V únoru roku 2002 v Texaském Houstonu přišel Matt Mullenweg (matt) ze školy a sedl si ke svému doma vyrobenému počítači. Obklopen plakáty svých oblíbených jazzových muzikantů stáhnul kopii platformy Movable Type, nainstaloval ji na server a publikoval svůj první příspěvek na blog.
Myslím si, že to byla pouze otázka času, než mé sobecké tendence v kombinaci s děděnými geekovskými sklony vedli k tomu vytvořit blog. Měl jsem z toho až nezdravou radost. Říkal jsem si, že to bude něco, kde budu vyprávět nebo komentovat věci které mě zajímají jako je hudba, technologie, politika atd…
O pár měsíců později v téměř pět tisíc mil vzdáleném anglickém městě Stockportu seděl Mike Little (mikelittle) ve svém sklepě , který měl upravený na domácí kancelář. Obklopen stovkami knih, cédéčky a 17 palcovým monitorem trávil neděli instalováním volně šiřitelné platformy pro blogy, zvané b2. Jeho první příspěvek byl jiný než Matta. Matt psal o své blogovací platformě a o svých budoucích plánech s blogem. Napsal: “Buď tu nebude nic, nebo sbírka náhodných myšlenek a odkazů. Nic vzrušujícího, protože ani já nejsem vzrušující člověk.”
Tyto dva nenápadné příspěvky – Testování nového systému a Vítejte – byly stejné jako tisíce prvních příspěvků roky předtím. Byl to první nenápadný krok, testování nového systému, oznámení “Jsem zde” a slíbení toho, že něco nového přijde. Co ale tyto dva příspěvky odlišuje je to, že to nebyl začátek nového blogu, ale nové blogovací platformy. Blogovací platformy, která by měla podporovat komunitu, ekonomiku a která by měla umožnit milionům lidí udělat první krok napsáním jejich “Ahoj všichni!” do celého světa.
Matt a Mike publikovali své příspěvky v době, kdy se víc a víc lidí připojovalo k internetu aby vyjádřili samy sebe. Blogování však bylo ještě v plenkách, přestože postupně dospívalo. O několik let dříve, v roce 1998, zde byla jen hrstka internetových blogů. Tyto brzké blogy byly často pouze odkazy se sarkastickými nebo útočnými komentáři. Tyto okolnosti vedli později k filtrovací funkci. Autoři museli procházet web a prosit čtenáře, aby jejich blog odkazovali jako důvěryhodný. Jeden z dřívějších blogerů, Justin Hall, shromáždil odkazy do různých temných koutů internetu a navíc, aby nejen sdílel pouze divné věci, které našel, zveřejnil Hall jeho osobní život online a byl tak klíčovou figurou při přechodu z “příspěvků odkazů” do osobního deníku.
Jak Rebecca Blood v roce 2000 podotkla, blog se vyvinul ze “seznamu odkazů s komentáři a osobními poznámkami na stránky, které se pravidelně aktualizují a nejnovější příspěvky jsou nahoře”. Byl to právě tento typ blogu, které oživily Matt a Mike, a který stanovil konvence blogu současného typu. Blogovací software publikoval nejnovější obsah vždy navrchu stránky. Návštěvník tak viděl vždy nejdříve ten nejnovější obsah. Tato premisa sebe publikování byla společným rysem od prvotních blogů až po mikro blogování na sítích jako je Twitter. Blog tak lze poznat okamžitě, pokud vidíme jako první nejnovější zprávy.
Mnoho z prvních blogerů byli ti, kteří se již na vývoji internetu nějak podíleli. Patří mezi ně vývojář Dave Winer, webový designér Jeffrey Zeldman nebo technolog Anil Dash. Výsledkem tak byly blogy věnované především internetu a technologiím v kombinaci se složitými myšlenkami z osobního života autorů. S touto tendencí k meta-komentářům, psali blogeři o nástrojích a různých vylepšeních, které používali na svých blogách. Zatímco blogy rostly, byli blogeři stále považováni za geeky a samotáře. Novináři blogery pohrdali a zřídka brali jejich příspěvky vážně.
V roce 2001 začalo blogování pomalu pronikat do povědomí společnosti. Blogy se stávali populární například u amerických politiků hlavně po teroristických útocích v září 2001. Blogy jako Instapundit a The Daily Dish se těšili značné popularitě. Autor blogu The Daily Dish Andrew Sullivan napsal v článku The Atlantic, že lidé nechodili na jeho blog jen kvůli novým zprávám, ale že: “Byli hladoví po komunikaci, chtěli emocionální podporu a s někým se přátelit.”
To byl jeden z prvních náznaků velké síly blogů – dal lidem hlas online, poskytl jim možnost společně truchlit. Ve své knize Say Everything: How Blogging Began, What It’s Becoming, and Why it Matters popisuje Scott Rosenburg jak došlo v posledním čtvrtletí roku 2001 k nárůstu počtu blogů, přestože v té době došlo ke splasknutí bubliny dot-com. “Na dveře nám klepe něco nového a zvláštního.” napsal Rosenburg na úvod, “Nejnovější monstrum z Internetu. Noviny, rádio i kabelová televize se začali o blogující lidi zajímat a upozorňovat na ně. To opět vedlo ke zvýšení počtu návštěvníků i nových blogů a inspiroval celou novou vlnu blogerů, aby vytvářeli nové blogy.” Od té doby blogy a později sociální media začali hrát významnou roli v politice, veřejném životě nebo dokonce v revolucích.
Jak počet blogů rostl, vyvíjely se současně i blogovací nástroje. Služby jako Geocities a Tripod umožnili komukoliv vytvořit webové stránky, přestože tyto stránky měli málo společného s hlavním proudem blogů. První blogy byly tvořeny ručně, pomocí HTML a FTP. Justin Hall na svém weblogu měl stránku Publish Yo’ Self , kde učil ostatní lidi psát v HTML a publikovat online a kde propagoval, že “HTML je sakra jednoduché!”. Avšak psaní a publikování v HTML byl vlastní proces psaní. Snem bylo vytvořit nástroj, kde by psaní obsahu a publikování stránek bylo jedním klikem. Dave Winer, jehož populární blog Scripting News byl jedním z nejstarších blogů. Založil UserLand Software, který vyvinul Fronties NewsPage, nástroj který umožnil lidem vytvořit stránky orientované na zprávy, jako byly Scripting News.
V roce 1998 byl spuštěn Open Diary. Jednalo se o online komunitu, kde lidé psali své vlastní deníky a komunikovali s ostatními členy. Poté přišly v roce 1999 LiveJournal, Xanga a Pitas.com. Toho roku také spustil Pyra Labs svůj projekt Blogger, který značně blogování popularizoval. Blogger automatizoval publikování blogu na server: uživatel napsal obsah a Blogger jej nahrál na server.
V roce 2001 byla spuštěna platforma Movable Typ, jež byla svého času největším konkurentem WordPressu. Stejně jako mnoho jiných populárních platforem vznikl Movable Type jako výsledek snahy vývojářů vyzdvihnout sama sebe. Blogger byl snadno ovladatelný, ale funkčně velice omezený – postrádal například titulky příspěvků, kategorie nebo úpravy textu. To byl důvod, proč Ben a Mena Trottovi chtěli navrhnout pro svůj Mena´s blog něco odlišného. V říjnu 2001, kdy byl Movable Type spuštěn, se stal rychle tou nejpopulárnější platformou, používanou většinou největších blogů jako byli Instapundit, Wonkette a Boing Boing. V mnoha ohledech nasadil Movable Type vysokou laťku. Nebyla to pouze publikační platforma, byla to platforma, kterou chtěli lidé opravdu používat. Anil Dash vzpomíná: ”Myslím, že to bylo skvělé. V mnoha ohledech to nastínilo koncepci webu verze 2.0. Jednoduše krása a prostor. Najednou z ničeho nic měli moje blogy titulky, mohla jsem je komentovat a bylo možné archivovat příspěvky po měsících. Dále bylo možné provádět mnoho dalších zajímavých věcí. To šlo zatím pouze s HTML. Bylo to skoro jako v Bloggeru, ale mnohem lepší.”
Nástroje se neustále zlepšovaly. Brzy pouhé publikování nestačilo. Blogeři naráželi na hranice toho, pro co byly blogy stvořeny. Každý druh blogu měl svoji rostoucí komunitu. Autorův blog se stal způsobem jak se spojit s celým světem. Blogerovo první samostatné “Ahoj všichni!”, se rychle vyvinulo do série příspěvku propojených na ostatní blogy napříč internetem. Postranní panely byly zdobeny takzvanými “blogrolls”, neboli seznamy blogů, které tento blog sdíleli a měli ho v oblíbených. Movable také vyvinul Trackbacks, které se používali pro zanechání stopy blogerů v diskuzích napříč celým internetem.
V té době se zrodila platforma WordPress a řekla své “Ahoj všichni!”. WordPress tak učinil potichu. Ne v Texasu, ne ve Stockportu, ale na francouzském ostrově Korsika. V červnu 2001, měsíce předtím než Mike a Matt publikovali jejich první příspěvky, developer na Korsice započal vývoj své vlastní blogovací platformy. Nabízel ji jako “PHP+MySQL alternativu k Bloggeru a Greymatteru”. Nazýval svoji PHP blogovací platformu jako b2.
Zdroj: Milestones: The Story of WordPress – Hello World