WordPress 6.0

WordPress 6.0 “Arturo”

Přivítejte “Arturo”, WordPress 6.0 inspirovaný jazzovým hudebníkem Arturo O’Farrillem, držitelem ceny Grammy. Arturo, známý svým vlivem na současný latinskoamerický jazz, vydal více než 15 alb zahrnujících tvorbu napříč pěti desetiletími.

WordPress 6.0 byl vytvořen tak, aby vám pomohl uvolnit vaše tvůrčí touhy a učinil tvorbu stránek intuitivnější. Druhá hlavní verze roku 2022 obsahuje téměř 1 000 vylepšení a oprav chyb.

K dnešnímu dni pohání WordPress více než 42 % webových stránek na celém světě.

Co je nového v blokovém editoru?

Vylepšený editor pro psaní

Vylepšený editor pro psaní

Vylepšený editor oceníte při tvorbě obsahu. Nové funkce a vlastnosti:

 • Výběr textu ve více blocích pro snadnější kopírování a vkládání.
 • Zadáním dvou otevřených závorek `[[` získáte rychlý přístup k seznamu posledních příspěvků a stránek.
 • Zachování stávajících stylů při transformaci některých bloků z jednoho druhu na jiný – například z bloku Odstavec na blok Kód.
 • Vytvářejte vlastní tlačítka a všechna nová tlačítka, která vytvoříte, si automaticky zachovají přizpůsobené styly.
 • Vylepšené zobrazení štítků a ikon sociálních sítí.

Přepínání stylů

Přepínání stylů

Blokové šablony nyní obsahují možnost přidat více variant stylů. To ještě více rozšiřuje nový systém stylů a umožňuje jednoduše přepínat vzhled webu v rámci jedné šablony. V blokových šablonách, které tuto funkci podporují, můžete měnit jak dostupná nastavení, jako je řez písma, tak možnosti stylů, například výchozí barevnou paletu. Změňte vzhled svého webu pomocí několika kliknutí.

Další možnosti šablon

Další možnosti šablon

WordPress 6.0 obsahuje pět nových možností šablon pro blokové šablony: autor, datum, kategorie, štítky a taxonomie. Tyto další šablony poskytují větší flexibilitu tvůrcům obsahu. Každou z nich můžete přizpůsobit pomocí nástrojů, které již znáte, nebo pomocí následujících nových možností přidaných v této verzi:

 • Náhledové obrázky lze použít v uvítacím bloku.
 • Nové možnosti nastavení velikosti náhledových obrázků usnadňují dosažení požadovaných výsledků.
 • Při úpravách šablony, v nadřazeném bloku nebo mezi bloky vám rychlý vkládač zobrazí vzory a části šablony, což vám pomůže pracovat rychleji a objevit nové možnosti rozvržení.
 • Blok výpisu obsahu podporuje filtrování dle více autorů, vlastních taxonomií a lze přizpůsobit, co se zobrazí, když není k dispozici žádný obsah.

Integrované vzory

Integrované vzory

Vzory se nyní zobrazí v případě potřeby na více místech, například v rychlém vkládání nebo při vytváření nového záhlaví či zápatí. Pokud jste autorem blokové šablony, můžete dokonce zaregistrovat vzory z adresáře vzorů pomocí souboru theme.json, což vám umožní upřednostnit konkrétní vzory, které jsou pro uživatele vaší šablony užitečné.

Další nástroje pro návrh

Nástroje pro návrh jsou s každou další verzí výkonnější a intuitivnější. Mezi hlavní novinky verze 6.0 patří:

 • Nový design barevných schémat šetří místo, ale přesto na první pohled zobrazuje vaše možnosti.
 • Nové ovládací prvky rámečku nabízejí jednodušší způsob, jak nastavit rámeček přesně podle vašich představ.
 • Úrovně průhlednosti pro barvy umožňují ještě kreativnější volbu barev.
 • V bloku Skupina můžete ovládat mezery, okraje, typografii a další prvky najednou.
 • Přepínejte mezi variantami zarovnání, řádku a skupiny a umístěte skupiny bloků s větší flexibilitou rozvržení.
 • Pomocí funkce mezery v bloku Galerie můžete vytvářet různý vzhled – od přidání mezer mezi všemi obrázky až po úplné odstranění mezer.

Lepší zobrazení seznamu

Lepší zobrazení seznamu

Nové klávesové zkratky umožňují vybrat více bloků v zobrazeném seznamu, hromadně je upravovat a přetahovat v rámci seznamu. Zobrazení seznamu lze snadno otevírat a zavírat; ve výchozím nastavení je sbalené a při výběru bloku se automaticky rozšíří na aktuální výběr.

Nastavení pro uzamčení bloku

Nastavení pro uzamčení bloku

Nyní můžete bloky uzamknout. Zvolte si, zda chcete zakázat možnost přesunout blok, odstranit blok nebo obojí. To zjednodušuje předávání projektu a umožňuje vašim klientům popustit uzdu své kreativitě bez obav, že si při tom omylem rozbijí web.

Vylepšení výkonu ve WordPressu 6.0

Tato verze obsahuje několik aktualizací zaměřených na zlepšení výkonu redakčního systému WordPress. Tyto vylepšení se týkají řady oblastí výkonu, včetně zlepšení rychlosti načítání stránek a po načtení, snížení doby provádění různých typů dotazů, ukládání do mezipaměti, navigačních menu a mnoha dalších. Pracovní skupina pro výkon je důležitou oblastí, na kterou se zaměřuje hlavní vývojový tým. Další informace o práci této skupiny můžete sledovat na stránce Making WordPress s hashtagem #performance.

Zlepšení přístupnosti ve WordPressu 6.0

Přístupnost je nedílnou součástí poslání WordPressu, kterým je podpora inkluzivní komunity a podpora uživatelů všech typů po celém světě. S ohledem na tuto skutečnost obsahuje WordPress 6.0 více než 50 aktualizací zaměřených speciálně na zlepšení přístupnosti platformy. O těchto aktualizacích si můžete přečíst a dozvědět se více o probíhajících iniciativách týkajících se přístupnosti.

Neuteklo vám něco?

Pokrok a WordPress na nikoho nečekají, tak nám tu raději nechte email, ať o nic nepřijdete!

Nespamujeme! Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Správa WordPress webu

Nemusíte na to být sami. Pomůžeme vám s pravidelnou údržbou i novými vylepšeními.

Více informací

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nákupní košík
Přejít nahoru