WordPress 5.9

WordPress 5.9 “Josephine”

WordPress 5.9 „Josephine“ byl pojmenován podle mezinárodně uznávané jazzové zpěvačky Joséphine Baker. Aktualizace přináší velké množství nových funkcí, pojďme si je představit.

Plnohodnotná úprava stránky

S novou funkcí můžete navrhovat a upravovat kompletně celý web.

Plnohodnotná úprava stránek

Nová výchozí šablona Twenty Twenty-Two

První plně bloková šablona v historii WordPress. Nejedná se pouze o novou výchozí šablonu, ale také o zcela nový typ šabony.

Blokové šablony nabízejí širokou škálu vizuálních možností. Od barevných schémat po kombinaci šablon stránek a obrázkových filtrů. Vše se nově upravuje v sekci Site Editor.

Tuto sekci vidíte pouze, pokud máte aktivní blokovou šablonu.

Možnosti blokového editoru

Twenty Twenty-Two není jediná bloková šablona kompatibilní s novou funkcí plnohodnotné úpravy stránky. Další šablony již najdete v katalogu šablon.

Když si vyberete nějakou z nových šablon, tak již nepotřebujete sekci Přizpůsobit. Namísto toho veškeré nastavení provádíte v sekci Site Editor.

Nové nastavení Site editor

Navigační blok

Bloky nově obsahují i navigační prvky.

Nový navigační blok přidává možnost tvorby menu. U menu si můžete nastavit jeho chování v responzivitě.

Další vylepšení a aktualizace

Používáte ve WordPress blog? Nové funkce vám zlepší jejich tvorbu.

Nové funkce blogu

Lepší kontrola bloku

WordPress 5.9 obsahuje nové typografické nástroje, flexibilnější kontrolu rozložení a detailnější kontrolu různých drobností, například odsazení, rámečky a další.

Uložené bloky

Síla vzorů

Katalog vzorů ve WordPress je domovem široké škály blokových vzorů vytvořených tak, aby vám ušetřily čas a rozšířily funkčnost vašich stránek. Navíc je můžete upravovat podle vlastního uvážení. Potřebujete pro svou šablonu něco jiného v záhlaví nebo zápatí? Upravte to na několik kliknutí.

Díky zobrazení téměř přes celou obrazovku, umožňuje Průzkumník vzorů snadno porovnat vzory a vybrat ten, který vaši uživatelé potřebují.

Přepracované zobrazení seznamu

Přepracované zobrazení seznamu

Ve verzi 5.9 nabízí zobrazení seznamu možnost přetahování bloků. Díky tomu je správa obsahu jednodušší. Dále můžete rozbalit nastavení sekce a třeba přidat HTML kotvy pro lepší orientaci návštěvníků webu.

Lepší zobrazení galerií

Lepší blok Galerie

Upravte každý obrázek v galerii tak, jako byste použili obrázkový blok.

Každý obrázek v galerii nově můžete upravit jinak, když budete chtít.

WordPress 5.9 pro developery

Theme.json pro child šablony

Ve verzi 5.9 podporuje theme.json child šablony. To znamená, že uživatelé mohou vytvořit child šablonu přímo v administraci WordPressu, aniž by museli napsat jediný řádek kódu.

Vzory s bloky

Nově můžete uzavřít jakýkoliv blok nebo skupinu bloků do vzorů. Stačí do jejich nastavení v block.json přidat uzamykací atribut.

Více stylů u bloku

Nyní můžete pro každý blok zaregistrovat více než jeden soubor stylů, což umožňuje danému bloku načíst pouze styly, které požaduje, a nikoli celý list.

Přepracovaný blok Galerie
Výše uvedené změny bloku Galerie jsou výsledkem téměř úplného přepracování. Postavili jste plugin nebo šablonu na funkčnosti bloku Galerie? Určitě si přečtěte tuto vývojářskou poznámku. Dozvíte se v ní, co je třeba udělat pro zajištění kompatibility.

Neuteklo vám něco?

Pokrok a WordPress na nikoho nečekají, tak nám tu raději nechte email, ať o nic nepřijdete!

Nespamujeme! Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Správa WordPress webu

Nemusíte na to být sami. Pomůžeme vám s pravidelnou údržbou i novými vylepšeními.

Více informací

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nákupní košík
Přejít nahoru