akismet

Kapitola 17 – Akismet

Online spam je nepříjemnost, kterou nejčastěji najdete v e-mailové schránce. Původně šlo především o e-maily, ale rychle se to rozšířilo a stal se z toho i problém blogů. Formuláře na blogu umožňují komukoliv vložit data a využívají se jako vstupní brána pro spam. WordPress, stejně jako jakákoliv jiná blogovací platforma, je k tomu náchylný. Vývojáři pracovali na antispamovém řešení už od roku 2005 a využívali se pluginy jako Spam Karma nebo Bad Behavior.

Matt také pracoval na antispamovém řešení. Jeho první pokus byl na JavaScriptu založený plugin, který upravoval formulář pro komentáře a skrýval pole. Spameři si jej však stáhli, prozkoumali ho a naučili se jak jej obejít. To vše během několika hodin po spuštění. To celé je běžné u antispamových pluginů, kde populární pluginy přilákají pozornost spamerů. Zkusil novou taktiku: společně hlášený spam. Později v roce 2005 Matt spustil plugin Akismet pro WordPress. Akismet (zkratka pro “Automattic kismet”) využívá sílu komunity a vyvíjí se společně s taktikou spamerů.

Pokaždé, když někdo přidá komentář a na webu je aktivní Akismet, tak je komentář zkontrolován na přítomnost spamu. Pokud je v komentáři obsažen spam, je smazán. Když se spam dostane zkrz, může jej administrátor stránky označit jako spamový a přidat jej tak do celkové databáze. To znamená, že pokud všichni administrátoři stránek používají Akismet k nahlášení spamu, tak jejich databáze spamu neustále roste a činí Akismet více a více efektivní. “Je to jako by se všechny děti na hřišti spojily proti tyranovi,” řekl Matt. “Společně máme všechny data a informace k zastavení spamerů včas, než budou mít velký dopad.”

V listopadu 2005 se v e-mailovém seznamu wp-hackers diskutovalo na téma, které pluginy by měly být součástí WordPress jádra a antispamové řešení bylo na vrcholu seznamu. Akismet přišel na scénu, ale ne všem se líbilo, že je jeho součástí i komerční element. Akismet je zdarma pouze pro nefiremní použití. (Platba je založena na tzv. honor systému, kde se k ní mají uživatelé přihlásit sami.) Někdo zpochybnil metody sběru a ukládání dat Akismetu. Akismet měl ještě jednu nevýhodu, vyžadoval účet na WordPress.com a WordPress.com ještě oficiálně neodstartoval. Použití Akismetu znamenalo využít WordPress.com, což znamenalo získat pozvánku nebo stáhnout prohlížeč Flock.

Navzdory problémům zde bylo i stejné množství podporovatelů. Některým se ovšem nelíbil systém plať-kolik-chceš, protože Akismet má náklady na server, které je třeba pokrýt. Když vyšel WordPress 2.0 beta, stal se jeho součástí Akismet. WordPress.com otevřel registrace o dva dny později a učinil obě služby dostupné pro kohokoliv.

Obavy, že plugin, který slouží ke komerčnímu použití je distribuován s WordPress, pokračovaly. Stále v komunitě probíhaly debaty ohledně Akismetu, včetně vývojářů jádra a na meetupech týmů. “Zdá se, že se jedná o nespravedlivou výhodu (pro společnost Automattic) a nesplňuje cíl otevřenosti WordPress,” řekl Mark Jaquith (MarkJaquith). “Je třeba říct, spam je stále velký problém a Akismet je přední produkt, ačkoliv jsou zde nyní alternativy.”

Veřejná povaha vývoje WordPress činí vývoj globálního antispamového nástroje složitým. Bojováním se spamem za pomocí služby znamená, že kód samotného pluginu je otevřený software, ale algoritmus, který spam identifikuje zůstává soukromý. I když jsou zde časté diskuze o doporučení výběru antispamového řešení spíše než přibalení Akismet k WordPress jádru, není to již uskutečnitelné. “Ve chvíli, kdy doporučíme pět pluginů,” říká Andrew Nacin (nacin), “začnou spameři cílit na další čtyři, které nemají možnost se vyvíjet jako Akismet.”

Problém spamu zdůrazňuje výzvu rozdělení businessu a svobodného softwaru. Včetně freemium pluginu, který se neslučuje s WordPress otevřeností, ale odstranění by mělo nepříznivý vliv na uživatele, což je v rozporu s principem, že uživatel je vždy na prvním místě. Akismet je stále přibalen do WordPress jádra a debaty pokračují.

Zdroj: Milestones: The Story of WordPress – 17. Akismet

Neuteklo vám něco?

Pokrok a WordPress na nikoho nečekají, tak nám tu raději nechte email, ať o nic nepřijdete!

Nespamujeme! Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Správa WordPress webu

Nemusíte na to být sami. Pomůžeme vám s pravidelnou údržbou i novými vylepšeními.

Více informací

3 názory na “Kapitola 17 – Akismet”

  1. Jak zastavit spam přes Akismet? Mám nainstalovaný Akismet ale chodí mi dost spamu… Jak ho zastavit? Díky

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nákupní košík
Přejít nahoru