WordPress návody

Co je to Akismet a proč ho používat

WordPress Akismet
Autor příspěvku Tomáš Cirkl

Každý nově nainstalovaný WordPress obsahuje dva pluginy. Jedním z nich je Akismet – a ten opravdu stojí za to! I když je Akismet součástí čisté WordPress instalace, tak není aktivovaný. K tomu, abyste ho uvedli do provozu, musíte nejdříve projít určitými kroky, které do detailu rozebereme v tomto článku.

Co je to Akismet?

Akismet je nástroj pro filtrování spamu. Název pluginu je odvozen od slov Automattic a Kismet. Automattic je firma, kde plugin vznikl a která byla založena tvůrcem WordPressu Mattem Mullenwegem. Akismet za pomocí algoritmu posuzuje nové komentářepingbacky a buď je propustí nebo označí jako spam. Algoritmus se sám učí rozpoznávat spam tak, že sbírá informace o označených komentářích a podle toho, jak je správci označili, je zpracovává. Pokud se tedy na několika stránkách zobrazí stejný komentář a správci stránek jej ve velkém označili jako spam, pak i Akismet bude stejný komentář v budoucnu označovat za spam. K dnešnímu dni (3.6.2014) Akismet označil jako spam více než 144 miliónů komentářů.

Proč využívat Akismet?

Na hojně navštěvovaných stránkách představuje spam více než 85% z celkového počtu komentářů. To znamená, že ze 100 komentářů je pouze 15 “dobrých”. Proces schvalování komentářů je poměrně časově náročný, ale Akismet je výborný pomocník, který dokáže ušetřit hodiny a hodiny času. Akismet odhalí spam komentář a namísto, aby se vložil do fronty ke schválení jej označí automaticky za spam. Díky tomu máte ve frontě převážně komentáře od skutečných návštěvníků stránek.

Kritika uživatelů

V minulosti byl Akismet hojně kritizován za to, že i legitimní příspěvky vytvořené skutečnými návštěvníky stránek označoval jako spam. To se stávalo z několika důvodů. Nejčastěji protože uživatel, který přidal komentář byl na několika dalších stránkách mnohokrát označen jako spammer. No a jelikož Akismet se učí automaticky dle obdržených informací může dojít k takovýmto chybám. Akismet tedy není perfektní, ale je to nejlepší dostupné řešení proti komentářovému spamu.

Jak se dozvíte, že byl váš komentář označen jako spam?

Pokud byl komentář označen Akismetem jako spam, tak ho na stránce neuvidíte s popiskem “Čeká na schválení”. Jestliže se vám toto stane a komentář po přidání zmizí, měli byste kontaktovat administrátora stránek. Ten poté může vytáhnout komentář ze spamu.

Návod jak na svých stránkách aktivujete Akismet

První věc, kterou musíte udělat je aktivovat plugin.

Akismet aktivace

Akismet aktivace

Po aktivaci se nahoře zobrazí informační box, který obsahuje tlačítko “Aktivovat API klíč pro Akismet”. Klikněte na něj.

Aktivace API Akismet

Aktivace API Akismet

Budete přesměrování na stránku pluginu. Zde si můžete vybrat, zda chcete vyplnit API klíč manuálně (pokud ho máte), anebo ho získat (to je náš případ). Klikněte tedy na Get your API key.

Získat API Akismet

Získat API Akismet

V prohlížeči se otevře stránka akismet.com, která popisuje veškeré výhody pluginu. Opět klikněte na tlačítko Get an Akismet key.

Akismet anti spam plugin

Akismet anti spam plugin

Konečně se dostáváme k věci. Formulář, který vidíte slouží k vytvoření uživatelského účtu na akismet.com (pokud máte, můžete využít i účet z WordPress.com). Vyplňte tedy email, uživatelské jméno, heslo a klikněte na Sign up (Přihlásit).

Akismet vytvoření účtu

Akismet vytvoření účtu

Dostanete se k tabulkám s různými plány využití Akismetu. Plugin můžete používat k osobním účelům (poplatek je zde dobrovolný a volíte si ho sami), firemní (cena $5 za měsíc) a podnikový (cena $50 za měsíc). Z možností si vyberte tu, která vás nejvíce vystihuje a klikněte na SIGN IN. Další postup je prakticky identický pro všechny možnosti.

Akismet výběr plánu

Akismet výběr plánu

Dále budeme popisovat osobní plán. Dostanete se k platebnímu rozhraní. Nelekejte se. Na pravé straně máte posuvník, kterým si můžete určit cenu, kterou jste ochotni za Akismet platit. Rozmezí je zde od 0 do 120 dolarů za rok. Pokud chcete Akismet využívat zdarma, pak na levé straně vyplňte jen jméno a přímení. Jestliže chcete podporovat Akismet a zvolíte nějakou sumu, pak na levé straně vyplňte i platební údaje. Nakonec klikněte na CONTINUE.

Akismet platba

Akismet platba

Na další stránce se po odeslání formuláře zobrazí onen chtěný API klíč. Zároveň klíč obdržíte emailem na emailovou adresu, kterou jste použili k registraci. Na email také obdržíte aktivační odkaz. Potvrďte jej.

API klíč

API klíč

Klíč si můžete zkopírovat do schránky (ctrl+c) a poté ho nakopírovat do políčka pro manuální vložení API klíče. Anebo jednodušeji, klikněte na Save your Akismet API key a budete přesměrování zpět na vaše stránky s předvyplněným klíčem. API klíč je něco podobného jako heslo. Nikomu ho nevydávejte a nezveřejňujte ho. V případě jeho ztráty se kdykoliv můžete vrátit na stránky akismet.com, kde ho po přihlášení najdete.

Vyplněný API klíč

Vyplněný API klíč

Posledním krokem je jen kliknutí na tlačítko Uložit změny. Od této chvíle jsou vaše stránky bráněny před spamem.

Jak Akismet funguje můžete najít po přihlášení na Nástěnce administrace WordPressu. Zde máte stručnou informaci o tom, kolik spamových příspěvků Akismet odhalil a kolik máte aktuálně spam příspěvků ve spam adresáři.

Akismet informace

Akismet informace

Kdybyste chtěli zobrazovat statistiky Akismetu veřejně, tak plugin obsahuje widget. Ten jednoduše umístíte do oblasti určené pro widgety.

Widget Akismet

Widget Akismet

Na stránce se plugin zobrazuje takto:

Akismet widget na stránce

Akismet widget na stránce

O autorovi

Tomáš Cirkl

Baví mě Internet a zvláště pak redakční systém WordPress. Jsem pravidelným účastníkem a přednášejícím na WordCamp Praha a WordPress konferencích.

2 komentářů

  • zdravím, mám dotaz k získání API klíče. vytvořil jsem již druhý web, ale nikdy jsem nepochopil jak klíč získat. Píšete:..Vyplňte tedy email, uživatelské jméno, heslo a klikněte na Sign up (Přihlásit).
    takže mejl vyplnit umím, ale jaké uživatelské jméno a heslo mám vyplnit?
    u prvního webu mi došlo tolik mejlů (od poskytovatel, wordpressu a cojá vím od koho dalšího), že fakt nevím co je zde myšleno. u druhého webu jen předělávám staré stránky na wordpress, takže tam také nevím co k akismetu vyplnit. díky za radu
    radek

  • Zdravím. Po mě to taky chce zaplatit 36 dolarů a víc se to se mnou nebaví. Musím zadat číslo karty atd. Jinak se dál nedostanu. Tak ho asi instalovat nebudu. Žádný formulář na email a registraci mi to nenabízí. Možná až pak po zadání čísla karty, ale to odmítám.

Zanechat komentář

Získejte více informací o WordPress!

Připojte se do našeho emailového seznamu a nenechte si ujít informace, novinky a návody ze světa WordPressu.

Úspěšně jste se zapsali do našeho newsletteru. Děkujeme!

Tomáš Cirkl

Tomáš Cirkl

WordPress specialista

Blog WPlama.cz píši už více než 5 let. O WordPress přednáším a pořádám školení. Pro své klienty vytvářím a spravuji webové stránky.