WordPress obecně

WordPress 5.0 “Bebo”

Autor příspěvku Tomáš Cirkl

WordPress 5.0 je tu a s ním i nový editor Gutenberg. Nová verze je pojmenována podle kubánského jazzového muzikanta Bebo Valdése.

Nejnovější verze WordPress obsahuje velkou novinku – nový editor. Jedná se o moderní blokový editor, který je budoucností při tvorbě obsahu stránek. Tím, že můžete obsah “stavět”, získáváte větší flexibilitu při tvorbě stránky.

Gutenberg

Gutenberg

Budujte pomocí bloků

Nový editor umožňuje vložení jakéhokoliv typu obsahu multimédií a jeho přesného umístění. Každý kousek obsahu bude mít vlastní blok, specifický element, který bude možné posouvat po stránce. Jednotlivé bloky bude také možné upravovat pomocí HTML a CSS.

WordPress v tomto ohledu kopíruje aktuální trendy.

Jaké nové bloky Gutenberg obsahuje si můžete prohlédnout na obrázku níže.

Bloky

Bloky

Nová výchozí šablona

Twenty Nineteen

Twenty Nineteen

Twenty Nineteen je nová výchozí šablona, která plně podporuje nový WordPress editor.

Blok editor

Blok editor

Vytvořená pro blokový editor

Twenty Nineteen obsahuje výchozí styly pro bloky, které se objevují v nové verzi WordPress. Obsah, který vytvoříte při stavbě stránky, bude vypadat přesně tak, jaj jej uvidí návštěvníci stránek.

Typografie

Typografie

Jednoduchý design s důrazem na písmo

Velké bílé prostory, patičkové písmo pro nadpisy a bezpatičkové pro text. Twenty Nineteen je vytvořena podle moderních trendů i s důrazem na rychlost načítání.

Univerzální

Univerzální

Univerzální design

Šablona Twenty Nineteen je navržena, aby šla použít pro všechny typy stránek. Ať už máte blog, firemní stránku nebo osobní web, Twenty Nineteen může být použita pro všechny tyto weby.

Twenty Nineteen si můžete prohlédnout v oficiálním katalogu šablon nebo jsme o ní psali v článku První pohled na novou výchozí šablonu Twenty Nineteen.

Klasický editor

Classic

Classic

Preferujete klasický editor? WordPress jej bude podporovat až do roku 2021.

Plugin Klasický editor obnoví původní WordPress editor, který byl používán všemi předchozími verzemi.

Návod, jak obnovit Klasický editor ve WordPress, najdete v článku Jak deaktivovat Gutenberg a vrátit původní visuální editor.

Jak aktualizovat?

Na tuto aktualizaci byste si měli dát pozor a postupovat opatrně. Tipy pro správnou aktualizaci na novou verzi jsme psali v článku Velká aktualizace WordPress 5.0 vyjde 6.12.2018.

Zdroj: WordPress 5.0 “Bebo”

O autorovi

Tomáš Cirkl

Baví mě Internet a zvláště pak redakční systém WordPress. Jsem pravidelným účastníkem a přednášejícím na WordCamp Praha a WordPress konferencích.

9 komentářů

 • Nevíte prosím, jak roztáhnout ten editor na celou šířku? Ta bloková část má jen cca 2/3 z plochy 🙁 Už teď mi leze na nervy! Škoda, že si nevzali k ruce výrobce Divi nebo Beaver Builderu 🙁

  • Myslím, že to vychází ze šablony, kterou tam máte (šířky obsahu pro text). S tím asi nic udělat nepůjde.

 • Aaaaahhhhh….plugin na Klasický editor….díky ti zachránče…od rána se nad tou novou zrůdou vztekám…

 • Classic Editor, překontrolovat v Nastavení -> Publikování zákaz Gutenbergu + zamezit volbu pro uživatele (níže) a HLAVNĚ NEOTVÍRAT A NEUKLÁDAT Gutenbergem do té doby žádný obsah webu.
  Mám to vyzkoušeno na několika webech a vše OK.

 • v Nastavení -> Publikování zákaz Gutenbergu nemám, takže je potřeba to dělat opravdu přes plugin? Nebo pak ještě přes úpravu function.php?

  Děkuji

   • AA jasně, díky. Ještě mi fungovalo do functions.php vložit toto:

    add_filter(‘use_block_editor_for_post’, ‘__return_false’);

 • Dobrý den,
  přidal jsem si do nové intalace WordPressu Klasický editor, ale tím mi zmizel Blokový Guttenberg. Rád bych se mezi nimi přepínal jako na svých jiných stránkách a nemohu na to přijít, jak se přeponout, kam zmizel – mezi pluginy ho nemám a ani se ho nedaří najít v instalaci pluginů. Jde mi třeba o pomoc při vytvoření fotogalerie v příspěvku – zvolit si, kolik bude obrázků v řádce … Bude na to vhodný? nebo mám použít jiný plugin? Děkuji. Miloš

  • Zdravím,
   to nastavení, které hledáte je v Nastavení → Publikování. Zde si můžete upravit, zda povolit možnost přepínání mezi Guttenberg a klasickým vizuálním editorem nebo ne.

Zanechat komentář

Získejte více informací o WordPress!

Připojte se do našeho emailového seznamu a nenechte si ujít informace, novinky a návody ze světa WordPressu.

Úspěšně jste se zapsali do našeho newsletteru. Děkujeme!