WordPress kod

7 chyb, kterých byste se měli při používání WordPressu vyvarovat

WordPress je celosvětově nejpopulárnější redakční systém především díky snadnému ovládání a ještě snazší instalaci. Celkově je WordPress bezvadné řešení pro tvorbu webu. Nicméně existuje několik obvyklých chyb, kterých se začátečníci i pokročilí často dopouštějí.

1. Výběr nekvalitní šablony

Při výběru šablony je třeba být obezřetný. Šablony stahujte pouze z ověřených zdrojů, jako je WordPress.org. Pokud stáhnete šablonu zdarma z neověřených stránek, riskujete, že bude obsahovat škodlivý kód, který vaše stránky poškodí ve vyhledávačích (a možná i jinak).

2. Nezměněné trvalé odkazy

Základní nastavení URL trvalých odkazů ve WordPressu obsahuje ID stránky. Odkaz pak vypadá například:
https://www.wplama.cz/?p=123
Takto zobrazená URL adresa nepůsobí na uživatele vůbec dobře a ani pro vyhledávače nemá žádný přínos. Z toho důvodu doporučujeme trvalé odkazy změnit ihned po instalaci. Změnu můžete provést v Nastavení -> Trvalé odkazy. Z nabídky vyberte Název příspěvku.

3. Nezměněné uživatelské jméno

Základní uživatelské jméno ve WordPressu je admin. Díky tomu je usnadněna práce hackerů, kterým poté stačí uhádnout pouze heslo. Z toho důvodu by jedním z prvních kroků po vytvoření nového WordPressu měla být změna uživatelského jména.

O tom, jak změnit uživatelské jméno admin jsme psali.

4. Neprovádění aktualizací

WordPress se neustále aktualizuje a jeho vývojáři reagují na bezpečnostní rizika vydáváním aktualizací. Nicméně mnoho uživatelů WordPressu aktualizace neprovádí, protože se bojí, že “rozbijí” svůj web. Bohužel však zapomínají na to, že čím starší verzi WordPressu využívají, tím existuje větší šance, že nebude obsahovat důležitou bezpečnostní aktualizaci. Aktualizace WordPressu je velmi snadná a automatická. Stačí pouze kliknout na tlačítko aktualizace a počkat pár sekund, než se WordPress sám aktualizuje.

5. Instalace velkého množství nepotřebných pluginů

Pro WordPress je dostupné obrovské množství pluginů, které vám mohou výrazně ulehčit práci. Nicméně instalací každého pluginu, na který narazíte, vystavujete svůj web různým druhům bezpečnostních rizik. Dále také velké množství pluginů může zpomalit běh WordPressu. Z toho důvodu instalujte pouze ty pluginy, které jsou aktuální a které opravdu potřebujete. Nadbytečné pluginy z WordPressu zcela odstraňte, pouhá deaktivace nestačí.

Při instalaci pluginu si všímejte, zda je plugin kompatibilní s vaší verzí WordPressu a zda ho někdo aktivně vyvíjí.

6. Používání obrázků bez svolení autorů

Obrázky jsou velmi důležitým elementem jakéhokoliv blogu. Jedním obrázkem můžete vyjádřit tisíce slov anebo zaujmout čtenáře. Nicméně obrázky na web musíte vybírat s rozvahou. Pokud použijete obrázek volně stažený z webu, riskujete možné porušení práv vlastníka. Obrázky proto stahujte z k tomu určených serverů, kde autor dává souhlas s volným šířením jeho fotografií. Nepoužívejte Google obrázky jako zdroj, protože zde nemáte uvedené licence.

7. Nedělání záloh webu

Blogy běžící na WordPressu jsou pod neustálými útoky hackerů. Jestliže svůj blog nezálohujete, může se vám jednou stát, že o svůj obsah přijdete. Zálohu WordPressu zvládne i úplný začátečník. Stačí k tomu pouze využít jeden z mnoha pluginů, které odvedou práci za vás. Získané soubory pak jen zálohujte na bezpečném místě. Mezi populární zálohovací pluginy patří BackWPup, VaultPress, či BackupBuddy.

Neuteklo vám něco?

Pokrok a WordPress na nikoho nečekají, tak nám tu raději nechte email, ať o nic nepřijdete!

Nespamujeme! Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Správa WordPress webu

Nemusíte na to být sami. Pomůžeme vám s pravidelnou údržbou i novými vylepšeními.

Více informací

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nákupní košík
Přejít nahoru