pracovní stůl

Kapitola 11 – Zrození wp-hackers

Diskuze vývojářů o verzi WordPress 1.2 probíhala na fóru, IRC chatu, soukromém chatu a e-mailech. Nicméně komunita rostla. Uživatelé, kteří přešli od Movable Type rozšířili uživatelskou základnu, internacionalizace WordPress jej učinila použitelným v celém světě a systém pluginů dovolil vývojářům rozšířit platformu. Rostoucí komunita ale potřebovala jiný komunikační kanál, který by umožnil vývoj, komunikaci a podporu.

Mnoho členů komunity bylo spokojených jen s fórem a IRC, ale někteří vývojáři chtěli e-mailový seznam. To byl hlavně případ té části vývojářů, kteří měli zkušenosti s vývojem svobodného softwaru. E-mailový seznam je jeden z nejdůležitějších komunikačních nástrojů svobodného projektu a v té době WordPress vývojáři neměli žádný. Trvalo to více než rok, než se začala formovat infrastruktura pro vývojáře. Často kladené dotazy na WordPress.org odráží přístup vývojářů v té době:

Jsem programátor/designer/hacker – mohu pomoci s vývojem WP?

Samozřejmě! Vlož svůj návrh a požadavky na funkce na fórum. Navrhni nebo vytvoř nějaký hack pro vložení nové funkcionality do WP. Máš skvělé nápady k designu? Vytvoř je a ukaž je! Pokud chceš být přímo zapojen v denním vývoji WP, tak je nejlepší ukázat svou způsobilost vytvořením čistého hacku nebo patche, který je v souladu s vývojářskými pokyny. Jakmile budeš mít nějaký kód, kontaktuj Matta a on si s tebou promluví o tvém zapojení ve vývoji.

Takový byl proces: příspěvek na fóru, příspěvek na blogu nebo e-mail hlavním vývojářům. Nebyl zde jasný, jednotný vstup pro vývojáře. Fórum neposkytovalo správnou infrastrukturu, na kterou byli vývojáři u svobodného projektu zvyklí. Ryan Boren měl zkušenosti s vývojem Linux. V roce 2003 vytvořil vlákno k diskuzi na fóru:

Komunity jsou vybudovány okolo vývojářských e-mailových seznamů. To je to správné místo. BB [bulletin board] není ani zdaleka tak dobrý pro rozesílání patchů k otestování, provádění testování UI a další. BB je dobrý zdroj a má svůj účel, ale e-mailový seznam je lepší pro vývojáře. Raději bych použil svůj oblíbený e-mailový klient, který umí upravovat, třídit a filtrovat mnohem lépe než BB. Navíc e-mail přijde ke mě, ne já k němu. Nyní posílám všechny své patche přímo Mattovi. Doufám, že se k němu dostanou. Kdyby zde byl vývojářský list, tak bych poslal patch tam, aby se na něj všechny zainteresované strany mohli podívat a pracovat s ním.

To byl, ve skutečnosti, e-mailový seznam, ale byl soukromý pro Matta, Mika a další dřívější vývojáře. Nebyl veřejný a nebyl přístupný k diskuzi. V té době nebyly žádné plány pro tvorbu veřejného e-mailového seznamu. Preferovali vývojovou diskuzi na WordPress fóru.

Vlákno obsahovalo zárodek tvrzení ve WordPress komunitě – rozdělení lidí na ty, kteří píšou a nepíšou kód. Vývojářský e-mailový seznam mohl rozdělit komunitu na různé skupiny – vývojáře a ostatní. “To je přesně ta mentalita, která způsobila, že mnoho OS projektů se stalo závislých na vývojářích, v přesně těch nepříjemných věcech pro obyčejné uživatele.”, napsal Cena.

Ale s rostoucí vývojářskou základnou se e-mailový seznam stal nevyhnutelným. E-mailový seznam umožňoval vývojářům pokládat dotazy o vývoji, testovat patche a probírat nové funkce. Vývojář mohl poslat patch na e-mailový seznam, takže jej kdokoliv mohl zkontrolovat. Také to pomáhalo předcházet zdržením, kdy byl patch poslán soukromě vývojáři a čekal na kontrolu v jeho přijatých e-mailech. Často se pokročilí uživatelé zapojovali – ti, kteří měli dotaz o produktu nebo chtěli odpovědět na položený dotaz. E-mailový seznam sloužil k jinému účelu než IRC místnost. Pro zapojení v IRC místnosti musel být daný člověk online v čase, kdy se odehrávala diskuze. Mohli si pak vše z logu přečíst, ale to je vše.

První e-mailový seznam v projektu nebyl ve skutečnosti wp-hackers, ale wp-docs. Sestaven byl v listopadu 2003 a sloužil k diskuzi pro WordPress dokumentaci a wiki. Aktivní byl po dobu šesti měsíců před e-mailovým seznamem hackerů, který byl sestaven v červnu 2004. Později se téhož roku přesunul na wp-hackers. Diskuze o vývoji se přesunula z fóra do e-mailového seznamu a ponechala fórum jako místo sloužící k podpoře.

E-mailový seznam wp-hackers explodoval aktivitou s diskuzí nad problémy jako zda mají být odkazy v komentářích nofollow, aby odradily spammery, jaký formát data je nejlepší a jak začít překládat WordPress. Vývojáři měli konečně místo pro shromáždění. Přijali novou komunikační platformu – jejich nový domov.

Jak bylo předpovězeno v roce 2003 v diskuzním na fóru, e-mailový seznam vytyčil hranice mezi těmi, kteří poskytují podporu (ať už odpovídají na tiket nebo píší dokumentaci) a na ty, kteří píšou kód. Kodéři byli častěji více zaměření na řešení problémů s kódem a nepomáhali s uživatelskou podporou. Nicméně někdy ti, kteří poskytovali podporu potřebovali informace od těch, kteří píšou kód. To se nelíbilo mnoho dobrovolníkům na fóru, že vývojáři nejsou dostupní, aby vypomohli.

I nadále byl wp-hackers důležitým místem pro vývoj WordPress, částečně během začátku projektu. Jak se ujal trend s e-mailovými seznamy, stal se postupně méně užitečný, ale pro první roky po spuštění zde probíhaly dlouhé diskuze o vývoji WordPress. Mnoho důležitých funkcí zde bylo prodiskutováno. Bylo to místo, kde se mnoho dnešních vývojářů poprvé dotklo WordPress.

Repozitář WordPress pluginů byl dalším zdrojem vývoje, který se časem objevil. Repozitář WordPress pluginů se spustil v lednu 2005. Nacházel se na adrese dev.wp-plugins.org a běžel na subversion a trac. Od dnešního adresáře pluginů se velmi lišil. Doslova, repozitář pluginů byl pouze repozitář kódu.

Z důvodu udělat jej trochu více přístupný, byla použita wiki na vytvoření první verze adresáře pluginů.

První verze adresáře WordPress pluginů z roku 2005
První verze adresáře WordPress pluginů z roku 2005

I když byl plný vývojářských nástrojů, neměl žádné jednoduché rozhraní, které by umožňovalo uživateli najít ten pravý plugin. Trac a wiki mohou být na orientaci často složité pro netechnické uživatele. Uživatel pouze chce získat to, co potřebuje. Jednoduše a bez rozhraní, které vypadá programátorsky a může být matoucí a odrazovat. Nicméně pro vývojáře se stalo platformou pro sdílení kódu, a to byl první krok směrem k adresáři pluginů na WordPress.org.

Zdroj: Milestones: The Story of WordPress – 11. The Birth of wp-hackers

Neuteklo vám něco?

Pokrok a WordPress na nikoho nečekají, tak nám tu raději nechte email, ať o nic nepřijdete!

Nespamujeme! Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Správa WordPress webu

Nemusíte na to být sami. Pomůžeme vám s pravidelnou údržbou i novými vylepšeními.

Více informací

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nákupní košík
Přejít nahoru