Co je to plugin ve WordPress?

Jedna z nejdůležitějších funkcí ve WordPress jsou pluginy. V tomto článku si řekneme, co přesně WordPress plugin je a proč jsou pluginy tak moc důležité pro každou stránku.

Plugin je část software, která nepracuje samostatně, ale jedná se o doplňkový modul jiné aplikace, který rozšiřuje její funkcionalitu.

WordPress plugin je kus softwaru, který obsahuje skupinu funkcí, které přidává do WordPress stránky. Pluginy mohou rozšiřovat nebo přidávat novou funkcionalitu. WordPress pluginy jsou napsané pomocí programovacího jazyka PHP.

Prakticky na každou funkci, kterou chcete do WordPress přidat, existuje plugin. Díky tomu mohou uživatelé tohoto redakčního systému jednoduše přidávat potřebnou funkcionalitu bez nutnosti znalosti programování.

V oficiálním katalogu pluginů, který najdete na adrese cs.wordpress.org/plugins/ se aktuálně nachází 57 000 pluginů. Všechny pluginy dostupné na těchto stránkách je možné stáhnout a používat zdarma.

Oficiální katalog pluginů
Oficiální katalog pluginů

Mimo wordpress.org je možné stáhnout WordPress pluginy z GitHub nebo si pluginy koupit na speciálních digitálních tržištích či stránkách vývojářů. Zde je však potřeba si vždy zjistit, pod jakou licencí je daný plugin poskytován a vždy si ověřit důvěryhodnost daného zdroje.

Co všechno mohou pluginy dělat?

WordPress plugin je malá softwarová aplikace, která se integruje a běží nad WordPress. Díky tomu je možné pomocí redakčního systému WordPress udělat prakticky jakýkoliv web (nejen blog).

Pomocí pluginů můžete WordPress zabezpečit, zrychlit jeho načítání, upravit SEO, vytvořit e-shop, získávat statistiky návštěvnosti a mnoho dalšího.

Jak pluginy fungují?

WordPress je napsán takovým způsobem, aby do něj mohli vývojáři přidávat svůj vlastní kód. WordPress plugin API nabízí rozsáhlé množství hooků a filtrů, které umožňují vývojářům upravovat základní funkce WordPress nebo přidávat funkce nové.

WordPress zároveň umožňuje, aby vývojáři ukládali jejich data v databázi. Pluginy mohou například využívat typy obsahu, taxonomie nebo vlastní pole.

Každý nainstalovaný plugin ve WordPress je registrovaný ve WordPress databázi.

Přehled pluginů ve WordPress
Přehled pluginů ve WordPress

Správa pluginů ve WordPress

Instalovat, mazat, aktivovat nebo deaktivovat pluginy ve WordPress může administrátor.

Pluginy lze do WordPress nainstalovat přes administraci, FTP nebo je lze nahrát z počítače. Všechny tři způsoby instalace pluginu jsou podrobně popsané v článku 3 způsoby jak nainstalovat plugin do WordPress.

Protože většina pluginů pro WordPress je zdarma, tak je třeba pamatovat na to, že často u nich chybí podpora. Z toho důvodu je důležité dát si pozor na to, jaký plugin se rozhodnete do WordPress nainstalovat. Pokud vybíráte v oficiálním katalogů pluginů, měli byste se vždy podívat na čtyři základní informace, které se nachází na stránce pluginu:

  1. Obecné informace
  2. Hodnocení
  3. Podpora
  4. Kompatibilita

Ty by vám vždy měli říci, zda je plugin dobrý nebo ne. Detailněji jsme o tom psali v článku Jak vybrat dobrý plugin.

Stránka pluginu v oficiálním katalogu
Stránka pluginu v oficiálním katalogu

Hello Dolly a Akismet jsou dva pluginy, které WordPress obsahuje ve výchozím nastavení. Hello Dolly se doporučuje smazat, protože do WordPress nepřináší žádnou užitečnou funkci. Akismet je antispamový plugin, který využijete na stránkách, kde máte povolené komentáře.

Více informací:

[vypis_stitku id=”32″]

Neuteklo vám něco?

Pokrok a WordPress na nikoho nečekají, tak nám tu raději nechte email, ať o nic nepřijdete!

Nespamujeme! Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Správa WordPress webu

Nemusíte na to být sami. Pomůžeme vám s pravidelnou údržbou i novými vylepšeními.

Více informací

5 názorů na “Co je to plugin ve WordPress?”

  1. Ahoj, je vidět, že tomu dobře rozumíš. Potřeboval bych nějaký plugin, nebo šablonu, ale spíš plugin, který umožňuje nastavit, aby se obrázky v záhlaví automaticky střídavě měnily. Např. každých 5 – 10 sekund., dle nastavení. Některé šablony umožňují automatickou výměnu obrázků, pouze ale v závislosti na načtení stránky. Jakmile jste na stránce, tak se už obrázek nezmění, proto raději plugin, který toto umožňuje. Díky. Pepan.

  2. Ještě bych doplnil otázku, nebo nějaký plugin, který umožňuje tzv.pomalou rotaci, resp. pomalý pohyb obrázků a jejich postupnou výměnu. Něco podobného jak je to na webu zonerama. Díky.

        1. Slider si můžete pomocí shortcodu vložit kam chcete. Případně pak jde na tuto funkci využít i nějaký page builder jako je Elementor, Gutenberg nebo Divi.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nákupní košík
Přejít nahoru