žena a knihy

Kapitola 4 – Hlavní zásady

Není žádným překvapením, že zakladatelé WordPressu měli mnoho společného. Matt a Mike měli rádi b2, protože byl jednoduchý, upravitelný a dobře použitelný, a přesně tyto tři věci potřeboval i WordPress. Když provedli fork b2, tak Mike a Matt nezdědili jen kód, ale také ideu b2 – ideu obohacenou o základní přesvědčení o softwaru. Oba se ji rozhodli přijmout za vlastní. Tato počáteční filozofie ovlivnila WordPress a postupně se stala filozofií celého projektu a přetrvává až do dnes.

Při zrodu WordPressu z b2 byl co největší důraz kladen na to, aby práce s ním byla pro všechny uživatele co nejjednodušší, zvláště pak pro ty nové. Na webu cafelog.com Michel zaznamenával vývoj a myšlenky týkající se b2. Často to byl jen seznam věcí, které ten den udělal, ale některé zmíněné věci poskytly pohled na to, jak viděl uživatele b2. Například když mluvil o tvorbě šablon, řekl, že chce aby:

šablony byly vytvořeny tak, že je i Honza Novák upraví

Jinak řečeno, šablonu by měl být každý bez znalosti kódu schopný upravit.

Jednou z klíčových vlastností b2 byl instalační skript, který činil instalaci softwaru jednoduchou. Toto byl jeden z hlavních rozdílů od v té době populární blogové platformy Movable Type, kterou bylo poměrně těžké nainstalovat. Jednoduchý instalační skript znamenal, že lidé bez technické znalosti si mohli WordPress nainstalovat. Zhruba v této době se pak zastavil vývoj b2. Sice nedosáhl bodu, kdy by se dokázal sám nainstalovat, ale současný kód poskytl základy pro WordPress a jeho „nepřekonatelnou 5 minutovou instalaci“.

Společnými dvěma základními vlastnostmi byla tedy jednoduchost a použitelnost. Tvorba jednoduchého softwaru znamenala poskytnout uživatelům pouze to co potřebují k tomu, aby se vykonala požadovaná práce. Software je vlastně nástroj, a stejně jako u jakéhokoliv jiného nástroje platí, čím jednodušší je, tím lépe se používá. S tímto na mysli dokázali udělat rozhraní, se kterým si poradí každý uživatel a stačí k tomu jen jednoduché instrukce. Způsob, jak používat software by měl být samozřejmý z rozhraní.

Když Michel začal vývoj b2, rozhodl se, že se zaměří na blogovou funkcionalitu. Nechtěl vytvořit CMS, chtěl vytvořit blogovací platformu. To znamená, že všechny jeho počáteční vylepšení se týkali toho, jak jednoduše dostat obsah na obrazovku. Toto zaměření zajistilo, že v počátečních dnech vývoje zůstala platforma jednoduchá.

Matt se na začátku zaměřil na standardy webu. Chtěl zajistit, že jeho vlastní weby budou kompatibilní a budou fungovat i v nových verzích prohlížečů a dalších zařízeních. Práce Jeffryho Zeldmana Budoucí kompatibilita: Návrh a tvorba se standardy hodně ovlivnila Matta. Zeldmanova kliha vytváří standardy webových stránek, které pracují se všemi prohlížeči a zařízeními. Dokonce i po forku b2 Matt převedl většinu jeho stránek do xHTML 1.1.

To znamená, že mnoho prvních úprav na WordPressu bylo zaměřeno na HTML sémantiku a webové standardy. Po nastavení CSV repozitáře (nástroj pro vývojáře) a nahrání souborů, provedl Matt úpravy jako změna názvu na index.php, oprava prázdných míst a změna divů na tagy. Použitím správných tagů generovaných v hlavičce vylepšil sémantický obsah stránek.
V příspěvku zveřejněném krátce po vydání WordPressu 0.7 nastínil jeho myšlenky o budoucnosti WordPressu na doméně wordpress.org. Napsal:

Jedna věc, která se nikdy nezmění je náš závazek k webových standardům a uživatelské přívětivosti.

Jednoduchost, použitelnost a webové standardy – to jsou principy, které řídí vývoj WordPressu dodnes. Za určitý čas, kdy se nový lidé začali připojovat do projektu, se z těchto principů staly axiomy a součást komunity, tím ji posílili a stanovily hlavní zásady. Možná se to stalo proto, že Mike a Matt byly uživatelé b2 a blogeři ještě před tím, než začali budovat vlastní blogový software. Do jehož vývoje se pustili, protože chtěli vylepšit vlastní blog a jak postupně vylepšovali, začali se více stávat součástí vývojářské komunity. Avšak, hlavně na začátku, zůstali uživateli softwaru. To znamená, že když se pustili do vývoje, dokázali se vcítit do ostatních. Toto se týkalo i dalších vývojářů, kteří byli zapojeni v projektu. Vývojáři se nezapojovali do projektu jen proto, že chtěli pracovat na vývoji blogovacího softwarů. Zapojovali se do projektu, protože jej používali. Nainstalovali software na vlastní blog, zjistili, že chtějí udělat změnu nebo něco vylepšit a přispěli s těmito změnami k WordPressu.

Toto zajišťuje, že přístup uživatele na prvním místě pokračuje a je upřednostněn i před forkem WordPressu. Odkaz, který může na jednu stranu působit tak, že komunita je buď potlačena nebo součástí, záleží na úhlu pohledu. Tímto odkazem je GPL, softwarová licence, kterou Michel distribuoval společně s B2. Tato licence zůstává licencí WordPressu do současnosti.

Zdroj: Guiding Principles

Neuteklo vám něco?

Pokrok a WordPress na nikoho nečekají, tak nám tu raději nechte email, ať o nic nepřijdete!

Nespamujeme! Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Správa WordPress webu

Nemusíte na to být sami. Pomůžeme vám s pravidelnou údržbou i novými vylepšeními.

Více informací

1 názor na “Kapitola 4 – Hlavní zásady”

  1. Rostislav

    Díky Tome, k WP jsem přičichl již dříve jako úplný laik a někdy se tak cítím dodnes. Nicméně díky Tvým článkům nejsem “samouk”, ale “chytřejší samouk”. Díky.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nákupní košík
Přejít nahoru