Yoast SEO 1

Průvodce nastavením Yoast SEO: Obecné

Plugin Yoast SEO od autora Joost De Valk je jedním z nejlepších a nejkomplexnějších SEO pluginů. Nicméně nemůžete plugin jen aktivovat a nechat ho být. Yoast SEO je důležité také řádně nastavit, abyste s ním dosáhli těch nejlepších výsledků.

V této sérii návodů se zaměříme na plugin Yoast SEO a ukážeme si jeho ideální nastavení.

1. Obecné

Yoast SEO - Nástěnka
Yoast SEO – Nástěnka

Nástěnka je základní obrazovka pluginu. Obecně zde nic nastavovat nemusíte, ale je dobré zde sledovat případné upozornění.

Obecné: Features

Features - Yoast SEO
Features – Yoast SEO

Na záložce Features najdete přepínače, kterými můžete vypnout nebo zapnout jednotlivé funkce pluginu.

 • SEO analysis – skvělý nástroj pokud máte web v angličtině, kde nedochází ke skloňování. Tato funkce otestuje doporučená místa, kde by vybrané klíčové slovo mělo být napsané, spočítá hustotu klíčového slova atd. Případně upozorní na chyby s tím spojené. Do určité míry to lze použít i pro české stránky, ale jen pro stejné výrazy.  Na českých webech to vypínám.
 • Analýza čitelnosti – umožňuje deaktivovat hodnocení Čitelnost, které se zobrazuje při úpravě stránky nebo příspěvku. Doporučuji deaktivovat, protože to jen kontroluje délku vět a nic víc.
 • Cornerstone content – možnost označit důležité příspěvky jako klíčový obsah.
 • Text link counter – počítání odkazů v příspěvku nebo stránce.
 • XML sitemaps – generování XML mapy webu.
 • Ryte integration  – Ryte je služba, která pravidelně kontroluje, zda je web indexovaný ve vyhledávačích.
 • Admin bar menu – umístění Yoast SEO položky v horní WordPress liště.
 • Security: no advanced settings for authors – deaktivuje pokročilé možnosti Yoast Boxu (například změna kanonických adres nebo indexovanost) pro autory obsahu.

Pokud chcete využít plně funkce Yoast SEO můžete nechat vše aktivní. Jen pozor u SEO analýzy je potřeba počítat s tím, že je to psané pro angličtinu a musíte to brát s rezervou kvůli skloňování klíčových frází v textu.

Nástěnka: Webmaster tools

Yoast SEO - Webmaster tools
Yoast SEO – Webmaster tools
 • Ověření Nástrojů pro webmastery – pole pro ověření nástrojů pro správce webových stránek. Pro české weby je důležitý snad jen Google Search Console, pro americké i Bing. Yandex je ruská služba. Baidu je čínská služba. Doporučuji minimálně napojit Google Search Console.

Při autorizaci webu a služby pak vyberte možnost HTML tag a klíč v uvozovkách zkopírujte do příslušného pole v Yoast SEO. Alternativně můžete využít návod Jak WordPress připojit k Google Search Console.

Všechny návody Průvodce Yoast SEO pluginem:

 1. Průvodce nastavením Yoast SEO: Obecné
 2. Průvodce nastavením Yoast SEO: Search Appearance
 3. Průvodce nastavením Yoast SEO: Sociální sítě
 4. Průvodce nastavením Yoast SEO: XML Sitemap
 5. Průvodce nastavením Yoast SEO: Nástroje
 6. Průvodce nastavením Yoast SEO: Vyhledávací konzole
 7. Průvodce nastavením Yoast SEO: Detail příspěvku a stránky

Neuteklo vám něco?

Pokrok a WordPress na nikoho nečekají, tak nám tu raději nechte email, ať o nic nepřijdete!

Nespamujeme! Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Správa WordPress webu

Nemusíte na to být sami. Pomůžeme vám s pravidelnou údržbou i novými vylepšeními.

Více informací

15 názorů na “Průvodce nastavením Yoast SEO: Obecné”

 1. Petr Liška

  Tak s očekáváním jsem otevřel tento článek, ale bohužel výsledkem je zklamání. Tak málo informací, že to až hraničí s hloupým vtipem. Váš web sleduji rád, ale tohle je trošku úlet 🙂

  1. Tomáš Cirkl

   Tak snad budete příště spokojenější. Já jsem si to rozdělil a na Nástěnce jsem neměl potřebu něco více popisovat.

 2. ZlataTehla

  Toto bolo velmi informativne, Tomas Cirkl, je hodne hodne dobry v tom co dela a je videt ze ho to i bavi. Ale mohol by zacat delat videa a prispevky by mohli byt viac interaktivne.

 3. Děkuji za skvělý seriál pro začátečníky. Nevím si na začátku rady hned s jednou věcí, plunig (verze 4.6) na mě mluví anglicky, ač v balíčku češtinu má, ale nepřišla jsem na to, jak ji aktivovat? Nebo se musí doinstalovat jako samostatný plugin? Mám WordPress 4.7.2. v češtině. Děkuji moc za radu. Je to velmi složité téma pro začátečníka, tak by se komunikace v češtině více než hodila.

  1. Tak už jsem na to přišla (po 2 dnech), problém byl, že jsem plugin nahrávala přes FTP přímo do složky, nyní jsem instalovala přes admin přímo ve WP a čeština se aktivovala.

 4. Dobrý den, děkuji za sérii návodů k Yoast SEO. Ještě donedávna jsem u seznamu příspěvků měla v posledních sloupcích informace z tohoto pluginu (čitelnost, a další). Při psaní příspěvků se mi pod editačním oknem příspěvků také již nezobrazují tyto informace. Nyní je tam nemám a nemohu přijít na to, jaký je postup, abych tam tyto informace opět měla. Nápovědu se mi nepodařilo najít ani na Googlu, proto se obracím na vás. Můžete mi, prosím, poradit, jak postupovat? Nastavené mám vše podle vašich článků. 🙂 Děkuji.

  1. Zdravím,
   aktivovat to opět můžete v administraci WordPress SEO -> záložka Features a zapnout body Analýza čitelnosti a Analýza klíčových slov.

 5. Dobrý den, jak bezpečně odebrat Yoast SEO z WP? Pokud plugin jen deaktivuji, odebere se z článků i kód (například pro FB), který tam plugin zapisuje?

 6. Emanuel Janda

  Dobrý den,

  používám WP+Woocommerce a měl bych dotaz k vyladění SEO – správné h2 tagy. Jedná se o dvě související otázky.

  stav:
  Woocommerce produkt – pod krátkým popisem produktu mám “dlouhý popis”(karta produktu), který je v html označen jako Popis. A pod tímto mám hned další S názvem produktu a upřesněním.

  Popis

  ESFOLUX-detail-produktu
  ESFOLUX (VZOREK) revitalizační noční Bio krém nabízí bohaté a jemné složení, ideální pro:

  dotazy:
  1) U všech produktů mám tedy jako první h2 označení Popis – V rámci SEO, nemůže toto mít negativní vliv na roboty? …Doporučil byste změnu tohoto h2, např. na h3, nebo označit jako odstavec?

  2) Může být v rámci SEO negativní když mám v rámci html hned nad sebou dva stejné tagy nadpisů, aniž by mezi nimi byl nějaký text (odstavec?)
  Popis
  Kosmetika

  Prohledávám internety a nikde nedokáži na toto zjistit relevantní odpovědi. :)) …Ikdyž v tomto případě se jedná už asi o extrémní ladění SEO. 🙂

  Děkuji
  Emanuel Janda

 7. Zdravím, co přesně dělá v pozadí Cornerstone content? Jaký má reálný vliv na SEO? Děkuji

  1. Dobrý den,
   jedná se o interní označení pro Yoast, kde si takto označíte důležité články (pro vás) a Yoast vám pak bude nabízet interní odkazy pro jejich nalinkování z ostatních příspěvků. Je to tedy nástroj pro tvůrce webu přímo pro vyhledávače to není.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nákupní košík
Přejít nahoru