Glosář

Co je to Apache a proč jej WordPress potřebuje?

Autor příspěvku Tomáš Cirkl

Apache je jeden z nejrozšířenějších software pro web server. Vyvíjený a udržovaný nadací Apache Software. Jedná se o open source software dostupný zdarma. Běží na něm 67% ze všech webových serverů na světě. Je rychlý, spolehlivý a bezpečný.

Apache je dobře upravitelný a tak splňuje různorodé požadavky. Jeho úpravu lze provádět pomocí rozšíření a modulů. Většina WordPress hostingů využívá právě Apache jako jejich software pro web server. Nicméně WordPress může běžet i na jiném softwaru použitém na web serveru.

Webový server

Webový server je počítač připojený k internetu, který nabízí své služby ostatním počítačům připojeným k internetu. Na pevném disku serveru jsou uloženy jednotlivé webové stránky ve formě souborů. Na webovém serveru–počítači je spuštěn webový server–program (software). Server–program komunikuje s prohlížečem v počítači–klientovi a na základě jeho požadavků mu protokolem HTTP zasílá webové stránky.

O autorovi

Tomáš Cirkl

Baví mě Internet a zvláště pak redakční systém WordPress. Jsem pravidelným účastníkem a přednášejícím na WordCamp Praha a WordPress konferencích.

Zanechat komentář

Získejte více informací o WordPress!

Připojte se do našeho emailového seznamu a nenechte si ujít informace, novinky a návody ze světa WordPressu.

Úspěšně jste se zapsali do našeho newsletteru. Děkujeme!

Tomáš Cirkl

Tomáš Cirkl

WordPress specialista

Blog WPlama.cz píši už více než 8 let. O WordPress přednáším a pořádám školení. Pro své klienty vytvářím a spravuji webové stránky.