Openverse

Openverse: vyhledávač médií s otevřenou licencí

Openverse projekt je součástí WordPress komunity a jeho cílem je se stát nejlepším vyhledávačem médií s otevřenou licencí na internetu. Vyhledávač v tuto chvíli umožňuje procházet více než 600 milionů položek k opětovnému použití a využívá databázi desítek serverů. Mezi nimi například Cleveland Museum of Art, Flickr, Met Museum, Phylopic, RawPixel, Thingiverse, WordPress Photo Directory, StockSnap a Wikimedia Commons.

Abychom pochopili, co je Openverse, musíme nejprve vědět, co je Creative Commons.

Co je Creative Commons?

Creative Commons (české stránky), často označovaný jednoduše jako “CC”, je organizace, která podporuje legální sdílení online obsahu. V rámci toho vytvořila řadu licencí. Využívá je například Wikipedie.

Jak to souvisí s Openverse?

V rámci své činnosti má Creative Commons vlastní vyhledávač, který je určen speciálně k vyhledávání obsahu s označením CC na webu. V loňském roce se však objevily zvěsti, že se tuto část své organizace chystá zrušit. Do hry vstoupila společnost Automattic Inc., která stojí za komerční hostingovou společností WordPress.com, která vyhledávač od Creative Commons koupila a poté jej poskytla společnosti WordPress.org.

WordPress jako projekt s otevřeným zdrojovým kódem spoléhá na svou komunitu, která se stará o vše, od pořádání setkání, až po psaní kódu. To zahrnuje i firmy, které na takové práci vydělávají peníze a chtějí také přispět. Společnost Automattic má plán, který nazvala “5 pro budoucnost”, v rámci kterého alespoň 5 % času zaměstnanců je věnováno práci WordPress komunitě. Automattic najal klíčové členy týmu CC Search a v rámci plánu bude sponzorovat jejich příspěvky komunitě.

Vyhledávání pomocí Openverse

Openverse najdete na search.openverse.engineering nebo wordpress.org/openverse.

Můžete vyhledávat mediální obsah (obrázky, ilustrace, videa, zvuky), dle Creative Commons licence, z celého internetu. Včetně určení, zda chcete hledané soubory použít komerčně nebo je dále upravovat. Podobně je tomu i na jiných webových stránkách s bezplatnými stockovými obrázky (Flickr, Pixabay).

Vyhledávání Openverse

Filtry vyhledávání

Po zadání hledaného výrazu můžete pomocí tlačítka Filters (Filtry) v pravém horním rohu vyvolat nabídku detailnějšího filtrování výsledků. Ta se poté zobrazí na pravé straně prohlížeče. Pomocí ní můžete zúžit vyhledávání podle licence a účelu, který budete potřebovat.

Nabídka umožňuje filtrovat podle:

 • Použití
  • Použijte komerčně
  • Upravte nebo přizpůsobte
 • Licence (detailní popis jednotlivých licencí)
  • CC0 – dílo bylo označeno jako věnované veřejné doméně.
  • Public Domain – dílo je označeno jako volné dílo.
  • BY – Uveďte původ.
  • BY-SA – Uveďte původ-Zachovejte licenci.
  • BY-ND – Uveďte původ-Nezpracovávejte.
  • BY-NC – Uveďte původ-Neužívejte komerčně.
  • BY-NC-SA – Uveďte původ-Neužívejte komerčně-Zachovejte licenci.
  • BY-NC-ND – Uveďte původ-Neužívejte komerčně-Nezpracovávejte
 • Vytvořil

Více o licencích a WordPressu najdete v článku Licence nejen k šablonám, pluginům a WordPressu.

Veškeré důležité informace o obrázku, včetně zopakování licence, rozměrů a odkazu ke stažení najdete v jeho detailu.

Detail obrázku Openverse

Jaký je rozdíl mezi WordPress Photos a Openverse?

WordPress Photos je nový zdroj bezplatných a vysoce kvalitních fotografií a zároveň nový nástroj pro vkládání fotografií do portálu Openverse, který je podporován komunitou WordPressu. Bez něj byste museli k vkládání svých prací do Openverse používat Flickr, Wikimedia Commons nebo jiné zdroje.

Adresář WordPress Photos si klade za cíl být důvěryhodným místem pro komunitu, kde lze vytvářet, sdílet, objevovat a znovu používat svobodná a otevřeně licencovaná média. Všechny obrázky v adresáři WordPress Photos jsou licencovány nástrojem CC0 public domain.

WordPress Photos

Neuteklo vám něco?

Pokrok a WordPress na nikoho nečekají, tak nám tu raději nechte email, ať o nic nepřijdete!

Nespamujeme! Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Správa WordPress webu

Nemusíte na to být sami. Pomůžeme vám s pravidelnou údržbou i novými vylepšeními.

Více informací

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nákupní košík
Přejít nahoru