Smluvní podmínky

Používáte Google Fonts? Četli jste smluvní podmínky?

Začátkem prosince vejdou v platnost nové smluvní podmínky pro používání Google API, jehož součástí je i Google Fonts. A protože Google Fonts je často součástí WordPress šablon, je důležité vědět, k čemu se zavazujete, když Google Fonts používáte.

Používáním Google Fonts automaticky souhlasíte s jejich smluvními podmínkami a uzavíráte dohodu To v podstatě znamená, že jedete podle jejich pravidel. Je častou chybou, že když je služba zdarma, tak se smluvní podmínky nečtou a nikdo se o nic nezajímá.

Používáním Google Fonts souhlasíte s následujícím

Rád bych hned na začátku zdůraznil, že nejsem právník, ani se za něj nevydávám. Jsem pouze uživatel. Co mě tedy zaujalo?

Jestliže máte na stránkách použité písmo z Google Fonts, pak dáváte Googlu souhlas k tomu, aby dělal screenshoty stránky, zobrazoval video, používal jméno vašeho produktu (značky) a jméno firmy.

Ve většině případů o nic nejde, spíše naopak. Pokud Google udělá screenshot mojí stránky a dál jí propaguje, tak je to přece super ne?

Z mého pohledu (wplama.cz), je tomu tak určitě.

Ale co moji klienti?

Co když tvořím firemní web pro svého klienta. Ten s tímto může a nemusí souhlasit. No a to je jádro celého problému.

Může se stát, že tvoříte web na zakázku a váš klient nechce s těmito podmínkami souhlasit. Nicméně vy, developer, jste učinil rozhodnutí za něj a použil jste písmo z Google Fonts.

Vývojáři činí rozhodnutí za své klienty

Kdykoliv píšete kód pro svého klienta, činíte za něj rozhodnutí. Obvykle jsou malá a dají se snadno změnit.

Nicméně vývojáři by nikdy neměli za svého klienta uzavírat dohody, o kterých nemá žádné tušení.

Komunikujte často

Nepřebírejte zbytečně takovouto odpovědnost a raději se poraďte s klientem. Já už jsem poznal několik klientů, kteří využití Google Fonts odmítly.

Víte, že instalace WordPressu nás automaticky zavazuje k dohodě? Obsahuje totiž šablony Twenty Twelve, Twenty Thirteen a Twenty Fourteen, v nichž je použito písmo Open Sans. No a moji klienti to chtějí odstranit. Nechtějí být  v žádném případě partnery Googlu a já to musím akceptovat.

Naštěstí existuje jednoduché řešení – WordPres plugin Disable Google Fonts. Tento plugin zastaví načítání písma Open Sans, nebo kteréhokoliv jiného, z Google Fonts.

Tak jako tak, doporučuji si přečíst nové Smluvní podmínky Google API, které vejdou v platnost 5. prosince 2014.

Neuteklo vám něco?

Pokrok a WordPress na nikoho nečekají, tak nám tu raději nechte email, ať o nic nepřijdete!

Nespamujeme! Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Správa WordPress webu

Nemusíte na to být sami. Pomůžeme vám s pravidelnou údržbou i novými vylepšeními.

Více informací

5 názorů na “Používáte Google Fonts? Četli jste smluvní podmínky?”

    1. Tomáš C.

      Jak jsem psal v textu, já v tom vidím pouze benefity. Nicméně měl jsem 2 klienty, kteří nechtěli být v žádném spojení s Googlem. Proč, to bohužel nevím.

  1. obchodniuspech

    já být nějaká větší a známější firma, pak bych třeba nechtěl, aby se po mě někdo, třeba i Google vozil a vytahoval se tím, že jej užívám, u služeb zdarma to jde ale pochopit, ale i tak to může někomu vadit

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nákupní košík
Přejít nahoru