Glosář

Co je to absolutní cesta a kde se s ní ve WordPress potkáte?

absolutní cesta
Autor příspěvku Tomáš Cirkl

Absolutní cesta je místo adresáře nebo souboru v počítači. Obsahuje hlavní adresář, stejně tak jako další podadresáře, které soubor nebo cílový adresář obsahují. Kromě absolutní cesty existuje také relativní. Cesty jsou používány v operačních systémech a reprezentují souborové a adresářové vazby. Zároveň jsou nezbytné pro fungování na internetu a formují URL strukturu.

Kromě absolutních cest jsou také cesty relativní. Ty definují lokalitu souboru v závislosti na současném pracovním adresáři. Absolutní cesta používá hlavní adresář, který je nejčastěji na vrcholu stromové struktury. To znamená, že bez ohledu, kde se nacházíte, vždy znáte celou cestu až ke zdroji.

Uveďme si pár příkladů:

Operační systémy Linux a Unix využívají absolutní cestu, která začíná pomocí /. Jednotlivé adresáře jsou odděleny také pomocí /.

/home/john/www/blog/index.php

Operační systém Windows využívá v absolutní cestě nejdříve jméno jednotky, dvojtečku a až poté následuje cesta adresáři, kde jednotlivé adresáře jsou oddělené pomocí \.

C:\Windows\Users\john\html\docs\blog\index.php

V internetovém prostředí (URL) se používá Unix formát, který využívá oddělení souborů a adresářů pomocí /.

Více informací:

Další články najdete pod štítkem odkaz.

O autorovi

Tomáš Cirkl

Baví mě Internet a zvláště pak redakční systém WordPress. Jsem pravidelným účastníkem a přednášejícím na WordCamp Praha a WordPress konferencích.

Zanechat komentář

Získejte více informací o WordPress!

Připojte se do našeho emailového seznamu a nenechte si ujít informace, novinky a návody ze světa WordPressu.

Úspěšně jste se zapsali do našeho newsletteru. Děkujeme!

Tomáš Cirkl

Tomáš Cirkl

WordPress specialista

Blog WPlama.cz píši už více než 8 let. O WordPress přednáším a pořádám školení. Pro své klienty vytvářím a spravuji webové stránky.