Jaký je rozdíl mezi WordPress.org a WordPress.com

Chcete web na WordPressu a nevíte jestli ho vytvořit pomocí WordPress.org nebo WordPress.com? Toto je častý dotaz mezi začátečníky a v článku si ukážeme rozdíl mezi těmito dvěma projekty. Ukážeme si jejich klady a zápory, porovnáme cenu tvorby webu a jeho údržbu a správu.

Co je to WordPress.com?

WordPress COM administrace
WordPress COM administrace

WordPress.com je komerční stránka, kde můžete s určitým omezením hostovat svou stránku zdarma. Vytvořila ji stejná firma, která stojí i za WordPressem (Automattic).

Hostovat svou stránku u WordPress.com znamená mít hosting zdarma napořád. Nicméně si můžete zaplatit volitelné služby a tím základní funkcionalitu platformy rozšířit.

Stačí si jen na webu založit účet a vybrat jméno blogu a jeho vzhled. U WordPress.com se vůbec nemusíte starat o instalaci softwaru, protože probíhá automaticky.

Co je to WordPress.org?

WordPress ORG
WordPress ORG

WordPress.org je místo, kde si můžete zdarma stáhnout svou vlastní kopii redakčního systému WordPress. V současné době více než 24% všech webových stránek (včetně WPlama) běží na WordPressu.

Při využití WordPress.org si musíte sami zřídit hosting, koupit doménové jméno a provést instalaci WordPressu. Nicméně výhoda je v tom, že si můžete sami vybrat tu službu, která vám nejvíce vyhovuje.

WordPress.org zároveň obsahuje rozsáhlou znalostní bázi (ovšem v angličtině), ale spoustu návodů pro tento redakční systém najdete i v češtině. Například u nás je toho opravdu hodně. 🙂

Porovnání WordPress.com a WordPress.org

Na začátek je dobré zmínit, že na výběr máte dvě skvělá řešení. Níže si je v článku porovnáme a rozebereme tři hlavní rozdíly mezi těmito projekty.

Bude se jednat o:

  • cenu
  • svobody a omezení
  • údržbu, správu a vývoj

Porovnání ceny

Když porovnáte cenu u služeb WordPress.com a WordPress.org tak jsou zde čtyři základní oblasti. Jde o doménové jméno, hosting, úložný prostor na hostingu a reklamu.

Doménové jméno

WordPress.org – doménové jméno si vybíráte sami, tudíž můžete ovlivnit i cenu domény. Například doména .cz stojí kolem 180 Kč / rok, .com kolem 220 Kč / rok.

WordPress.com – pokud chcete vlastní doménové jméno musíte zaplatit 18 USD / rok.

Hosting

WordPress.org – stejně jako u domény si i cenu hostingu můžete ovlivnit výběrem. Obvykle se cena hostingu u nás pohybuje od 300 Kč do 1000 Kč za rok.

WordPress.com – zdarma.

Úložný prostor na hostingu

WordPress.org – závisí na výběru hostingu.

WordPress.com – do 3 GB zdarma, poté placený od 20 USD na rok.

Reklama

WordPress.org – bez reklamy.

WordPress.com – pokud nechcete mít na webu umístěnou reklamu, musíte zaplatit 30 USD.

Jestliže chcete mít plně spravovatelnou stránku bez reklam, tak se může stát, že WordPress.com bude poměrně drahý. Výše zmíněné ceny u WordPress.com jsou jen výběrem těch nejlevnějších. Existuje ještě portfólio dalších služeb a jejich cen, o které si můžete hosting rozšířit.

Svobody a omezení

Typ stránky, kterou chcete vybudovat silně ovlivní i výběr platformy, která se k tomu hodí. Dle stanovených cílů a požadavků na úpravu a přizpůsobení webu se musíte rozhodnout zda chcete plnou kontrolu nad webem nebo vám stačí limitovaný přístup.

WordPress.com – nabízí hosting zdarma, ale ne bez omezení. Pokud chcete například provozovat internetový obchod, tak to nebude možné dokud si nezaplatíte extra služby. Stejně tak tomu je i u dalších funkcí, které chcete využít nad rámec standardního účtu.

WordPress.org – je zcela volný a bez jakéhokoliv omezení.

Pokud chcete plnou kontrolu nad svým webem a je to pro vás důležité, pak se určitě rozhodněte pro WordPress.org.

Údržba, správa a vývoj

WordPress.com – u něj se vůbec nemusíte o údržbu starat.

WordPress.org – s volností přichází i odpovědnost a vy se musíte o aktualizace a další správu systému starat sami.

Když se nechcete o web starat a nevadí vám omezení co se funkci týče nebo jste ochotni si za ně připlatit vyberte si WordPress.com. Pokud vám nevadí se starat o svůj web nebo si na to najmete někoho, kdo to pro vás udělá, rozhodněte se pro WordPress.org.

Co doporučíme my?

Obě platformy jsou skvělé a ve výsledku záleží jen na tom, co nejvíce vyhovuje vaším požadavkům.

Pokud chcete udělat jednoduchý blog, kde nevyžadujete specifický design nebo funkčnost vyberte si WordPress.com.

Jestliže chcete dělat rozsáhlejší projekt, firemní stránky nebo internetový obchod nenechte se ničím limitovat a vyberte si WordPress.org.

Jestli si ani teď nevíte rady, popište nám svůj projekt do komentářů a my se vám pokusíme poradit.

Neuteklo vám něco?

Pokrok a WordPress na nikoho nečekají, tak nám tu raději nechte email, ať o nic nepřijdete!

Nespamujeme! Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Správa WordPress webu

Nemusíte na to být sami. Pomůžeme vám s pravidelnou údržbou i novými vylepšeními.

Více informací

2 názory na “Jaký je rozdíl mezi WordPress.org a WordPress.com”

    1. Tomáš Cirkl

      Podle webarchive.org je WordPress.org (červen 2003) o rok starší než WordPress.com.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nákupní košík
Přejít nahoru