Glosář

Co je to AJAX a kde se ve WordPress používá

Autor příspěvku Tomáš Cirkl

Zkratka AJAX pochází z anglického Asynchronous JavaScript a XML. V informatice se jedná o technologii vývoje interaktivních webových aplikací, které mění obsah svých stránek bez toho, aby bylo nutné jejich kompletní znovunačtení za pomoci asynchronního zpracování webových stránek pomocí knihovny napsané v JavaScriptu. Výhoda oproti klasickým webovým aplikacím je především v poskytnutí uživatelsky příjemnějšího prostředí.

AJAX není pouze jedna technologie, ale je to využití několika technologií pracujících společně pomocí HTTP nebo HTTPS požadavků. Podle Jesse James Garrett, autora pojmu AJAX, se jedná o využití těchto technologií:

  • HTML
  • CSS
  • Document Object Model
  • XML
  • XMLHttpRequest Object
  • Javascript

Ve WordPress můžete potkat AJAX v administraci, při úpravě nebo tvorbě příspěvku, když přidáváte rubriku. Po jejím přidání nemusíte znovu stránku načítat, ale rubrika se vytvoří a automaticky přiřadí k příspěvku. Další použití AJAX je v sekci s komentáři, kdy při schválení / smazání příspěvků se také akce provádí bez znovunačítání.

O autorovi

Tomáš Cirkl

Baví mě Internet a zvláště pak redakční systém WordPress. Jsem pravidelným účastníkem a přednášejícím na WordCamp Praha a WordPress konferencích.

Zanechat komentář

Získejte více informací o WordPress!

Připojte se do našeho emailového seznamu a nenechte si ujít informace, novinky a návody ze světa WordPressu.

Úspěšně jste se zapsali do našeho newsletteru. Děkujeme!