že tisíce různých vývojářů každý den pracují na nových pluginech, probereme tedy pouze malou část obrovské vývojářské komunity.

wpml


Cílíte na návštěvníky z různých zemí? Pak je plugin WPML přesně pro vás. WPML pomáhá vytvářet a publikovat obsah na webu v různých jazycích. Můžete snadno překládat stránky, příspěvky a šablony. Funguje na všech verzích WordPressu od 3.0 výše a podporuje všechny šablony. V případě jakýchkoliv problémů je pro vás připraven tým podpory.
vlajky

eyal Eyal Kaufman
CEO, OnTheGo Systems, tvůrci WPML, Toolsetu a IcanLocalize
Společnost OnTheGo Systems, tvůrce WPML, je unikátní především díky svým 50 zaměstancům, kteří pocházejí z 25 různých zemí. Denně žijeme podle filozofie globalizace světa. Vše začalo před 8 lety, když Amir Helzer, zakladatel společnosti, vyvinul ICanLocalize, naši online službu pro překlady. Jak už to často bývá, jedna věc vede k druhé. Nikdy nevíte, co se může stát, když vyvtoříte něco, co pomůže vám samotným překonat vlastní překážky. Překlady webových stránek jsou velmi náročnou misí. Vytvořit a udržovat vícejazyčný web zabere obrovské množství času. To nám vnuklo nápad vytvořit WPML – plugin, který by se staral o překlady stránek přímo z administrace webu. Tak se zrodil WPML.

Při vývoji jsme se samozřejmě zaměřili na WordPress jakožto nejrozšířenější CMS. WordPress je zdaleka nejlepší CMS z hlediska uživatelské přívětivosti a rychlé viditelnosti výsledků vaší práce. WPML je dnes aktivně využíván na více než 400 000 WordPress stránek. Fórum podpory provozujeme v 7 jazycích. Staráme se o své klienty a neustále rozšiřujeme naše služby. Klientům nasloucháme a necháváme se vést jejich názory v dalším pokračování vývoje WPML. Díky velké národní rozmanitosti našich zaměstnanců můžeme lépe porozumět požadavkům na tvorbu skvělého WordPress pluginu pro vícejazyčnost webů.

Co dál? Plánujeme upevnit naší spolupráci s autory šablon a pluginů a dále zvyšovat spokojenost našich zákazníků s WPML.

wpmu


Ještě před pár lety (před vydáním verze 3.0) WordPress vycházel ve dvou oddělených edicích: jedna se používala pro “běžné” vlastníky stránek s jedním webem a ta druhá s názvem MU (multi-user) umožňovala vytvořit celou síť webů, kde všechny weby používají stejné jádro WordPressu. To je výhodné například pro univerzity, jež chtějí dát svým studentům prostor pro vlastní blog nebo společnosti s blogujícími zaměstnanci. WPMUDev je nejlepším místem pro hledání pluginů a šablon určených pro stránky na WordPress MU verzi.

Kromě této a několika dalších služeb souvisejících s WordPressem vydal miliardový Automattic také slušné množství pluginů, placených i zdarma, které mu generují zisk. Například Akismet, nejznámější anti-spamový plugin nebo Jetpack, který značně rozšiřuje funkcionalitu WordPressu.

Gravity Forms


Gravity Forms je krásným příkladem toho, jak může firma založená na jednom pluginu vyrůst v obrovskou společnost s tisícemi prodaných licencí a velkým množstvím placených addonů dostupných v jejich vlastním obchodě.

Ninja Forms


Ninja Forms je v podstatě nováčkem mezi pluginy na tvorbu formulářů, ale každým dnem získává na popularitě. Pěkná ukázka toho, že i na ustálený trh může vstoupit nový hráč a uspět.

logo_ignitiondeck


IgnitionDeck promění vaši instalaci WordPressu na plně funkční crowdfundingovou platformu. I přesto, že plugin disponuje pouze placenou verzí, jedná se o nejpoužívanější crowdfundingové řešení pro WordPress. Tvůrce ve svém obchodě nabízí nejrůznější addony a šablony.

Visual Composer


Visual Composer v ceně 25 dolarů má již přes 30 000 prodejů na tržišti CodeCanyon od Envata. Jedná se o první plugin rozšiřující vizuální možnosti WordPressu, který dosáhl tak velkého úspěchu. Plugin spokojeně používají designéři šablon, soukromá WordPress studia i běžní uživatelé.

Easy Social Share


Easy Social Share zvládá všechny hlavní úkony pro implementaci sociálních sítí na váš web. Nemá smysl používat několik zbytečných pluginů najednou, které mohou po čase způsobit problémy se zobrazením webu. Některé pluginy spolu často nevycházejí a mohou rozbít stránku hned po aktivaci.

WordPress Ecommerce

Přímý prodej služeb nebo produktů je asi nejjistější způsob zisku z webových stránek, i proto se jedná o důležitou součást ekosystému WordPressu.

Woocommerce


Abyste mohli prodávat, potřebujete nějaký ecommerce systém. Dříve bylo poměrně obtížné nainstalovat a spravovat eshop, dnes je to tomu jinak. Díky plulginům jako je WP eCommerce a později WooCommerce můžete eshop na WordPreesu nainstalovat během několika minut.

Easy Digital Downloads


Pokud plánujete prodávat digitální produkty, měli byste uvážit jiný než běžný eshopový systém. Jedním z nejpopulárnějších pro účely prodeje nehmotného zboží je Easy Digital Downloads, bezplatný plugin, pro který jsou dostupné placené i neplacené addony. K novým přírůstkům společnosti patří plugin AffiliateWP, jenž slouží k provozu affiliate systému na různých eCommerce řešeních.

WordPress konzultanti

V současné době se mnoho podnikatelů obrací na WordPress pro ušetření nákladů na webovou prezentaci. Proto se na trhu objevilo mnoho konzultantů, kteří jsou připraveni za úplatu pomoci.

sluzby Konzultanti slouží jako průvodci všech činností spojených s instalací a administrací WordPressu včetně vyhledání hostingu, pluginů a šablon. Lze najít i experty, kteří pomůžou s každodenní správou jako je zálohování, zabezpečení a oprava případných chyb webu. Mnohé z těcho “běžných” činností správy představují pro majitele stránek příliš komplexní úlohy. Naštěstí existují služby jako WPSiteCare, WP Valet a WP Curve. Jedná se o společnosti zaměřené na pomoc s celkovou údržbou WordPressu pro malé stránky i velké korporátní weby.

Yoast tým
Yoast tým
Jednou z nejznámějších konzultačních firem je Yoast. I když bychom mohli Yoast zařadit i do sekce vývojářů pluginů, rozhodli jsme se zaměřit na jejich konzultační činnost. Vytovřili plugin Yoast SEO, který s 10 milióny stažení patří mezi vedoucí pluginy v sektoru SEO. Autor pluginu, Joost de Valk, vybudoval firmu na základech tohoto pluginu, který sám využívá při SEO auditech jeho klientů.

Pokud se chcete stát konzultanty pro WordPress, existuje služba s názvem WP Elevation s podtitulem “byznys akcelerátor pro WordPress konzultanty”. Služba pomáhá nejen s učením WordPressu samotného, ale také vás naučí základní “soft skills”, tedy zásady správné komunikace s klienty.

WordPress designéři a vývojáři

Pravděpodobně nejoblíbenější kategorie celého ekosystému. Desetitisíce webdesignérů a developerů po celém světě se specializují na WordPress a za použití různých nástrojů a programovacích jazyků vytvářejí krásné webové stránky s extra funkcionalitou přesně podle požadavků klienta.

V zásadě existují 2 cesty, kterými je možné se jako designer nebo vývojář vydat: buď vytvářením šablon/pluginů a jejich následným prodejem a podporou; nebo prací na soukromých zakázkách od svých klientů. Někdo používá obě metody najednou.

Tom McFarlin je jedním ze známých developerů, který pravidelně bloguje o všech tématech souvisejících s WordPressem. Píše nejen o svých názorech, ale vytváří i detailní návody vysoké kvality.

Tom McFarlin Tom McFarlin
WordPress vývojář, Pressware.co
Vsadím se, že jsi jako vývojář pracoval s mnoha systémy pro správu obsahu, proč jsi se nakonec rozhodl pro WordPress?
Kromě toho, že sám rád bloguji, rozhodl jsem na WordPressu vytvářet šablony, pluginy, weby pro klienty a dokonce online aplikace především pro skvělé API, flexibilitu, neustálý vývoj a komunitu, která WordPress obklopuje.
Existují tisíce šablon a pluginů, najdou se ještě klienti, kteří požadují něco, s čím ses nikdy předtím nesetkal?
Každý týden přichází požadavky na nové vzrušující projekty, které udržují práci zajímavou a naplňující.


WordPress nabyl takového rozsahu, že se stále více odborníků spcializuje pouze na jednu konkrétní oblast. Například Bill Erickson patří mezi experty, kteří se věnují výhradně budování webů na WordPress frameworku Genesis.

Můžete si také najmout celé týmy jako je 10up. Možná už jste narazili na vtipkování o tom, že když nějaký vývojář odejde z Automatticu, jde pracovat pro 10up. Během posledních let 10up hledal a nacházel zaměstance mezi nejlepšími vývojáři v oboru. Společnost umožňuje svým zaměstnancům pracovat odkudkoliv na planetě, takže si mohou dovolit hledat talenty ze všech koutů světa.
logo_10up

“10up má více přispěvatelů WordPressu než většina firem. 2 ze 13 vývojářů, kteří mohou přímo provádět změny WordPressu, pracuje u nás. Pomáháme tvořit WordPress.”


Webdev


WebDevStudios se specializují na zakázkový vývoj šablon, pluginů a aplikací pro WordPress a BuddyPress. Aktivně se podílí na dění v komunitě tvorbou pluginů, přednáškami na WordCampech a WP MeetUpech (několik jich sami zorganizovali).

Werkpress


Další ze společností, které zaměřily svoji činnost na WordPress. Werkpress sídlí v Minneapolis, největším městě Minnesoty v USA. Stejně jako předchozí dvě firmy se i Werkpress podílí na komunitních akcích, takže na ně můžete narazit na WordCampech a MeetUpech.

Managed hosting pro WordPress

První managed hosting určený na míru redakčnímu systému WordPress vznikl v roce 2006. Jedno grafické studio si všimlo nově vznikající poptávky na trhu a založilo Pagely, první WordPress hosting.

Kromě specializované podpory na WordPress je i celý systém hostingu přizpůsobený tomuto konkrétnímu CMS. To zahrnuje cachovací algoritmy ušité na míru, propracovaný způsob zálohování, zabezpečení, “WP-friendly” administrace hostingu a další výhody.

V uplynulých 8 letech se objevily další společnosti zaměřené na WordPress hosting. Nejznámější z nich je WP Engine. Flywheel se dokonce rozhodli ještě zúžit a specifikovat okruh klientů a nabízí WP hosting určený pro webdesignová studia a freelancery.

Kinsta (autor tohoto průvodce) je nejnovějším přírůstkem do rodiny managovaných WP hostingů. S WordPressem pracují již více než 8 let, sami vytvořili stovky webů na něm založených. Používají 3-serverový cluster, který má za úkol udržet 100% uptime všech hostovaných webů a zároveň aktuální verze softwaru.

Údržba WordPressu

Jeden z nejnovějších oborů v ekosystému WordPressu má kompletně převzít údržbu webů běžících na tomto CMS. Během posledních let vzniklo obrovské množství WP stránek. Někteří administrátoři jich vlastní desítky i stovky a časově nestíhají jejich správu tak, aby se jim jejich práce vyplatila. S řešením přichází řada firem, které nabízejí kompletní údržbu webů na dálku.

logo_managewp


Dominantní postavení má na tomto poli společnost ManageWP, která poskytuje služby jako: aktualizace WordPressu a pluginů na jedno kliknutí, monitoring uptimu, instalace šablon a pluginů, hromadné přidávání příspěvků a stránek, hromadné odstranění spam komentářů, kompletní zálohy a další.

prelovac Vladimir Prelovac
Zakladatel ManageWP
Idea ManageWP vzešla z vlastní potřeby spravovat všechny weby našich klientů. Tehdy jsme ještě byli společností, která poskytovala služby. Jak jsme díky ManageWP rostli, stali jsme společností nabízející produkt. ManageWP usnadňuje práci s WordPressem, dáváme uživatelům veškeré potřebné nástroje pro správu jejich stránek, aktualizace a zabezpečení a zároveň poskytujeme tu nejlepší možnou podporu v oboru. Neustále zlepšujeme nástroje, kód infrastrukturu i používané technologie. Do budoucna plánujeme spoustu skvělých vylepšení pro naše zákazníky.

logo_wpremote


WP Remote také nabízí snadné aktualizace jádra, šablon i pluginů stejně jako celkové zálohování. Dostupná je placená i bezplatná verze.

logo_infinitewp


InfiniteWP nabízí komplexní možnosti údržby všech vašich WordPress stránek stejně jako výše uvedené služby. InfiniteWP lze užívat zdarma, ale k dispozici jsou placené addony pro složitější úlohy. Zprovoznění systému je trochu komplikovanější, protože je nutné provést několik operací se soubory, ale nejde o nic, čeho byste se měli bát.

Novinky ze světa WordPressu

WordPress se každým dnem vyvíjí a udržovat si přehled o změnách jádra, nových pluginech, službách a šablonách se může snadno proměnit v práci na plný uvázek.

Proto vzniklo několik kvalitních webů, které pravidelně přináší novinky a další informace ze světa WordPressu. Taková centralizace dostupných informací pomáhá uživatelům udržovat přehled. “Novinkové” weby hrají důležitou roli pro celou komunitu WordPressu.

WPtavern


WP Tavern můžete navštívit každý den a vždy najdete něco nového. Web vlastní tvůrce WordPressu Matt Mullenweg a najdete zde vše, co i jen vzdáleně souvisí s WordPressem. Většinu článků píší Sarah Gooding a Jeff Chandler.

WP Mayor


Další skvělou stránkou je WP Mayor. Slovy administrátorů nabízejí: novinky o WordPressu, články, hacky, recenze pluginů a ještě více. Web spravuje a moderuje Jean a Alyona Galea.

Galea Alyona Galea
Senior redaktor a komunitní manažer na WP Mayor
Počet novinek, pluginů, šablon a souvisejících služeb stále roste, jak dokážete udržet takové tempo? Jak vybíráte zajímavá témata, která by mohla zaujmout vaše čtenáře?
Počet pluginů roste exponenciálně a není možné všechny nové pluginy sledovat. O těch nejlepších se ale vždy nakonec dozvíme, protože je lidi stahují a chválí na veřejných místech internetu. Jedním z hlavních cílů WP Mayor je odhalovat WordPress komunitě nové skvělé pluginy, šablony a služby. Díky zpětné vazbě tisíců našich čtenářů máme přehled o tom, jaké pluginy komunita chce. Proto se snažíme psát o pluginech, které přinášejí funkce požadované uživateli WordPressu.
Proč máte rádi WordPress?
Zbožňujeme WordPress pro jeho flexibilitu a skěvlou komunitu okolo. Jedná se o nejpopulárnější CMS a není problém sehnat pomoc, když si nevíte rady. A především – je nesmírně jednoduché naučit se ho používat.

logo_wplift


Další web, který stojí za to navštívit každý den. WPLift moderuje Oliver Dale, kde nabízí cenné novinky, adresář šablon, návody a soutěže. Také zde vždy najdete slevové kupóny na různé WordPress produkty.

logo_poststatus


Na seznamu máme také Poststat.us psaný Brianem Krogsgardem, který informuje o všem, co se děje ve světě WordPressu. Brian je obyčejný chlapík a často ke svým článkům přidává i své osobní názory, což činí “blog” o něco zajímavější a unikátní.

logo_poststatus


Chris Lema pravidelně bloguje o celém WordPress průmyslu a blogování obecně. Jeho články přesně odrážejí Chrisovo nadšení pro WP platformu. Často diskutuje o budoucnosti celého ekosystému a o tom, kam směřuje obchod se šablonami a ecommerce na WordPressu.

logo_wpkube


Poslední na našem seznamu vystupuje WP Kube. Mimo detailní návody “jak na to” zde najdete kvalitní recenze na pluginy, šablony a služby spojené s WordPressem. O magazín se stará několik aktivních redaktorů.

WordPress podcasty

logo_mattreport


Matt Medeiros spustil svůj web Mattreport.com v roce 2012. Mimo jiné na webu najdete především videorozhovory s nejrůznějšími lidmi i vzdáleně spojenými s WordPressem.

logo_dradcast


DradCast je videotýdeník, kde jeho představitelé diskutují vše spojené s WordPressem. Pořadem provází Dre Armeda, spoluzakladatel Sucuri Security a Brad Williams, spoluzakladatel WebDevStudios.com. Každý týden mají nového hosta, se kterým diskutují o aktuálních tématech ve světě WordPressu.

Genesis Office Hours
Další videotýdeník, který se specializuje na dříve zmíněný framework Genesis. Pořad vysílá Carrie Dils, známá vývojářka Genesisu.

Copywriteři

Když mluvíme o největší blogovací platformě současnosti, nesmíme zapomenout na poptávku kvalitních pisatelů, která neustále sílí spolu s růstem WordPressu.

Každý měsíc vyjdou milióny nových článků a dávno pryč jsou doby, kdy stačilo psát obyčejný blog, abyste vyčnívali z davu. Dnes k úspěchu potřebujete velmi vysokou kvalitu textů a řídit se aktuálními pravidly obsahového marketingu. Se zvyšující se konkurencí musí osobní i firemní blogy poskytovat zajímavý obsah sepsaný profesionály.

Pokud máte talent na psaní a třeba i vynikáte v nějakém oboru, vaše služby budou velmi žádané. Co začalo jako malý přivýdělek, může skončit prací na plný úvazek dříve, než si myslíte.

unnamed

Z počátku se může WordPress jevit jako komplikovaný, což je také zdrojem jeho časté kritiky. Existují ale mnohé zdroje, které každému pomohou překonat většinu překážek.

Výuka WordPressu

Pokud zkusíte na Googlu vyhledat frázi “WordPress tutorial”, dostanete milióny výsledků. Tolik lidí už napsalo různé články a návody k WordPressu, že by bylo nemožné je všechny vyjmenovat. Je velmi pravděpodobné, že ať máte jakýkoliv problém, někdo o něm už někde psal.

logo_wptv


WordPress.TV je web, kam Automattic ukládá všechna videa z uplynulých WordCampů. Jedná se o skvělou kolekci různých oficiálních představení produktů a oznámení ze světa WordPressu.

logo_tuts


Tuts+ je ideální místo, kde se můžete učit kódovat, dělat grafiku, ilustrace, fotografovat a získávat další specifické schopnosti. Tuts+ je podobný Udemy, ale zaměřuje se pouze na technické dovednosti. Mají dokonce kategorii specializovanou pouze na WordPress!

logo_wpbeginner


WPBeginner se zaměřuje na vzdělávání začínajících uživatelů WordPressu. Hlavním cílem webu je přinášet kvalitní tipy, triky a odkazy na další zdroje, které umožňují začátečníkům vylepšovat své stránky. Často i zkušenější uživatelé narazí na nové informace v článcích na WPBeginner.

logo_wp101


Chcete kompletně nainstalovat a nastavit WordPress za méně než hodinu? Koukněte na úvodní kurz od WP101. Stránka je tvořena spíše pro začátečníky, kteří se snaží zprovoznit svůj první blog. WP101 poskytuje všechny své návody ve formě videa.

logo_bobwp


BobWP nabízí služby osobního koučinku mezi 4 očima, pomoc s výběrem šablony, 10-bodovou kontrolu WordPressu a také předplatné pro přístup k premiovým tutorialům. Témata jsou vybírána spíše pro začátečníky a blogery. Bob Dunn je také známým představitelem WordPress komunity a spolupořadatel WordCampu 2014 v Seattlu.

Bob Dunn Bob Dunn
WordPress kouč, BobWP.com
Jsi velký nadšenec co se týče WordPressu a učíš ho už několik let. Proč je tak důležité učit lidi WordPress? Proč jsi založil BobWP?
Ačkoliv je WordPress úžasný systém pro správu obsahu, není úplně intuitivní pro běžného uživatele internetu. Jakmile se ale naučíte základy, budete mít větší kontrolu nad svým webem, což je pravděpodobně důvodem, proč jste vůbec zvolili CMS. Založil jsem BobWP.com, protože mě baví učit lidi. Je příjemné vidět mé studenty, když dosáhnou onoho “Aha!” momentu. Rád věnuji dostatek času vysvětlování ne pouze “jak”, ale i “proč” – také se snažím vyhýbat matoucím technickým termínům.
Můžeš se s námi podělit o nějaký příběh úspěchu? (určitě máš spousty talentovaných klientů/studentů)
Byla tu jedna klientka, která si myslela, že se něco takového nikdy nenaučí a později byla ohromena tím, co všechno dokázala. Od té doby vytvořila a spravuje 3 weby na WordPressu. Na konci jedné naší hodiny, ještě než jsem se stihl odpojit, jsem slyšel “whoo-hoo!” – takové chvíle mi dokáží zlepšit den.

Knihy o WordPressu

Zkuste na Amazon.com vyhledat slovo “WordPress” a dostanete více než 2500 výsledků s knihami od zdarma dostupného průvodce od Automatticu až po obrovské bichle různých autorů. Existují knihy na všechna možná témata jako je úvod k WordPressu, SEO pro WordPress, marketing blogu a další.

books

Nezapomínejte, že jde o poměrně novou součást ekosystému, takže v následujících letech můžeme očekávat prudký nárůst autorů, jak se WordPress bude blížit popularitě Facebooku a Googlu.

Poznámka: v češtině zatím vyšla pouze jedna kniha, která se věnuje WordPressu, a to WordPress: podrobný průvodce tvorbou a správou webu.

WordPress a marketing

Prozatím jsme se soustředili na různé technické blogy a komunitní novinky, ale existují i stránky, kde vám představí použití WordPressu v rámci širší obchodní strategie.

Tyto weby vám pomohou získat co nejlepší návyky pro blogování, obsahový marketing, generování návštěvnosti, email marketing a další důležité informace.

Zde je seznam několika nejlepších stránek, které vám poradí s integrací WordPressu do vaší obchodní strategie.

jeff Jeff Bullas založil svůj blog v roce 2009 pro sdílení nabytých znalostí. Od té doby poskytl velké množství cenných rad pro blogování a sociální média.
neil QuickSprout je vysněný zdroj znalostí pro obsahový marketing. Neil Patel patří mezi nejlépe informované experty v oboru. Určitě si projděte seriál “Definitive Guide…” obsahující informace, za které byste na různých kurzech zaplatili stovky až tisíce dolarů.
brianclark O StudioPressu už jsme psali výše v sekci prodejců šablon. Spřízněný blog CopyBlogger je místem, kam se chodí začínající copywriteři učit svému řemeslu. Nejlepší z nejlepších copywriterů zde denně publikuje cenné informace.
darren Darren Rowse proměnil svůj blog ProBlogger.com v komunitní portál s fórem, vývěskou práce a dalšími užitečnými zdroji pro blogery. Darren píše tipy pro zvyšování návštěvnosti a zisků z internetových stránek.
hubspot Hubspot se soustředí na informace o inbound marketingu (termín, který zde vznikl!) a ecommerci. Samotná společnost je vybudovaná na základech inbound marketingu, takže jejich články poskytují obsah té nejvyšší kvality.

Jak sami vidíte, z WordPressu se stala masivní záležitost. Je až neuvěřitelné, jak se z původní vize malé blogovací platformy Matta Mullenwega vyklubal ekonomický motor pro tisíce lídí po celém světě.

Neuteklo vám něco?

Pokrok a WordPress na nikoho nečekají, tak nám tu raději nechte email, ať o nic nepřijdete!

Nespamujeme! Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Správa WordPress webu

Nemusíte na to být sami. Pomůžeme vám s pravidelnou údržbou i novými vylepšeními.

Více informací

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nákupní košík
Přejít nahoru