Instalace šablony z WordPress.org

Pro začátečníky: Jak správně změnit WordPress šablonu

Chtěli byste změnit WordPress šablonu na své stránce? V tomto článku se dozvíte, jak na to. Je to jednoduché, ale je přitom také třeba zapamatovat si pár důležitých věcí.

Před změnou šablony

Změna šablony je zásadní věc pro celou stánku. Proto doporučujeme si před provedením jakýchkoliv změn vše pořádně zálohovat. Máte hotovo? Pokud ano, nyní můžeme přistoupit k samotné změně šablony.

Instalace nové WordPressové šablony

Šablony mohou být placené, ale i volně dostupné. To, že čtete tento článek ale nejspíš znamená, že jste již nějakou vhodnou šablonu našli.

Jak nainstalovat volně dostupné šablony do WordPressu

Pokud jste se rozhodli změnit šablonu na tu, která je obsažena na WordPress.org, můžete ji nainstalovat přímo z panelu administrátora přes funkci hledání.

Klikněte na „Vzhled“ → „Šablony“. Zde se zobrazí seznam všech nainstalovaných šablon. Poté klikněte na tlačítko „Instalovat“ v horní části stránky.

Instalace šablony
Instalace šablony

Tlačítko Vás přesměruje na samotnou stránku s výběrem jednotlivých šablon, kde si můžete snadno procházet volně dostupné šablony z WordPress.org. Pro příklad řekněme, že chcete nainstalovat šablonu „Slipstream“.

Napište název šablony do vyhledávacího okna a šablona se objeví jako výsledek vyhledávání.

Instalace šablony z WordPress.org
Instalace šablony z WordPress.org

Když nyní najedete myší nad obrázek šablony, zobrazí se tlačítko „Instalovat“. Klikněte na něj pro stažení a instalaci šablony.

Instalace šablony Slipstream
Instalace šablony Slipstream

Pamatujte však, že instalovaní šablony neznamená její „aktivaci“ či její užití na Vaši stránku. Šablona se pouze stáhne. Níže se dozvíte, jak staženou šablonu aktivovat.

Instalace šablony ze souboru Zip

Další možností jak nainstalovat WordPressovou šablonu je nahrání z počítače. Pokud chcete použít jinou než volně dostupnou WordPressovou šablonu, je nutné její instalaci provést tímto způsobem, jelikož metoda vyhledávání, popsané výše, funguje pouze pro volně dostupné šablony, stažené přímo ze stránky WordPress.org.

Stáhněte zazipovaný soubor do počítače. Až bude soubor stažen, klikněte opět na „Vzhled“ → „Šablony“ a klikněte na tlačítko „Instalovat“. Poté klikněte na tlačítko „Nahrát šablonu“, které se nachází v horní části stránky.

Instalace šablony z počítače
Instalace šablony z počítače

Poté by se mělo objevit samotné okno nahrání šablony. Klikněte na tlačítko „Vybrat soubor“ a následně stačí jen vybrat soubor z počítače a spustit instalaci.

Vyberte komprimovanou šablonu
Vyberte komprimovanou šablonu

WordPress následně nahraje zazipovaný soubor z počítače přímo na stránku a sám šablonu nainstaluje.

Aktivace šablony ve WordPressu

Po úspěšné instalaci šablony přichází čas na její aktivaci a užití přímo na stránce. Klikněte na „Vzhled“ → „Šablony“. Zde vidíte všechny nainstalované šablony včetně nové, kterou jste zrovna přidali.

Najeďte myší na tu, kterou chcete aktivovat a ve spodní části rámečku se objeví možnost „Aktivovat“.

Aktivace šablony
Aktivace šablony

Nyní už jen stačí na ono tlačítko kliknout. Je zde také možnost zkušební aktivace šablony prostřednictvím tlačítka „Aktuální náhled“. Tato funkce ukáže, jak by stránka s vybranou šablonou vypadala. Po úspěšné aktivaci se můžete ihned podívat na novou šablonu „v akci“.

Neuteklo vám něco?

Pokrok a WordPress na nikoho nečekají, tak nám tu raději nechte email, ať o nic nepřijdete!

Nespamujeme! Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Správa WordPress webu

Nemusíte na to být sami. Pomůžeme vám s pravidelnou údržbou i novými vylepšeními.

Více informací

18 názorů na “Pro začátečníky: Jak správně změnit WordPress šablonu”

 1. Díky za návod – kde je ale chyba, když se mi neobjevuje tlačítko pro manuální instalaci šablony? Souvisí to nějak s tím, že mám jen neplacený účet? Díky za pomoc. Michal

  1. Tomáš Cirkl

   WordPress je zdarma, takže by zde žádné omezení být nemělo. Klidně mi napište email a pošlete mi tam screen.

   1. Michal Rudolf

    Děkuji za pomoc – odeslal jsem screenshot na email poptávka (jiný jsem na stránkách nevypátral.

     1. Tomáš Cirkl

      Nebyl to vlastní WordPress z wordpress.org, ale jen hostovaný blog na wordpress.com

 2. To je hezký, akorátže se nepřetáhnou (a nenastaví) žádné widgety, což může být docela dost práce, podle toho jak máš vymazlený design.

 3. Šablonu jsem nainstaloval a aktivoval, v náhledu je vidět ale když dám akci a vytvořit stránku tak se mi zobrazuje stále jen Sample Page a ve vlastnostech stránky – výchozí šablona je možnost vybrat jen výchozí šablonu nebo Full Width. Co s tím…Díky

  1. Tomáš Cirkl

   Zdravím, přiznám se, že tomu moc nerozumím, ale zkoušel jste i upravit menu v šabloně? Případně stránku publikovat? Šablona stránky může zůstat výchozí.

   1. Když dám publikovat tak se mi taky zobrazuje jen Sample Page. Mám WP nainstalovaný asi 3 dny tak možná něco špatně chápu. Myslel jsem, že si naintstaluju šablonu a nastavím si jí jako aktivní a potom přes akci pracuji s ní. Má to tak být ?

   2. Teď jsem ještě zjistil, že když se přepnu do editoru tak tam ta konkrétní šablona je a dají se jednotlivé soubory upravovat. Jen pořád nevím jak to udělat abych jí prostě viděl v reálu. Aby byla výchozí ta, kterou jsem nainstaloval a ne Sample Page. Mám WP nainstalovaný na hostingu a tak když si zadám např. mujhosting.cz tak chci vidět tu novou šablonu a ne Sample Page. Omlouvám se, že to takhle rozepisuju ale jak jsem ve WP úplný začátečník. Neumím se v něm zatím moc pohybovat.

     1. Děkuji za snahu pomoci. Bylo to problém přístupových práv na hostingu. Nyní už můžu aktivní šablonu bez problému upravovat a zobrazovat.

 4. Dobry den, nam uz funkcni naplneny web a ted bych chtela zmenit sablonu. Potrebuji ale zajistit, aby stranka nemela vypadek, mohla jsem si novy vzhlek “vykunit” a pak teprve publikovat. Lze to nejak udelat?

  1. Tomáš Cirkl

   Dobrý den,

   to asi neuděláte. To by bylo asi lepší udělat klon stránky a tam si to otestovat a až případně poté to nahodit na ostrou verzi.

 5. Dobrý den,

  Po výběru zazipovaného souboru šablony z lokálního disku mi WP oznámí: “Vámi sledovaný odkaz vypršel. Zkuste to prosím znovu.” Jak by šla situace řešit?

  děkuji předem za radu

  Pike

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nákupní košík
Přejít nahoru