Glosář

Co je to svobodný software

Svobodný software
Autor příspěvku Tomáš Cirkl

Svobodný software (Free Software) je termín vytvořený a promovaný GNU projektem a Free Software Foundation. Svobodný software je takový software, ke kterému má uživatel dostupné zdrojové kódy a společně s nimi i čtyři základní svobody, kterými jsou:

  • svoboda používat program za jakýmkoliv účelem, tedy komerčně nebo soukromě,
  • svoboda studovat, jak program pracuje a uzpůsobovat ho svým potřebám,
  • svoboda dále distribuovat program,
  • svoboda vylepšovat program a zveřejňovat zlepšení tak, aby z nich mohla mít prospěch celá komunita.

Software poskytovaný bez nutnosti platby není nezbytně software zdarma (free software).  Pojem svobodný software, anglicky free software, je však díky své dvojznačnosti problematický. Slovem free není myšleno zdarma, tedy za nulovou cenu, ale odkazuje se na 4 základní svobody. V češtině naštěstí tento problém moc není. Pro ještě lepší vysvětlení lze použít frázi “Free speech vs. Free beer” (Svoboda projevu vs. pivo zdarma).

Svobodný software může být uvolněn pod různými licencemi. Například GPL, Apache, BSD, atd. WordPress například využívá licenci GPL neboli General Public License (Všeobecná veřejná licence GNU). Tato licence umožňuje vývojářům a designérům vytvářet pluginy a šablony pro WordPress, címž z něj dělají univerzální platformu. GPL licence vyžaduje, že všechny modifikace WordPress musí mít stejnou licenci.

Více informací:

Další články najdete pod štítkem svobodný software.

O autorovi

Tomáš Cirkl

Baví mě Internet a zvláště pak redakční systém WordPress. Jsem pravidelným účastníkem a přednášejícím na WordCamp Praha a WordPress konferencích.

Zanechat komentář

Získejte více informací o WordPress!

Připojte se do našeho emailového seznamu a nenechte si ujít informace, novinky a návody ze světa WordPressu.

Úspěšně jste se zapsali do našeho newsletteru. Děkujeme!