příspěvek

Jaký je rozdíl mezi stránkou a příspěvkem

Častý dotaz nového uživatele redakčního systému WordPress je, co má pro tvorbu obsahu použít. Jestli zvolit příspěvky nebo stránky. V tomto článku si ukážeme základní rozdíly mezi těmito dvěma prvky obsahu.

Jednoduše řečeno, je jen jeden největší rozdíl mezi stránkami a příspěvky ve WordPress. Jedná se o časovou známku, která u příspěvku určuje pořadí a aktuálnost informace. Příspěvky jsou ve WordPress řazeny v archivech od nejnovějších po nejstarší (pokud tomu tedy není jinak). Stránky jsou “statické”, neobsahují informaci o zveřejnění a jejich obsah by teoreticky měl být pořád aktuální a hodnotný pro návštěvníky webu.

Pojďme si ale ukázat i další rozdíly.

Rozdíl mezi stránkou a příspěvkem ve WordPress

PříspěvkyStránky
S časovou známkou - řazené dle času zveřejnění, informace se mohou časem stát neaktuální, struktura vhodná pro blog, recenze nebo novinky.Bez časové známky - bez zobrazené informace o publikování, obsah s trvalou hodnotou, vhodné například pro stránku kontakt, o nás nebo služby.
Dynamické - obsah může být zobrazen na více místech a souvislostech (archiv kategorie, štítku, řazení podle času).Statické - obsah je zobrazen jen na dané URL.
Tříditelné - mohou být vkládány do rubrik a štítků.Hierarchické - mohou být řazeny do hierarchické struktury (může ovlivnit složení URL).
Různé formáty - dle obsahu lze vybírat z předpřipravených formátů, které ovlivňují zobrazení příspěvku. Jedná se například o video, audio, obrázek, galerie atd.Šablony - může být zobrazeno za pomocí předdefinovaných šablon stránky. Tyto šablony jsou součástí WordPress šablony. Jedná se například o šablonu bez sidebaru, sidebar vlevo, sideabar vpravo atd.
RSS - dostupné v RSS.

Nicméně některé vlastnosti jsou stejné pro oba typy obsahu:

  • Zabudováno do WordPress – příspěvky i stránky jsou v základní verzi WordPress.
  • Menu – příspěvky i stránky je možné vkládat do menu.
  • Viditelnost – u příspěvků i stránek je možné nastavit viditelnost na veřejné, chráněno heslem a soukromé.
  • Plánování – zveřejnění příspěvků i stránek může být naplánováno.
  • Úprava – změny lze u příspěvků i stránek provádět přes vizuální editor, HTML editor nebo přes hromadnou úpravu.
  • Média – pro příspěvky i stránky se používá stejná sekce Média, kam lze nahrát obrázky nebo dokumenty.

 

Neuteklo vám něco?

Pokrok a WordPress na nikoho nečekají, tak nám tu raději nechte email, ať o nic nepřijdete!

Nespamujeme! Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Správa WordPress webu

Nemusíte na to být sami. Pomůžeme vám s pravidelnou údržbou i novými vylepšeními.

Více informací

11 názorů na “Jaký je rozdíl mezi stránkou a příspěvkem”

  1. kopernik

    Zdravím a děkuju za Vaše články. Každý je přínosem. Rozdíl mezi stránkou a příspěvkem jste krásně popsal. Chtěl bych velmi poprosit, zdali by tento článek nenavázal na vysvětlení rozdílu příspěvky a projekty v šabloně Divi, kterou používáte a znáte ji jako své boty 🙂 Díky za to, že jste!

    1. Zdravím,

      díky moc! K dotazu: Článek o tom asi psát nebudu. V podstatě Projekty v Divi jsou vlastní typ příspěvků (přebírají všechny jejich funkce a vlastnosti). Jejich účelem je tvorba digitálních referencí nebo portfólia.

          1. Ja tam mam jen prispevky ( mimo jine ). Projekty ale v menu nevidim. Mozna mam neco spatne nastavene, ale nevidim projekty jako sekci.

          2. Na stránce tvorby menu klikněte na Zobrazení nastavených informací (pravý horní roh) a ujistěte se, že jsou Projekty zaškrtnuté.

  2. Z pohledu SEO je lepší obsah dávat do článků nebo do samostatných stránek? Píši články, které budou vždy užitečné, proto mě zajímá, jak je vnímají vyhledávače. Protože pokud ztráceli svou hodnotu s časem, tak je lepši netvořit články, ale stránky. Web bude považován za hodnotnější, jelikož má velké množství stránek s kvalitním obsahem?

    1. Asi záleží na charakteru obsahu. Jestli je to součástí blogu, držte se příspěvků. Není to tak, že by staré stránky dostávaly nějakou penalizaci. V článku je popsáno, jak to bylo myšleno při návrhu stránek a příspěvků. Také zde na webu mám několik let staré, hodně navštěvované příspěvky z vyhledávačů. Doporučil bych dodržet stanovenou strukturu stránky.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nákupní košík
Přejít nahoru