Hosting

Jak vybrat správný hosting pro WordPress

Výběr hostingové společnosti je často přehlíženým klíčovým aspektem tvorby úspěšného webu. Výběr kvalitního hostingu může nejen zlepšit vaše postavení ve vyhledávačích, ale třeba i prodeje – především díky vysoké dostupnosti webu. V České republice existují desítky až stovky webhostingových společností různé kvality. Je možné vybírat z free hostingu (hosting zdarma), hostingu pro jednu doménu, multihostingu, VPS nebo dedikovaného serveru. V tomto článku se vám pokusíme poradit, jak vybrat ten správný hosting pro WordPress web v závislosti na jeho požadavcích.

Jaké jsou minimální požadavky na hosting ze strany WordPressu?

Myslím, že budete mile překvapeni, protože WordPress je poměrně nenáročný redakční systém. Jedná se o velmi kvalitně zpracované CMS, které je kompatibilní s téměř všemi dobrými hostingovými společnostmi. Vyšší náročnost mají pouze WordPress weby s velkou návštěvností (cca tisíce lidí denně). Snížení zátěže lze potom řešit pomocí tzc. cachování [kešování], o kterém si povíme v nějakém z dalších článků.

WordPress požadavky na hosting jsou:

  • PHP verze 5.2.4 nebo vyšší
  • MySQL verze 5.0 nebo vyšší

Vzhledem k popularitě WordPressu existují i web hostingové společnosti, které nabízejí instalaci WordPressu na jedno kliknutí – instalační data WordPressu mají již předpřipravená na svých serverech a po kliknutí dojde k rychlému nakopírování na váš hosting obvykle včetně nastavení databáze atd.

Co vzít v úvahu, když vybíráte hosting pro WordPress

Rychlost, bezpečnost a spolehlivost – to jsou tři nejdůležitější aspekty pro výběr kvalitního hostingu. Nicméně nezapomínejte ani na “vaše potřeby”. To znamená, nekupujte za každou cenu to nejlepší, ale uvědomte si limity a určete maxima. Tímto uvědoměním dokážete ušetřit až tisíce korun ročně. Nepotřebujete dedikovaný server, když provozujete osobní blog, který bude číst nanejvýš několik přátel a pár náhodných návštěvníků. Stejně jako nepořídíte dobře na free hostingu, když tušíte, že návštěvnost vašich stránek půjde do tisíců denně.

Free hosting

free I u nás je možné nalézt web hosting zdarma, který dostačuje svými parametry pro běh WordPressu. Nicméně vždy je zde nějaký ten háček. Obvykle se jedná o vloženou reklamu, ať už bannerovou nebo ve formě odkazu. Nejenže tedy budete mít web, nad jehož obsahem nebudete mít 100% kontrolu, je také dost možné, že v doplňkových službách také nic nezískáte. Ať už jde třeba o email nebo automatickou zálohu. Obvykle také platí, že spolehlivost a bezpečnost je nevalná. Pokud tedy plánujete tvorbu kvalitního nebo firemního webu, hostingu zdarma se obloukem vyhněte. Nehledě na to, že rychlost free hostingu nebývá z nejvyšších.

Klasický hosting a multihosting

hosting Jedná se o zdaleka nejpopulárnější typ hostingu pro začátečníky. Je cenově dostupný a upřímně řečeno asi nejlepší pro nováčky ve světě tvorby webu. Multihosting je hostingová služba, kde můžete mít umístěno několik webů (i domén 2. řádu) za poměrně nízkou cenu. U multihostingu se často uvádí pojem “neomezené zdroje” – tedy CPU, RAM, disk atd. Nicméně pozor, žádná taková věc jako neomezený neplatí, i když se tomu tak říká. Pokud se váš web se stane úspěšným a tím pádem i náročným na běh serveru, budete “taktně” tlačeni ke koupi dražší varianty služeb. Jestliže tak neučiníte, může dojít k “omezení” dodávaného výkonu ze strany hostingové společnosti. To pak může mít negativní vliv na bezproblémový provoz. Je třeba to brát tak, že pokud budete úspěšní, pak musíte počítat s vyššími náklady na provoz. V případě vyšší návštěvnosti ale není problém stránkami vydělat větší sumu než utratíte za hosting – o monetizaci (výdělku pomocí webových stránek) si povíme v některém z dalších článků.

Abychom si to shrnuli, klasicný hosting a multihosting je zřejmě nejlepším řešením pro malé a střední podniky a začínající blogery.

VPS – Virtual Private Server

vps Virtual Private Server (VPS) je pronájem části kapacity serveru rozděleného pomocí virtualizační technologie na několik samostatných jednotek s vlastním operačním systémem a vlastním vyhrazeným výkonem, pamětí a diskovou kapacitou. Služba je vhodná pro náročnější provozovatele webu, kteří chtějí mít vše pod svojí kontrolou, ale nevyužili by kapacitu celého vlastního serveru. Tzv. VPSko je vhodné pro pokročilé uživatele, kteří zvládnou alespoň základy administrace systému virtuálního serveru. Poskytovatelé VPS obvykle nenabízejí správu tohoto serveru, ale zajišťují pouze jeho bezproblémový chod. Co se týče veškerých nastavení serveru (změny php nastavení, databáze, upgrady aplikací atd.) je vše pouze na vás. Nejčastěji používaným systémem na VPS je linux v různých distribucích s nainstalovaným php serverem Apache a MySQL serverem. Hlavní výhodou VPS je již zmíněná volnost. K účtu dostanete i plný ssh root přístup k serveru (v případě linuxu), takže si můžete na systém instalovat i vlastní aplikace (různé databázové servery, herní servery atd.). Ceny takového virtuálního serveru se pohybují od 150kč měsíčně.

Dedikovaný server

server Dedikovaný server je celý fyzický server, který si můžete pronajmout od poskytovatele hostingu. To vám umožní mít plnou kontrolu nad serverem, a to včetně výběru operačního systému, hardwaru atd. Výkon takového serveru je několikanásobně vyšší než v případě VPS. Dedikovaný server není vhodný pro začínající projekty, ale pokud se stanete úspěšní, je velká šance, že se mu nevyhnete. Poskytovatelé spravovaných dedikovaných serverů často mají vlastní systémové administrátory, kteří se zabývají podporou a udržují váš server v chodu. Dále pak provádějí aktualizaci SW a monitoring. Většina známých a úspěšných stránek beží na dedikovaných serverech. Služba včetně správy serveru se nazývá “Managed server”.

Dedikované servery jsou vhodné pro weby běžící ve velké zátěži.

WordPress hosting

Díky velké popularitě WordPressu se některé hostingové společnosti rozhodly rozšířit svoje služby a nabídnout hosting určený speciálně pro WordPress včetně veškeré správy. Tento druh hostingu umožňuje provozovat WordPress stránky a nic jiného. Výhodou WordPress hostingu je to, že se nemusíte o nic starat. Nemusíte optimalizovat výkon svých stránek, starat se o bezpečnost, zálohy nebo vylepšení. Administrátoři hostingu se starají za vás a vy pouze tvoříte obsah stránek, tedy píšete články. Velkým záporem je obvykle vyšší cena.

Nyní tedy víte jaké máte možnosti při výběru WordPress hostingu. Je tedy čas se rozhodnout. Protože se tvorbou webů na WordPressu zabýváme již více než 5 let setkali jsme se za tu dobu s mnoha hostingovými společnostmi a věřím, že jsme vám našimi zkušenostmi pomohli. Weby, které spravujeme navštěvují desetitisíce lidí měsíčně, a proto máme vyzkoušeno, která hostingová společnost je kvalitní, a která ne.

Doporučené hostingové společnosti

Český Hosting

U Českého hostingu mám všechny své weby a doporučuji ho i svým klientům. Jedná se o velmi spolehlivý hosting, který obsahuje všechno potřebné pro WordPress. Dokonce zde máte i automatické zálohy po 3 měsíce zpět. To se v některých chvílích může velmi hodit. Podpora je super, rychle odpovídá a pomůže. Více si můžete přečíst na kartě Českého hostingu.

Český Hosting
Český Hosting

 

Neuteklo vám něco?

Pokrok a WordPress na nikoho nečekají, tak nám tu raději nechte email, ať o nic nepřijdete!

Nespamujeme! Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Správa WordPress webu

Nemusíte na to být sami. Pomůžeme vám s pravidelnou údržbou i novými vylepšeními.

Více informací

6 názorů na “Jak vybrat správný hosting pro WordPress”

  1. Můžete dát tip na kvalitní WordPresshosting (“jedno kliknutí”)? Aktuálně zvažuji odchod od Bluehost.com.

  2. Jak jedna? Je tam spousta variant
    – webhosting
    – virtuální servery – další varianty
    – dedikované servery – další varianty

    Jinak tento hosting naprosto nedoporučuji, katastrofální podpora, nefunguje 24H ani o víkendu. O víkendu na mailu mlčí. Nejde v administraci změnit MX záznamy apod.

  3. Já mám web založený na redakčním systému u Forpsi již několik let a nestěžuji si. Škoda, že v článku jsem nenašel více poskytovatelů kam umístit WordPress web, ale jen doporučení na Český Hosting, který se mi beztak zdá pro malé weby zbytečně drahý. Samozřejmě že 1000,- není nic co bych řešil, ale proč platit tolik, když můžete mít za 30 procent ceny web u jiného poskytovatele, s dobře propracovanou znalostní databází a podporou? (= pro malé weby 😉 )

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nákupní košík
Přejít nahoru