Grafika

Rozdíl mezi rastrovou a vektorovou grafikou

Každý, kdo se věnuje grafice, by měl znát rozdíl mezi vektorovou a rastrovou grafikou. Řekněme, že znalost definice těchto pojmů patří mezi základy.

Obrázky jsme v počítačové grafice schopni zachytit především dvěma způsoby. Pomocí vektorů či pomocí rastru.

Vektorová grafika

Vektorová grafika využívá křivek a bodů k zachycení obrazových informací. Obrázek vytvořený „ve vektorech“ se může libovolně zvětšovat či zmenšovat, aniž by vizuálně utrpěla jeho kvalita. S vektorovou grafikou pracují například Adobe Ilustrátor či Corel Draw.

Rastrová grafika

Oproti tomu grafika rastrová (či také bitmapová) využívá k prezentaci obrázku jednotlivých pixelů (obrazových bodů). Obrázek je zanesen do mřížky, takzvaného rastru. Nevýhodou rastrového obrázku je ten, že při určitém zvětšení se viditelně zhorší kvalita obrázku, začnete pozorovat jakoby „barevné kostičky“. Tyto barevné kostičky se zvětšují podle toho, jak moc se zvětší obrázek nad rámec rozměrů, ve kterých by se měl zobraovat, pokud chce vypadat dobře. Klasickým příkladem je fotografie. K práci s rastrovou grafikou je často využíván Adobe Photoshop či Corel Photopaint. Tyto programy jsou přímo určeny k práci s rastrem, nabízejí celou řadu funkcí, které k práci s rastrovými obrázky využíváme.

Neuteklo vám něco?

Pokrok a WordPress na nikoho nečekají, tak nám tu raději nechte email, ať o nic nepřijdete!

Nespamujeme! Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Správa WordPress webu

Nemusíte na to být sami. Pomůžeme vám s pravidelnou údržbou i novými vylepšeními.

Více informací

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nákupní košík
Přejít nahoru