Podrobná historie WordPressu

Úvod od WPlamy

Nedávno Mark Gavalda z hostingové společnosti Kinsta zaměřené na WordPress vydal sáhodlouhý text The History of WordPress, který popisuje kompletní historii WordPressu spolu s uvedením mnoha nejvýznamnějších zdrojů ze světa tohoto oblíbeného CMS. Text obsahuje obrovské množství informací pro každého, kdo je s WordPressem jakkoliv spojený (nebo by chtěl být). Rozhodl jsme se tento text kompletně přeložit a předat jeho moudrost české komunitě WordPressu. Text rozdělím do následujících 3 částí:

  1. Podrobná historie WordPressu
  2. Živý ekosystém WordPressu
  3. Komunita kolem WordPressu

Budeme rádi, když tento článek nasdílíte na sociálních sítích, ať se jeho slova šíří co nejdále. Děkujeme a přejeme příjemné počtení.

Historie WordPressu od Marka Gavaldy

img_1

WordPress je nejpopulárnější systém pro správu obsahu na světě. Více než 22% webových stránek v tomto okamžiku funguje právě na WordPressu, proto jsme si řekli, ze se podíváme do historie na to, jak se jednoduchý blogovací systém přeměnil do své současné podoby a jak vznikala komunita a celý ekosystém okolo WordPressu.

Platforma WordPressu mění způsob, jakým weby z celého světa fungují, nabízí větší možnosti a celkový výkon než bězné internetové stránky nebo jiné CMS systémy. Díky snadnému WYSIWIG prostředí (what you see is what you get), které umožňuje jednoduše měnit celé části webu, se více lidí než kdy předtím stává blogery, webmastery a internetovými obchodníky.

Co je WordPress?

WordPress je systém pro správu obsahu, zkráceně také CMS (content management system), který pomáhá blogerům a webmasterům pravidelně aktualizovat obsah webu bez nutnosti používat tradiční HTML editory jako je Dreamweaver nebo Frontpage. Pokud tyto programy vůbec neznáte, považujte se za šťastlivce :).

WordPress samotný je open source software licencovaný pod GPLv2, což znamená, že je zdarma k použití a můžete ho libovolně upravovat. Balíček pro stažení najdete na WordPress.org. Dejte pozor na koncovky u domény. Společnost Automattic, založena tvůrcem WordPressu Mattem Mullenwegem, provozuje web WordPress.com, který zdarma nabízí WordPress hostovaný na serverech Automatticu, připlatit si však můžete za extra služby, například pokud si přejete vlastní doménu 2. řádu. Existují i další WordPress hostingy zdarma, ale nejsou příliš populární.

Naproti tomu WordPress.org nabízí instalační balíček WordPressu, který můžete hostovat na vlastním serveru (pokud nějaký máte), nebo si zakoupit hostingové služby od některé z mnoha webhostingových společností, jako jsou Kinsta, WPEngine, Flywheel, GoDaddy, HostGator, BlueHost a tisíců dalších. Toto řešení s sebou nese pravidelné měsíční poplatky, navíc musíte uvážit i náklady na doménu, které se pohybují od 3$ do 60$ podle toho, jak moc exotickou doménu zvolíte: “.com” patří mezi nejlevnější, kdežto exotické TLD jako “.io” se prodraží.

Výhodou vlastního hostingu je přístup ke zdrojovému kódu webu a přibližně 32 000 pluginům a 2 500 šablonám zdarma v oficiálním katalogu na WordPress.org – a ještě mnohem více z komerčních zdrojů.

Toto všechno spadá pod GPL licenci, stejně jako WordPress samotný, což znamená, že vlastníci webů mohou vše používat zcela zdarma. Zdroje pluginů a šablon zdarma probereme později v komunitní sekci včetně možnosti získání premiových produktů.

O tomto průvodci

Jsme si vědomi, že historie WordPressu se rychlým tempem neustále mění. Proto je Kinsta odhodlaná aktualizovat tohoto průvodce podle vývoje ve světě WordPressu.

Nejedná se pouze o statistický souhrn, průvodce má pomoci porozumět, co je WordPress a jak může historie jeho dynamické komunity ovlivnit váš byznys. Tento text vám blíže představí hlavní stavební kameny a největší hráče komunity, abyste lépe porozuměli každému aspektu fungování WordPressu.

Část 1: Historie WordPressu

hist
Příběh WordPressu začíná podobně jako většina ostatních – počátečním nápadem obyčejného člověka (génia?), který jen hledal řešení pro svou aktuální potřebu.

V tomto případě se jednalo o vysokoškolského studenta Matta Mullenwega. Psal se rok 2002 a Matt si pro své osobní použití nainstaloval blogovací systém b2 (nebo také cafelog). Bohužel autor b2 z osobních důvodů přestal na systému pracovat a komunita ztratila svého vůdce.

1. dubna 2003 vytvořil Matt novou větev b2/cafelog na SourceForge použitím částí původního systému. S vlastní verzí blogovacího systému Mattovi pomáhal Mike Little. Mattova kamarádka Christine Tremoulet pak navrhla pro nový systém název WordPress, který se uchytil a zůstal dodnes.

Po stovkách (možná tisících) verzí v oficiálním SVN repozitáři spatřila světlo světa první verze WordPressu 0.7 dne 27. května 2003.

WordPress 1.0 byl spuštěn v lednu 2004: známý také jako revize “Davis”. Mullenweg má slabost pro jazz, proto všechny své aktualizace nazývá po jazzových velikánech minulosti i současnosti. A co víc, Matt do každé verze WordPressu přidává plugin nazvaný Hello Dolly. Tento plugin vzdává hold Luisi Armstrongovi.

Plugin vystihuje význam vydání první verze WordPressu.

“Hello Dolly plugin symbolizuje naději a nadšení celé generace obsažené ve dvou slovech, která svým zpěvem proslavil Luis Armstrong.” – Matt Mullenweg

wp12
Administrace WordPressu verze 1.2

Není lepší způsob, jak popsat vydání WordPressu, než jako symbol naděje a nadšení celé generace webdesignerů.

Jednalo se o první platformu, která připomínala WordPress, jak ho známe dnes. Pěkné URL pro vyhledávače, dělení příspěvků do kategorií, snadná instalace, schopnost aktualizací a moderování komentářů. Toto vše činilo z WordPressu skutečný blogovací systém a možná i první opravdový CMS, ačkoliv tehdy byly mnohé pokročilejší funkce vyhrazeny uživatelům se zkušenostmi s programováním.

Ten samý rok WordPressu hrálo do karet, když se jeho konkurent Movable Type rozhodl razantně změnit cenovou politiku. Tato změna odradila mnoho příznivců Movable Type, kteří začali hledat alternativu a WordPress byl nejlepší volbou.

Později, v říjnu 2004, firma CNET najala Mullenwega, aby jim pomohl s jejich vlastními blogy. Aby mohl přijmout tuto nabídku, zanechal Matt studia a přestěhoval se z Houstonu do San Francisca.
sanfran

O rok později, v říjnu 2005, Matt ze společnosti odešel a ještě stejný měsíc vytvořil Akismet, filtr komentářového spamu pro WordPress. Tento plugin je dodnes jedním z nejpopulárnějších ochranných filtrů proti spamu.

Říjen byl celkově velmi rušným měsícem pro Automattic, firmu, kterou Matt založil po odchodu z CNETu. Při prvním kole financování (series A funding) obdrželi 1,1 miliónů dolarů. Mezi investory byli například True Ventures, Radar Partners, Polaris Ventures a také CNET. To bylo jasným znamením rostoucí důvěry v platformu WordPressu.

Když Matt nepracoval, měl dostatek času věnovat své úsilí nové verzi WordPressu. Aktualizace 2.0 s názvem Duke vyšla v prosinci. Došlo ke kompletnímu předělání nástěnky administrace a zefektivnění a zrychlení práce s obrázky a příspěvky.

S příchodem roku 2006 Automattic pokračoval v růstu a budoval svoji značku.

Najali bývalého CEO Oddpostu a vedoucího pracovníka Yahoo! Toniho Schneidera jako CEO Automatticu. I přesto, že počet uživatelů dosahoval tisíců, společnost měla pouze 5 zaměstnanců.

automattic

V srpnu stejného roku se konal první WordCamp v San Franciscu. WordCamp je každoroční událost, kterou organizují dobrovolnící a vývojáři, aby se sešli a diskutovali o všem dění kolem WordPressu. V současnosti se koná 346 WordCampů ve 172 městech a 48 zemích světa. Každoroční setkání v San Franciscu je hlavní událostí, kde Matt Mullenweg prezentuje své plány (těmto proslovům se říká State of the Word).

V září 2007 se konal v Pekingu první WordCamp mimo San Francisco.

wordcamp2007

Měsíc poté, Automattic koupil Gravatar, službu pro avatary, obrázky vedle jména, které se zobrazují při interakci s weby na WordPressu (a dalších službách vzhledem k tomu, že Gravatar je zdarma). Toto byl první z celé série nákupů pro vylepšení WordPressu pomocí souvisejících internetových technologií.

V lednu 2008 získali dalších 29,5 miliónů dolarů v druhém kole financování (series B).

Spolu s Polarisem a Radar Partners do Automatticu investovali i New York Times a True Ventures. Tyto investice se staly do budoucna velmi důležité, protože díky nim došlo v následujících letech k několika významným akvizicím. I přesto, že existuje hranice mezi Automatticem a open source WordPressem, je někdy velmi tenká.

Příkladem prolínání může být první klíčová akvizice sociální platformy BuddyPress. BuddyPress běží samozřejmě na WordPressu a jedná se o open source projekt licencovaný pod GPL, stejně jako WordPress. K BuddyPressu vzniklo mnoho sekundárních pluginů.

Dále v roce 2008 proběhlo spuštění adresáře šablon pro WordPress. Kdokoliv může vyvíjet a nahrávat své šablony do tohoto adresáře a publikovat je tak zdarma desetitisícům návštěvníků. Jediným požadavkem je úspěšně projít kontrolou kvality. V adresáři se dnes nachází okolo 2 500 šablon dostupných zdarma ke stažení.

Přesuneme se teď do června 2009, kdy se objevila další důležitá aktualizace WordPressu: verze Baker 2.8. Tato verze přinesla adminům například automatické instalace šablon a CodePress editor pro zvýrazňování syntaxe v editoru kódu (později byl CodePress deaktivovaný kvůli nekompatibilitě).

Pokud bych měl vybrat jednu aktualizaci, která byla přímo zásadní, určitě bych zvolil verzi Thelonious 3.0 z června 2010. Vlastní typy příspěvků (custom post types) otevřely brány mnoha novým druhům obsahu, se kterými dokáže WordPress pracovat. Předtím existovaly pouze příspěvky, stránky a taxonomie; nyní můžete vytvářet obsahové typy pro restaurace (například) a používat vlastní pole (custom fields) pro snadný popis daného objektu. Přesně tato funkce jasně odděluje WordPress jako CMS od “jednoduchého” blogovacího systému. Dále díky nově uvedenému API bylo možné mnohem snáze rozšiřovat funkcionalitu jádra WordPressu a přizpůsobit systém vlastním potřebám (nebo potřebám klientů).

WordPress 3.1 Reinhardt vyšel v únoru roku 2011. Za zmínku stojí přidání administrátorské lišty, kterou lze po přihlášení použít pro správu jakékoliv stránky webu.
kytara

Lišta usnadnila práci při hledání požadovaných částí webu k úpravám, odpadla nutnost prohledávat v administraci stránky a příspěvky, které chcete měnit. Ve verzi 3.1 byly uvedeny formáty příspěvků a archivy pro vlastní typy příspěvků.

V roce 2011 už WordPress poháněl 12% veškerých webů světa.

V červenci téhož roku počet blogů na WordPressu přesáhl hranici 50 miliónů. Tento roustoucí trend přetrval, o 3 roky později (nyní) používá WordPress 22% internetových stránek.

Přejdeme na leden 2013, kdy Automattic koupil aplikaci pro zapisování poznámek Simperium. Tato utilita je užitečná při spolupráci na dálku, například pokud chcete vytvářet plugin spolu s týmem rozprostřeným po různých kontinentech. Nyní máte jeden systém, který vám pomůže organizovat společné poznámky.

Tím se dostáváme do posledních 6 měsíců. Podíváme se na některé největší události.

V prosinci 2013 přišla velká změna s novou verzí WordPress 3.8 Parker. Poprvé od aktualizace Davis se změnila nástěnka administrace. Došlo i k transformaci administrace na responzivní design. To znamená, že WordPress je použitelný na mobilním telefonu a tabletu stejně jako na počítači.

V dubnu 2014 Automattic zakoupil Longreads a Scroll Kit. Longreads je agregátor zpráv, který se soustředí na stále populárnější styl psaní v dlouhých textech (obvykle více než 1500 slov). 5. června 2014 Longreads ohlásil, že budou spouštět novou soutěž o nejlepší obsah nad 1500 slov publikovaný na platformě WordPress. Soutěž zahrnuje blogy na WordPress.com i ty hostované na vlastním řešení. Pokud máte zájem se zúčastnit nebo upozornit na nějaký text, stačí Tweetnout odkaz a přidat hashtag #longreads.

Scroll Kit však ukončil činnost. Zdá se, že WordPress více zajímali programátoři pracující na projektu než projekt samotný.

V dubnu ještě vyšla verze WordPress 3.9 Smith. Došlo především ke změně způsobu, jakým WordPress provádí aktualizace. Všechny weby budou automaticky aktualizovány na nejnovější verzi systému, aby se předešlo dalšímu rozšiřování povědomí o tom, že WordPress není dostatečně zabezpečený (především u různých starších blogů, které neprováděly aktualizace).

Dalším přínosem verze 3.9 je implementace HipHop Virtual Machine (HHVM). Jedná se o kompilátor používající metodu “Just in Time” (JIT). Tato metoda by měla zrychlit běh veškerých PHP kódů.

Na začátku května 2014 prošel Automattic dalším kolem financování (series C) a získal 160 miliónů dolarů. Po tomto financování se potvrdilo, že hodnota Automatticu činí přes 1 miliardu dolarů. Společnost má pouze 256 zaměstnanců, což je úžasný výsledek v porovnání s giganty jako je Facebook, Google, Yahoo! nebo Amazon, pro které pracují tisíce odborníků. Zatím nevíme, co Automattic plánuje s penězi získanými při posledním kole financování, ale určitě to bude prospěšné celé komunitě.

img_3

Je úžasné, co WordPress dokázal za posledních 11 let, a to je pouze začátek. Zakladatelé, hlavní vývojáři, další přispěvatelé a celá komunita vytvořili dynamickou platformu, na které funguje 22% světových webů a zároveň dali vzniknout jednomu z nejživějších internetových ekosystémů současnosti.

Závěr od WPlamy

Děkuji za přečtení článku a doufám, že jste se dozvěděli nějaké nové informace a nešlo pouze o opakování. Budu velmi vděčný za každý komentář k příspěvku a interakci na sociálních sítích. V příští části se s Kinstou podíváme na to, jak funguje celý ekosystém WordPressu. Kolem WordPressu vzniklo neuvěřitelné množství služeb, které zajišťují živobytí pravděpodobně tisícům až desetitisícům lidí.

Neuteklo vám něco?

Pokrok a WordPress na nikoho nečekají, tak nám tu raději nechte email, ať o nic nepřijdete!

Nespamujeme! Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Správa WordPress webu

Nemusíte na to být sami. Pomůžeme vám s pravidelnou údržbou i novými vylepšeními.

Více informací

1 názor na “Podrobná historie WordPressu”

  1. Minule som sem do komentárov písal že by ste mohli napísať čosi o histórií a hľa v zahraničí vyšiel fakt dobrý článok, tak vďaka za preklad, potom som to čekol aj na orig. webe kde je ten text luxusne štrukturovaná xO. WordPress je fakt skvelý redakčný systém, je intuitívny a dosť prispôsobiteľný aj bez znalostí programovania a taktiež má skvelú komunitu, napríklad weby ako ten váš alebo hocikto kto sa snaží aspoň priblížiť či poradiť nejaké vymoženosti. Čo sa trochu aj spája s tým že tento open source RS poskytol nepriamo plno pracovných pozícií pre ľudí s rôznych odvetví, či už bloggeri, ktorým umožňuje písať alebo programátori či grafici 🙂

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nákupní košík
Přejít nahoru