Akismet web

Akismet plugin – kvalitní ochrana proti spamu ve WordPress

Každý nově nainstalovaný WordPress obsahuje dva pluginy Akismet a Hello Dolly. Akismet je ten, který by vás měl zaujmout, opravdu stojí za to! I když je Akismet součástí čisté WordPress instalace, tak není aktivovaný. K tomu, abyste ho uvedli do provozu, musíte nejdříve projít určitými kroky nastavení, které do detailu rozebereme v tomto článku.

Co je to Akismet?

Akismet je kvalitní antispamový nástroj. Název pluginu je odvozen od slov Automattic a Kismet. Automattic je firma, kde plugin vznikl a která byla založena tvůrcem WordPressu Mattem Mullenwegem. Akismet za pomocí algoritmu posuzuje nové komentáře a pingbacky a buď je propustí nebo označí jako spam. Algoritmus se sám učí rozpoznávat spam tak, že sbírá informace o označených komentářích a podle toho, jak je správci při moderování označili, je zpracovává. Pokud se tedy na několika stránkách zobrazí stejný komentář a správci stránek jej ve velkém označili jako spam, pak i Akismet bude stejný komentář v budoucnu označovat za spam. K dnešnímu dni (3.6.2014 7.7.2023) Akismet označil jako spam více než 144 miliónů 544 miliónů komentářů a používá jej více než 100 miliónů webových stránek.

Proč využívat Akismet?

Na hojně navštěvovaných stránkách představuje spam více než 85% z celkového počtu komentářů. To znamená, že ze 100 komentářů je pouze 15 “dobrých”. Proces schvalování komentářů je poměrně časově náročný, ale Akismet je výborný pomocník, který dokáže ušetřit hodiny a hodiny času. Akismet odhalí spam komentář a namísto, aby se vložil do fronty ke schválení jej označí automaticky za spam. Díky tomu máte ve frontě převážně komentáře od skutečných návštěvníků stránek.

Osobně Akismet v boji proti internetovém spamu ve WordPress používám více než 9 let a jsem naprosto spokojený a můžu jen doporučit.

Kritika uživatelů

V minulosti byl Akismet hojně kritizován za to, že i legitimní příspěvky vytvořené skutečnými návštěvníky stránek označoval jako spam. To se stávalo z několika důvodů. Nejčastěji protože uživatel, který přidal komentář byl na několika dalších stránkách mnohokrát označen jako spammer. No a jelikož Akismet se učí automaticky dle obdržených informací může dojít k takovýmto chybám. Akismet tedy není perfektní, ale je to nejlepší dostupné řešení proti komentářovému spamu.

Jak se dozvíte, že byl váš komentář označen jako spam?

Pokud byl komentář označen Akismetem jako spam, tak ho na stránce neuvidíte s popiskem “Čeká na schválení”. Jestliže se vám toto stane a komentář po přidání zmizí, měli byste kontaktovat administrátora stránek. Ten poté může vytáhnout komentář ze spamu.

Návod jak na svých stránkách aktivujete Akismet

První věc, kterou musíte udělat je aktivovat plugin. Pokud plugin nemáte ve WordPress, můžete si jej zdarma nainstalovat z oficiálního katalogu – Akismet ochrana proti SPAMu.

Aktivace pluginu Akismet

Založení účtu a získání licenčního klíče

Po aktivaci budete přesměrování na novou stránku, která obsahuje tlačítko “Nastavte si svůj účet Akismet”. Klikněte na něj.

Akismet - Nastavení účtu

Budete přesměrování na web pluginu. Zde si můžete vybrat typ licence, který chcete použít. Pro osobní (Personal) užití je plugin zdarma.

Akismet - výběr licence

Poté se dostanete na stránku s zadáním osobních údajů a platby. V případě, že jste vybrali Personal (osobní) licenci, můžete cenu určit. Klidně nastavit i použití zdarma (0 USD / YEAR).

Akismet - Osobní licence zdarma

Projděte nákupní proces (provádí se i v případě verze zdarma, protože slouží i jako registrace licenčního klíče).

Pokladna Akismet

Jakmile proces dokončíte ověření dostanete se na potvrzovací stránku, kde bude oznámení o dokončené registraci a uvidíte zde licenční klíč, zároveň byl poslán i do e-amilu. Licenční klíč si zkopírujte.

Získání licenčního klíče Akismet

Vložení licenčního klíče do webu a aktivování antispamu

Běžte na web, kde jste si chtěli plugin Akismet aktivovat a pokračujte do Nastavení → Akismet Anti-Spam. Na stránce nastavení je odkaz Ruční zadání klíče API, klikněte na něj.

Akismet - Nastavení pluginu
Akismet – Nastavení pluginu

Zobrazí se pole, kam vložte licenční klíč z e-mailu.

Akismet - Vložení licenčního klíče
Akismet – Vložení licenčního klíče

Nyní máte vše hotové a váš web je chráněný proti spamu.

Akismet - aktivní antispam ochrana
Akismet – aktivní antispam ochrana

Jak Akismet funguje můžete najít po přihlášení na Nástěnce administrace WordPress. Zde máte stručnou informaci o tom, kolik spamových příspěvků Akismet odhalil a kolik máte aktuálně spam příspěvků ve spam adresáři. U nás na webu je to už více než 225 000 spamových komentářů.

Akismet - statistiky antispamu
Akismet – statistiky antispamu

Kdybyste chtěli zobrazovat statistiky Akismetu veřejně, tak plugin obsahuje widget. Ten jednoduše umístíte do oblasti určené pro widgety.

Widget Akismet
Widget Akismet

Na stránce widget Akismet pluginu zobrazuje statistiku blokovaného spamu.

Akismet widget na stránce
Akismet widget na stránce

Neuteklo vám něco?

Pokrok a WordPress na nikoho nečekají, tak nám tu raději nechte email, ať o nic nepřijdete!

Nespamujeme! Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Správa WordPress webu

Nemusíte na to být sami. Pomůžeme vám s pravidelnou údržbou i novými vylepšeními.

Více informací

2 názory na “Akismet plugin – kvalitní ochrana proti spamu ve WordPress”

  1. zdravím, mám dotaz k získání API klíče. vytvořil jsem již druhý web, ale nikdy jsem nepochopil jak klíč získat. Píšete:..Vyplňte tedy email, uživatelské jméno, heslo a klikněte na Sign up (Přihlásit).
    takže mejl vyplnit umím, ale jaké uživatelské jméno a heslo mám vyplnit?
    u prvního webu mi došlo tolik mejlů (od poskytovatel, wordpressu a cojá vím od koho dalšího), že fakt nevím co je zde myšleno. u druhého webu jen předělávám staré stránky na wordpress, takže tam také nevím co k akismetu vyplnit. díky za radu
    radek

  2. Zdravím. Po mě to taky chce zaplatit 36 dolarů a víc se to se mnou nebaví. Musím zadat číslo karty atd. Jinak se dál nedostanu. Tak ho asi instalovat nebudu. Žádný formulář na email a registraci mi to nenabízí. Možná až pak po zadání čísla karty, ale to odmítám.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nákupní košík
Přejít nahoru