WordPress obecně

Kde a jak WordPress ukládá obrázky

počítač a skříň
Autor příspěvku Tomáš Cirkl

WordPress obsahuje specifickou sekci Média, přes kterou se do něj dají nahrát obrázky a jiné soubory. WordPress pak s nimi pracuje trochu více, než jen tak, že je uloží do specifické složky na hostingu. V tomto článku si ukážeme kde a jak najdete informace o nahraných obrázcích.

Jak WordPress pracuje s obrázky?

WordPress obsahuje zabudovaný systém pro správu nahraných obrázků, videí, hudby, dokumentů a vlastně jakéhokoliv souboru. Tento systém umožňuje soubory nahrávat, upravovat nebo mazat. Sekci Média najdete v hlavní nabídce WordPress administrace.

Sekce Média ve WordPress

Sekce Média ve WordPress

Ve výchozím nastavení WordPress ukládá obrázky do adresáře v wp-content/uploads na hostingu. Všechny nahrané soubory jsou organizovány do podadresářů podle měsíce a roku.

Například obrázky nahrané v červenci roku 2017 budou ve složce:

wp-content/uploads/2017/07/

K zobrazení těchto souborů potřebujete použít FTP klienta, například FileZilla.

FileZilla

FileZilla web

WordPress také ukládá informace o nahraných obrázcích do databáze. Informace se ukládají jako příloha typu příspěvku v tabulce posts.

Tabulka posts ve WordPress databázi

Tabulka posts ve WordPress databázi

Mimo to WordPress ukládá informace do tabulky postsmeta a zde najdete obrázky přiřazené k příspěvkům, stránkám nebo jiným typům obsahu.

Když nastavíte obrázek jako náhledový, tak si WordPress k němu ukládá meta key _thumbnail_id.

Tabulka postsmeta ve WordPress databázi

Tabulka postsmeta ve WordPress databázi

Smazáním obrázku ze serveru pomocí FTP klienta odstraníte soubor ze serveru, ale stále zůstane v databázi. Tyto obrázky se na webu poté budou zobrazovat jako rozbité.

Obdobně, když smažete informaci o obrázku v databázi, tak soubor zůstane uložený na serveru.

Změna struktury ukládání obrázků

Ve výchozím nastavení nelze nikterak změnit strukturu ukládání obrázků. Jedině můžete jít do sekce Nastavení -> Média a odškrtnout možnost Ukládat nahrané soubory do podadresářů přehledně pojmenovaných po jednotlivých měsících a letech.

Nastavení médií ve WordPress administraci

Nastavení médií ve WordPress administraci

Odškrtnutím položky Nahrávání souborů uděláte jen to, že se všechny soubory budou dávat pouze do složky wp-content/uploads.

Pro jakoukoliv jinou změnu musíte použít specifický plugin nebo vlastní úpravu.

O autorovi

Tomáš Cirkl

Baví mě Internet a zvláště pak redakční systém WordPress. Jsem pravidelným účastníkem a přednášejícím na WordCamp Praha a WordPress konferencích.

8 komentářů

  • Dobrý den,
    nevím jestli se můj dotaz tady již někde neřešil, ale rád bych se zeptal.
    Pomocí WordPressu bych rád předělal stránky sportovního klubu kde se nachází celý archiv fotografií z akcí za roky zpátky. Jaký by byl nejlepší postup převzetí tohoto archivu pod WP a čím nejlépe řešit možnost nahrávání fotografií registrovaných členů ?
    Děkuji za odpověď a Váš čas.
    Dvořák

    • Zdravím,
      existují pluginy, které umí načíst soubory z FTP a přidat je do knihovny, ale nemyslím si, že je to nejlepší řešení. Spíš bych doporučil to udělat ručně a vložit to přes nějaký gallery plugin, který s tím obsahem pak bude umět lépe pracovat.

  • Dobry den, mozete doporucit nejaky gallery plugin pre WP BeTheme, ktory by dokazal ukladanie obrazkov do uzivatelsky preddefinovanych adresarov_podadresariv (t.j. nie podla datumov) a plus ich tak aj zobrazoval?
    napr. akcie/akcie1, akcie2, akcie3, zvierata/zvierata_vtaky, zvierata_les a galeria by nasledne bola prezentovana nahladovym obrazkom na rozkliknutie.
    Dakujem, snad som to popisal jasne.

    • Dobrý den,
      doporučil bych kouknout na Envira Gallery nebo NextGen Gallery pluginy, jestli to neumí.

  • Dobrý den, děkuji za pěkný článek o tom, jak se ukládají obrázky. Zajímalo by mě, kam se ukládá text. Zálohoval jsem si všechny soubory wordpressu a zrušil doménu, teď bych se potřeboval k těm textům dostat. Jde to?

    • Zdravím,
      tyto data se ukládají do databáze, nejsou tedy přímo v samostatném souboru.

  • Dobry den, pri nahravani obrazku do Medii, si wordpress vytvari nekolik variant/velikosti nahravaneho obrazku. V nastaveni se toto da vypnout. V mem pripade jsem nechal povoleno jen „Velký obrázek“ 1024×1024, i tak se v adresari na ftp vygeneruje asi 7 variant. Vyuzivam asi jen dve varianty + nahled. Velke mnozstvi obrazku pak zabira mnoho mista na ftp. Existuje nejaka technika/plugin jak usetrit misto nebo optimalizovat Media? Dekuji za radu

    • Zdravím,
      oni si totiž pluginy i šablony mohou registrovat vlastní velikosti. Menší velikost můžete udělat jedině použitím bezztrátové komprese, zdarma je například Smush.it

Zanechat komentář

Získejte více informací o WordPress!

Připojte se do našeho emailového seznamu a nenechte si ujít informace, novinky a návody ze světa WordPressu.

Úspěšně jste se zapsali do našeho newsletteru. Děkujeme!