WordPress obsahuje specifickou sekci Média, přes kterou se do něj dají nahrát obrázky a jiné soubory. WordPress pak s nimi pracuje trochu více, než jen tak, že je uloží do specifické složky na hostingu. V tomto článku si ukážeme kde a jak najdete informace o nahraných obrázcích.
Jak WordPress pracuje s obrázky?
WordPress obsahuje zabudovaný systém pro správu nahraných obrázků, videí, hudby, dokumentů a vlastně jakéhokoliv souboru. Tento systém umožňuje soubory nahrávat, upravovat nebo mazat. Sekci Média najdete v hlavní nabídce WordPress administrace.
Ve výchozím nastavení WordPress ukládá obrázky do adresáře v wp-content/uploads na hostingu. Všechny nahrané soubory jsou organizovány do podadresářů podle měsíce a roku.
Například obrázky nahrané v červenci roku 2017 budou ve složce:
wp-content/uploads/2017/07/
K zobrazení těchto souborů potřebujete použít FTP klienta, například FileZilla.
WordPress také ukládá informace o nahraných obrázcích do databáze. Informace se ukládají jako příloha typu příspěvku v tabulce posts.
Mimo to WordPress ukládá informace do tabulky postsmeta a zde najdete obrázky přiřazené k příspěvkům, stránkám nebo jiným typům obsahu.
Když nastavíte obrázek jako náhledový, tak si WordPress k němu ukládá meta key _thumbnail_id.
Smazáním obrázku ze serveru pomocí FTP klienta odstraníte soubor ze serveru, ale stále zůstane v databázi. Tyto obrázky se na webu poté budou zobrazovat jako rozbité.
Obdobně, když smažete informaci o obrázku v databázi, tak soubor zůstane uložený na serveru.
Změna struktury ukládání obrázků
Ve výchozím nastavení nelze nikterak změnit strukturu ukládání obrázků. Jedině můžete jít do sekce Nastavení -> Média a odškrtnout možnost Ukládat nahrané soubory do podadresářů přehledně pojmenovaných po jednotlivých měsících a letech.
Odškrtnutím položky Nahrávání souborů uděláte jen to, že se všechny soubory budou dávat pouze do složky wp-content/uploads.
Pro jakoukoliv jinou změnu musíte použít specifický plugin nebo vlastní úpravu.
Dobrý den,
nevím jestli se můj dotaz tady již někde neřešil, ale rád bych se zeptal.
Pomocí WordPressu bych rád předělal stránky sportovního klubu kde se nachází celý archiv fotografií z akcí za roky zpátky. Jaký by byl nejlepší postup převzetí tohoto archivu pod WP a čím nejlépe řešit možnost nahrávání fotografií registrovaných členů ?
Děkuji za odpověď a Váš čas.
Dvořák
Zdravím,
existují pluginy, které umí načíst soubory z FTP a přidat je do knihovny, ale nemyslím si, že je to nejlepší řešení. Spíš bych doporučil to udělat ručně a vložit to přes nějaký gallery plugin, který s tím obsahem pak bude umět lépe pracovat.
Dobry den, mozete doporucit nejaky gallery plugin pre WP BeTheme, ktory by dokazal ukladanie obrazkov do uzivatelsky preddefinovanych adresarov_podadresariv (t.j. nie podla datumov) a plus ich tak aj zobrazoval?
napr. akcie/akcie1, akcie2, akcie3, zvierata/zvierata_vtaky, zvierata_les a galeria by nasledne bola prezentovana nahladovym obrazkom na rozkliknutie.
Dakujem, snad som to popisal jasne.
Dobrý den,
doporučil bych kouknout na Envira Gallery nebo NextGen Gallery pluginy, jestli to neumí.
Dobrý den, děkuji za pěkný článek o tom, jak se ukládají obrázky. Zajímalo by mě, kam se ukládá text. Zálohoval jsem si všechny soubory wordpressu a zrušil doménu, teď bych se potřeboval k těm textům dostat. Jde to?
Zdravím,
tyto data se ukládají do databáze, nejsou tedy přímo v samostatném souboru.
Dobry den, pri nahravani obrazku do Medii, si wordpress vytvari nekolik variant/velikosti nahravaneho obrazku. V nastaveni se toto da vypnout. V mem pripade jsem nechal povoleno jen “Velký obrázek” 1024×1024, i tak se v adresari na ftp vygeneruje asi 7 variant. Vyuzivam asi jen dve varianty + nahled. Velke mnozstvi obrazku pak zabira mnoho mista na ftp. Existuje nejaka technika/plugin jak usetrit misto nebo optimalizovat Media? Dekuji za radu
Zdravím,
oni si totiž pluginy i šablony mohou registrovat vlastní velikosti. Menší velikost můžete udělat jedině použitím bezztrátové komprese, zdarma je například Smush.it