Ostatní

Pro začátečníky: co to vlastně je redakční systém?

Redakční systém
Autor příspěvku Tomáš Cirkl

Redakčním systémem se rozumí aplikace pro správu různých druhů informací a dat, nejčastěji však webového obsahu. Redakční systém se zároveň stará i o jejich efektivní využití a zobrazení na některém z předpřipravených výstupů. V současné době se převážně jako redakční systém chápe webová aplikace, která v některých případech může být doplněna i programovým klientem.

Pro redakční systém se také někdy používá alternativní označení CMS, které vychází z anglického content management system neboli systém pro správu obsahu.

Základní funkce redakčního systému

  • Tvorba, modifikace a publikace dokumentů (například článků nebo stránek) nejčastěji prostřednictvím webového rozhraní, skrze jednoduchý online editor nebo jednoduchý systém formátování textu (k tvorbě dokumentů není nutné znát značkovací jazyk pro hypertext HTML),
  • řízení přístupu k obsahu, nejčastěji přes správu uživatelů a možnost nastavení různých přístupových práv pro každého,
  • integrovaná správa diskusí nebo komentářů, ať už k publikovaným dokumentům nebo k obecným,
  • správa souborů,
  • správa obrázků a tvorba galerií,
  • kalendářní funkce,
  • výstupy, například statistika přístupů

Druhy redakčních systémů

Redakčních systémů existuje velká řada. Jejich rozdělení je možné nejlépe podle licence, pod kterou se vydávají, a to na uzavřené a otevřené (svobodný software). Uzavřené redakční systémy nelze nijak upravovat, někdy se jim také říká soukromé. Otevřené redakční systémy jsou volně dostupné a lze je volně upravovat a používat.

O autorovi

Tomáš Cirkl

Baví mě Internet a zvláště pak redakční systém WordPress. Jsem pravidelným účastníkem a přednášejícím na WordCamp Praha a WordPress konferencích.

Zanechat komentář

Získejte více informací o WordPress!

Připojte se do našeho emailového seznamu a nenechte si ujít informace, novinky a návody ze světa WordPressu.

Úspěšně jste se zapsali do našeho newsletteru. Děkujeme!