bloková šablona

Co je to bloková šablona ve WordPress?

Od verze WordPress 5.9 jsou blokové šablony součástí ekosystému WordPress jako nový typ šablon vytvořených pomocí bloků a pro bloky.

Co je to bloková šablona?

Bloková šablona je šablona, která používá bloky pro všechny části webu, včetně navigačních menu, záhlaví, obsahu a zápatí webu. Tyto šablony jsou vytvořeny pro nejnovější funkce přicházející do redakčního systému WordPress, které umožňují upravovat a přizpůsobovat všechny části webu. Díky tomu můžete měnit klíčové části webu, aniž byste museli měnit šablonu.

V blokové šabloně můžete umístit a upravovat bloky mimo obsah stránky pomocí Editoru šablon nebo Editoru stránek. Bloky můžete používat v šablonách jinak vytvořených použitou šablonou nebo pluginem. Jedná se například o stránku archivu nebo stránku 404. Můžete také vytvářet vlastní šablony.

Jaký to má vliv na widgety a oblasti widgetů?

Bloková šablona se místo widgetů spoléhá na bloky. To znamená, že bloky můžete umístit kamkoli, kde jste dříve chtěli zobrazit widgety.

Jaký to má vliv na sekci Přizpůsobit?

Sekce Přizpůsobit není k dispozici v blokových šablonách, pokud nepoužíváte plugin nebo šablonu, která jeho aktivaci vyžaduje. Je to proto, že v blocích můžete provádět stejné změny jako v Přizpůsobit. Nyní jsou například k dispozici bloky pro název webu, slogan a logo webu. Barvy webu můžete také vybrat v nastavení Stylů na obrazovce Administrace > Vzhled > Editor (beta). V současné době však mezi dostupnými funkcemi chybí možnost nastavení ikony webu, která bude přidána v dalších verzích WordPress.

Jak najít blokovou šablonu?

Blokové šablony najdete v adresáři šablon WordPressu tak, že ve filtru funkcí vyberete možnost Plná editace webu.

Katalog blokových šablon

Jaké možnosti jsou k dispozici u blokových šablon?

Po aktivaci blokové šablony budete mít k dispozici další nástroje a funkce, včetně následujících:

  • Editor webu: editor, který umožňuje upravovat všechny části webu, přecházet mezi šablonami atd..
  • Styly: funkce, která vám umožní přizpůsobit si web, včetně jednotlivých bloků, podle svých představ pomocí různých barev, typografie, rozvržení a dalších prvků.
  • Šablony: upravte a vytvářejte šablony, které přiřadíte stránkám nebo příspěvkům.
  • Části šablony: způsob, jak uspořádat a zobrazit skupiny bloků jako součást blokové šablony, vhodné především pro strukturu webu, jako jsou záhlaví a zápatí.
  • Bloky šablony včetně bloku Navigace, bloku Smyčka dotazů a dalších.

Kdy mám použít blokové téma?

Blokové šablony jsou ve WordPressu od verze 5.9. Pokud rádi zkoumáte nové věci, rádi vytváříte obsah pomocí blokového editoru a máte rádi plnou kontrolu nad všemi částmi webu, jsou pro vás blokové šablony skvělým řešením. Pokud vám to vyhovuje, může vám pomoci vytvořit si testovací web, na kterém si blokovou šablonu nejprve vyzkoušíte, abyste zjistili, zda vám bude vyhovovat.

Jak se blokové šablony liší od klasických šablon?

Blokové šablony jsou vytvořeny pro nejnovější funkce ve WordPressu a umožňují používat bloky k úpravám všech částí webu, včetně snadnějších způsobů rychlého přizpůsobení všeho (od barev pozadí až po velikosti písma pro všechny bloky nadpisů). Oproti tomu klasické šablony jsou vytvořeny pomocí PHP šablon, souboru functions.php a dalších, které obsahují funkce, jako jsou Widgety, vyhrazená sekce menu a další. Klasické šablony nepracují s novým Editorem stránek.

Neuteklo vám něco?

Pokrok a WordPress na nikoho nečekají, tak nám tu raději nechte email, ať o nic nepřijdete!

Nespamujeme! Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Správa WordPress webu

Nemusíte na to být sami. Pomůžeme vám s pravidelnou údržbou i novými vylepšeními.

Více informací

1 názor na “Co je to bloková šablona ve WordPress?”

  1. Miroslav Bartík

    Ahoj, zrovna včera jsem si to celé testoval na localhostu (čistá instalace WordPress, Twenty Twenty-Two a plugin Gutenberg) a mile mě překvapilo, jak svižně to funguje. Nicméně, než Gutenberg a jeho šablony dosáhnou možností jiných site builderů (Divi, Elementor, Qwickly atd.), bude to ještě dlouho trvat (pokud vůbec někdy..). V současné době je podle mě těžkopádný a mnoho věcí si tvůrce webů musí udělat sám..

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nákupní košík
Přejít nahoru