Dilemma concept

Kapitola 3 – Dilema blogovacího softwaru

Internet spojuje lidi z různých prostředí, zemí a kultur kolem společných zájmů. V jednom malém rohu Internetu si b2 takto formoval svou komunitu. Lidé se navzájem podporovali, protože se zajímali o dvě věci – blogování a blogovací software.

Zakladatelé WordPressu byli mezi těmi, kteří tvořili b2 komunitu. Software zdarma pro ně vytvořil společnou půdu. V Houstonu psal Matt Mullenweg o politice, ekonomice, technologii a jeho zálibě pro fotografii a jazz. Mike Little ze Stockportu psal o technologii blogování, knihách co četl a jeho rodině.Matt a Mike se k počítačům dostali zcela rozdílně: Matt se začal vrtat v počítači v raném věku a to kvůli jeho otci, který byl počátačový programátor. Mike, o 22 let starší než Matt, měl první počítačové zkušenosti ze školy zkrácené, protože ho a jeho přítele nachytal učitel kouřit.

Byla to jejich sdílená vášeň pro hudbu, která je oba více přitáhla k programování. Mike se v osmdesátých letech minulého století angažoval v hudební scéně Manchesteru . Pracoval v nahrávacím obchodě a rozdával magazíny pro manažera nočního klubu a majitele nahrávacího studia Tony Wilsona. Žil s místní glam rockovou kapelou a bylo to právě přes kapelu, že se počítače dostaly zpět do jeho života. Hlavní zpěvák si myslel, že by bylo dobré mít na každé straně pódia stohy televizí s grafikou. Mike si půjčil ZX Spectrum a použil několik programů z počítačových magazínů. Jeden z nich pohyboval objekty po obrazovce, druhý vytvořil 3D text. Propojil je a výsledkem byl text, který poskakoval po obrazovce. Nicméně nevěděl jak propojit program najednou s několika dalšími obrazovkami. Navzdory tomu, že nebyl zcela úspěšný mu tento incident pomohl udržet reputaci pro kluka, který spojuje počítače a hudbu.

Časem dorazil k b2. Mike měl již skoro 22 let zkušeností s programováním. První krůčky s ZX Spectrum pokračovaly a získal další zkušenosti s programy jako Basic, 6502 Assembler, Pascal a C. PHP se naučil během přechodu mezi verzemi PHP jedna a dvě.

V Houstonu, když studoval High School for the Performing and Visual Arts (HSVPA), založil Matt svůj první business. Mikova vášeň byl post-punk, ale pro Matta to byl jazz. Sestavil počítač a webové stránky pro jeho učitele hudby, včetně učitele na saxofon Davida Cacerese. Zároveň použil internet a spojil se s dalšími hudebními fanoušky v Houstonu a založil fórum pro webové stránky Davida Cacerese. Matt k tomu použil software phpBB a prvně tak zakusil používání PHP při tvorbě dynamické webové stránky.

Se zkušenostmi v PHP byl b2 skvělá platforma pro publikování obsahu a pro uvolnění jejich hackerských tendencí. Matt experimentoval s dalšími platformami. Zkusil Movable Type, ale ten tenkrát neměl pingback a komentáře byly formou pop-up namísto toho, aby byly v obsahu. Movable Type byl napsán v Perlu a používal DBD databázi, což znamenalo, že úprava Movable Type byla více složitější než platforma PHP.

PHP a MySQL dovolily Mikovi a Mattovi plně rozvinout jejich blogování a programování. Hackli své webové stránky a upravily je. Své úpravy sdíleli s komunitou. První diskuze mezi Mattem a Mikem byla ohledně softwaru pro galerii, který Matt použil pro svůj blog. Další vývojáři měli své témata a povídali o tvorbě jejich vlastní platformy.

B2 byl software zdarma, licencovaný pod GPL. To znamená, že kdokoliv mohl upravovat kód a využívat ho, avšak úpravy museli být rovněž licencované pod GPL. Na začátku roku 2003, bylo jisté, že se Michael nevrátí. Nikdo se nestaral o správu b2, nikdo neopravoval bezpečnostní chyby. Blogovací systém s komunitou se již nevyvíjel. Web a blogování se pohybovalo vpřed, ale b2 stál. Ve Francii přetvořil Francois Planque b2 na b2evolution. Nedostatek vývoje b2 frustroval Francoise, který se rozhodl pokračovat ve vývoji b2 pro jeho vlastní potřeby.

V Corku na západním pobřeží Irska přetvořil Donncha Ó Caoimh  (donncha) b2 na b2++, blog s více uživateli. Donncha objevil b2 když hledal platformu pro tvorbu sítě blogů pro jeho Linuxovou skupinu. Našel b2, který byl malý, jednoduchý a jednoduše modifikovatelný. Nicméně udělal výrazné změny a vytvořil blogs.linux.ie. Systém šablon u b2++ využíval Smarty, který odděloval kód a prezentaci, což vedlo k jednodušším uživatelským úpravám blogu v síti. Donncha nepovažoval b2++ za konkurenci b2. B2 byla platformou zaměřenou pro jednotlivé blogery, zatímco vše u b2++ bylo vytvořeno pro prostředí s více uživateli.

A na jeho blogu Matt napsal příspěvek: “The Blogging Software Dilemma“, ve kterém navrhoval využití b2. Napsal:

b2/cafelog je GPL, což znamená, že mohu využít existujícího základu a vytvořit fork. Zahrnout do něj všechny skvělé věci, na kterých by Michel pracoval, kdyby tu byl. Práce by nebyla ztracena a vše co vytvořím bude zdarma pro všechny a pokud si to někdo bude chtít vzít, může. Rozhodl jsem se, že pro tuto akci, kterou chci udělat potřebuji jen jméno. Co bych chtěl udělat? No, bylo by hezké mít flexibilitu jako je v Movable Type spojenou s Textpattern a vloženou do b2 a jeho jednoduchého instalačního procesu. Takže, jednoho dne?

Další den Mike Little (mikelittle) ze Stockportu napsal:

Pokud to s vytvořením forku myslíš vážné, rád bych přispíval. Jsem si jistý, že jsou tu v komunitě ještě další kteří by také. Možná to napiš na b2 fórum a navrhni fork. To bude dobrý start.

Dnes příspěvek jenž odstartoval WordPress získává velkou návštěvnost jak na něj lidé odkazují na výročí softwaru. Ale na více než jeden rok od vytvoření příspěvku s pouze jedním komentářem, pomníkem onoho prvního dne projektu, když na několik měsíců pouze Matt a Mike v jejich domovech na protějších stranách Atlantiku začali vytvářet WordPress. Byl to začátek. Pouze dva vývojáři pracující na malém skriptu, který učiní jejich blog lepším. Využitím odnože b2 mohli stále využívat software a pracovat na jejich potřebách. V tento moment, v malém rohu internetu, byly ti správní lidé připojeni. Mohli být z rozdílných prostředí, ale sdílená láska pro tvorbu nástrojů, hraní s kódem a publikování online je svedla dohromady.

V dubnu 2003 Matt vytvořil novou odnož b2 na SourceForge a kamarádka Christine Tremoulet ji nazvala WordPress.

Zdroj: Milestones: The Story of WordPress – The Blogging Software Dilemma

Neuteklo vám něco?

Pokrok a WordPress na nikoho nečekají, tak nám tu raději nechte email, ať o nic nepřijdete!

Nespamujeme! Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Správa WordPress webu

Nemusíte na to být sami. Pomůžeme vám s pravidelnou údržbou i novými vylepšeními.

Více informací

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nákupní košík
Přejít nahoru