aktualizace stres

Velká aktualizace WordPress 5.0 vyjde 6.12.2018

WordPress 5.0 RC3 vyšel 4.12.2018 a zároveň byl stanoven datum vydání velké aktualizace WordPress na verzi 5.0. Jedná se o rozsáhlý update, který výrazně ovlivní všechny WordPress weby, protože odstraní klasický visuální editor, na který jsme všichni zvyklí a nahradí jej visuálním builderem Gutenberg.

Gutenberg
Gutenberg

WordPress 5.0 měl původně vyjít už 19.listopadu, pak bylo jeho vydání posunuto na 27.listopadu, až se nakonec datum zase posunulo na (zatím finální) 6.prosince. To vše kvůli velkým problémům právě s novým editorem.

Nový editor Gutenberg může způsobit špatné zobrazení obsahu nebo nekompatibilitu s jinými pluginy. A nemusí se jednat jen o starší, neaktualizované pluginy. Například autoři WPML doporučují na WordPress 5.0 zatím vůbec neaktualizovat, protože nemůžou zaručit správnou funkčnost. Nebo u WooCommerce je deklarována podpora až od verze 3.5.2.

Jak správně aktualizovat na WordPress 5.0

Při každé velké aktualizaci je dobré dodržovat několik základních principů, které vám s případnými problémy pomůžou:

  • Před aktualizací udělejte zálohu celého webu – asi nejdůležitější je mít záchranný bod, ke kterému se v případě velkých kompilací můžete vrátit.
  • Kompatibilita s novou verzí – zkontrolujte, že použité pluginy a šablona mají deklarovanou kompatibilitu s WordPress 5.0 od  jejich autorů.
  • Ujistěte se, že máte všechny přístupy – při aktualizaci sice stačí jen přístup do administrace, ale když se něco stane, tak zapnout debug nebo vypnout plugin lze i přes FTP. Pokud nemáte přístupy přípravené, může se pak stát, že bude chvíli trvat, než je získáte a web bude mezitím nefunkční.
  • Testovací verze – chcete si být úplně jistí jak dopadne aktualizace a co bude případně potřeba opravit? Udělejte si testovací verzi webu a aktualizaci si nejprve udělejte zde.

V případě, že si na to netroufáte, můžete si k provedení aktualizace najmout WordPress specialistu, který vám s aktualizací pomůže. Případně aktualizace děláme v rámci správy WordPress stránek.

Druhou možností je chvíli s aktualizací počkat, až se vše uklidní, vyjdou aktualizace a až poté aktualizovat. Nicméně aktualizace jsou důležitým bezpečnostním prvkem, který není dobré odkládat.

Chápu, proč se WordPress vydává touto cestou, kterou stanovil moderní trend tvorby webových stránek. Nicméně podle mého názoru existuje spousta případů, kdy k tvorbě obsahu stačí klasický editor, který všichni znají a umějí používat. Přece, když chci vytvořit příspěvek, tak nepotřebuji vyskládávat obsah do sloupců a pro každý nadpis a text používat oddělené bloky…

Mnohem lepší cesta by byla nechat WordPress editor ve stavu jakém je, jen s možností aktivovat Gutenberg, když budu chtít. Případně když budu chtít dělat složitější webové stránky se strukturou, tak využít již ověřené a dobré page buildery, jako jsou například Elementor, Beaver Builder nebo Divi.

A i když existuje plugin, který vám klasický editor do WordPress zase vrátí, tak se nejedná o kompletní návrat zpět, ale jen o úpravu. Takže s jeho aktivací nemusí všechny problémy zmizet.

Neuteklo vám něco?

Pokrok a WordPress na nikoho nečekají, tak nám tu raději nechte email, ať o nic nepřijdete!

Nespamujeme! Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Správa WordPress webu

Nemusíte na to být sami. Pomůžeme vám s pravidelnou údržbou i novými vylepšeními.

Více informací

1 názor na “Velká aktualizace WordPress 5.0 vyjde 6.12.2018”

  1. Naprosto souhlasím – “pokročilejší” vizuální editor měl být zakomponován jako rozšiřující řešení a jako základ měl být zachován standardní editor. Takhle mi to přijde jako naprosto násilná a zbytečně uchvátaná změna protlačená i přes rozsáhlý odpor zejména pokročilejších wordpressových uživatelů, o vývojářích nemluvě. Rozumím tomu, že vývoj WordPressu je řízen jinak než například u Joomly, ale nad tímhle musím i tak koutit hlavou.

    V pětce bych třeba uvítal vylepšení vestavěné Media Library, kde by bylo možné spravovat souboru pomocí kategorií či virtuálních složek, což se dnes musí řešit externími pluginy, integrované dvoufaktorové ověření, omezení brutal force logování či časové odhlášení neaktivních uživatelů, ale vidím, že lidé řídící WordPress mají priority úplně někde jinde 🙁

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nákupní košík
Přejít nahoru