město

Kapitola 10 – WordPress 1.2 “Mingus”

Ti, kteří přešli z Movable Type na WordPress, to udělali v době, kdy se software samotný neustále měnil. Květen 2004 pak byl měsíc, kdy vyšel WordPress 1.2 – verze, která vylepšovala flexibilitu.

Před verzí 1.2 vývojáři rozšiřovali WordPress pomocí “hacku”, konceptu zděděného z b2. “Hack” byl balíček několika souborů společně s instrukcemi, které obsahovali informace, kam vložit kód do zdrojových souborů b2. V b2 se administrace prováděla v odděleném PHP souboru. Uživatel b2 otevřel textový soubor b2menutop.txt a přidal jméno PHP souboru, který chtěl v menu. Když kód proběhl, zobrazila se po výchozích položkách v menu nová. Pro přidání hacku na obrazovku administrace, musel uživatel vložit PHP soubor do hlavního adresáře a přidat odkaz na textový soubor. Pokud se hack měl zobrazit na stránce, musel uživatel upravit index.php v b2 a vložit soubor na správné místo. Byl to komplikovaný proces, který zastrašoval uživatele, kteří neovládali úpravu zdrojového kódu. Také to znamenalo, že když došlo k aktualizaci b2, museli si uživatelé soubory uložit a ujistit se, že nedošlo k přepsání změn, případně změny znovu provést.

Systém pluginů přinesl dramatické změny. Vývojáři mohli využít hooky, které rozšířili WordPress bez nutnosti úpravy zdrojových souborů. Hooky jsou spouštěče umístěné ve zdrojových souborech, kteří uživatelé používají k běhu vlastního kódu, jež modifikuje software. Existují dva typy hooků: filtry a akce. Filtry byli pro vývojáře dostupné už u b2 a bylo pomocí nich možné měnit obsah. Například použitím filtru the_content, mohl vývojář měnit obsah podle specifikovaných podmínek. Akce, které byly přidány ve WordPress 1.2, umožňovaly vývojářům spustit kód, když nastala určitá událost. Například použitím akce post_publish, mohl vývojář pustit kód kdykoliv došlo k publikování příspěvku.

Systém pluginů je příklad vlivu Ryana Borena v počátcích projektu. Jak se mnoho vývojářů odklonilo od projektu, on se vrhl na vývoj. Mike Little si vzpomíná, jak si zprvu vůbec nevšiml, že je Ryan aktivní. Byl tichý o jeho úpravách. Byl to systém pluginů, kterého si Mike skutečně všiml: “Zářil světleji než ostatní věci, co lidé dělali. A tím neříkám, že lidé nedělali dobré věci, ale tohle byl krok ke změně. Systém hooků byl krok ke změně ve vývoji WordPress a byl to pravděpodobně první krok jež z WordPress udělal takovýto super produkt, jak jej známe dnes.”

Systém pluginů transformoval WordPress pro hlavní vývojáře a širší komunitu. To znamená, že jádro nemuselo obsahovat všechny dceřiné funkce každého vývojáře. Stačilo ponechat ty funkce, které měli smysl pro většinu uživatelů. Ryan řekl, že systém pluginů umožnil pro jádro praktikovat pravidlo 80/20: “Je to užitečné pro 80% uživatelů? Pokud ne, udělej plugin.” Narozdíl od hacků, které zahrnovali úpravu souborů v jádru, pluginy mohly být vloženy do adresáře ve WordPress instalaci. Nezkušení uživatelé mohli rozšířit jejich blogy bez nutnosti úpravy pomocí PHP. Bariéra pro vstup k WordPress se opět snížila.

Prvním pluginem se stal Helly Dolly a  je stále přibalen do WordPress instalace. Náhodně zobrazuje v pravém horním rohu administrace text z písně Luis Armstronga Hello, Dolly! a byl původně zamýšlen jako návod pro tvorbu pluginů. Druhým pluginem byl blogtimes, který generoval sloupcový graf znázorňující, kdy došlo za určitý čas k vytvoření příspěvků.

Učinění WordPress mezinárodním bylo další velké vylepšení ve verzi 1.2. Od samého začátku byla komunita WordPress mezinárodní. Původní vývojáři byly ze Spojených států, Velké Británie, Irska a Francie. Vlákno fóra z ledna 2004 ukazuje, jak moc mezinárodní komunita byla a je. Členové komunity byli z Honk Kongu, Nového Zélandu, Japonska a Brazílie. S lidmi z celého světa používají WordPress se rychle objevily překlady. Japonská WordPress stránka byla vytvořena v prosinci 2003, pouze 6 měsíců po vypuštění WordPress. A protože WordPress nebyl v té době připraven pro překlad, (Otsukare), člen komunity z Japonska, vytvořil mezinárodní fork WordPress. Byla to mezinárodní verze WordPress, kterou mohli lidé využít pro vlastní lokalizované stránky. Jednalo se o populární fork mezi neanglicky mluvícími uživateli, kteří si chtěli vytvořit WordPress stránku v jejich jazyce. Tato popularita zdůraznila nutnost mezinárodní verze WordPress. Nedostatek vhodných mezinárodních nástrojů ve WordPress vedl mnoho vývojářů k instalaci forku. Udržování dvou verzí však nebylo efektivní a bez chyb.

Ryan použil k překladům WordPress gettext, který použil ve svém GNOME projektu. Ten obsahuje označení překladatelných řetězců pomocí funkce gettext().pot soubor, který je vygenerován, obsahuje všechny překladatelské řetězce. Překladatelé řetězce přeloží a vygenerují .po.mo soubory pro danou lokalizaci WordPress.

Pro lokalizaci WordPress Ryan označil všechny přeložitelné řetězce pomocí funkce gettext() a upravil je do formátu, který poskytl plnohodnotný řetězec pro překladatele, včetně kontextu. Dokonce prošel kód, řádku po řádce a všechno, co mohlo být přeloženo, označil. To znamená, že když došlo k vydání verze WordPress 1.2, tak neobsahovala jen API pro pluginy, ale byla také zcela mezinárodní.

19. května 2004 – před WordPress 1.2 byl dokonce zveřejněn první oficiální .pot soubor. Pankaj Narula (panjak) zveřejnil první kompletní lokalizaci v Hindštině za použití nové gettext metody. Následující vydání WordPress 1.2 zahájilo explozi WordPress překladů, včetně francouzské a norské.

Verze 1.2 udělala WordPress mnohem přístupnější a dostupnější pro větší skupinu lidí. Systém pluginů změnil WordPress z pouze blogovacího nástroje na platformu pro tvorbu obsahu, kterou si každý mohl vylepšit – jediné co bylo potřeba, byla znalost PHP. A pokud jste PHP neuměli, mohli jste využít rozrůstající se pluginy, které vývojáři vytvářeli a přispívali jimi. Mezinárodní kód znamenal, že je WordPress nyní dostupný pro všechny lidi na celém světě v jejich rodném jazyce a komunity překladatelů rychle okolo softwaru rostly. Naoko Takano (Nao), jedna z prvních členů japonské komunity vzpomíná, že zde byly i jiné softwarové projekty, které nebraly mezinárodní lokalizaci vážně a snaha udělat WordPress mezinárodním ji povzbudila se k projektu připojit.

Zdroj: Milestones: The Story of WordPress – 10. WordPress 1.2 “Mingus”

Neuteklo vám něco?

Pokrok a WordPress na nikoho nečekají, tak nám tu raději nechte email, ať o nic nepřijdete!

Nespamujeme! Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Správa WordPress webu

Nemusíte na to být sami. Pomůžeme vám s pravidelnou údržbou i novými vylepšeními.

Více informací

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nákupní košík
Přejít nahoru