Ohledně ochranné známky WordPress a jeho loga existuje několik pravidel, které je dobré jako uživatel redakčního systému znát.
WordPress je otevřený software a je chráněný autorským právem a ochrannou známkou. Mnozí začátečníci si nejsou této skutečnosti vědomi a mohou tak nevědomky tyto pokyny porušit.
V tomto článku si vysvětlíme pravidla pro použití WordPress loga a jeho ochranné známky.
GPL
Existují dvě webové stránky WordPress.org a WordPress.com (rozdíl mezi nimi jsme vysvětlili v článku Jaký je rozdíl mezi WordPress.org a WordPress.com). Když někdo mluví o WordPress obecně, tak nejčastěji mluví o redakčním systému z WordPress.org a ne hostingové službě.
Redakční systém je dostupný pod licencí GPL. Díky tomu se jedná o svobodný software, což nám přináší (uživatelům) několik svobod:
- svobodu používat program za jakýmkoliv účelem, tedy komerčně nebo soukromě,
- svobodu studovat, jak program pracuje a uzpůsobovat ho svým potřebám,
- svobodu dále distribuovat program,
- svobodu vylepšovat program a zveřejňovat zlepšení tak, aby z nich mohla mít prospěch celá komunita.
Díky tomu se WordPress stal tak úspěšným.
Více informací o GPL licenci a dalších najdete v článcích Licence nejen k šablonám, pluginům a WordPressu a Kapitola 5 – GPL.
Proč je důležité rozumět ochraně WordPress?
WordPress používá ke svému běhu skoro 33% internetových stránek. Jedná se o velkou masu lidí, kteří mají na tomto redakčním systému webové stránky.
Z toho důvodu je nutné chránit značku WordPress. Ochranná známka WordPress byla v roce 2010 přesunuta na WordPress Foundation, která ji spravuje.
Problémem je, že WordPress Foundation není jediný, kdo se stará o vývoj WordPress. Protože je to otevřený software, tak do jeho úspěchu přispívají tisíce dalších lidí.
Kromě přispěvatelů jsou zde i firmy nebo jednotlivci, kteří si založili podnikání úzce spojené s tímto redakčním systémem.
Pokud vlastníte WordPress webovou stránku, máte firmu na tvorbu webových stránek nebo poskytujete služby spojené s WordPress, měli byste znát základní pravidla jeho ochranné známky.
1. WordPress vždy pište s velkými písmeny W a P.
Název redakčního systému je WordPress, kde písmena W a P jsou psaná velkými písmeny. Jestliže WordPress někde zmiňujete, ujistěte se, že jeho název píšete správně.
WordPress dokonce od verze 3.0 obsahuje zabudovaný filtr, který automaticky opravuje špatně napsaná velká písmena ve slově WordPress.
2. Nepoužívejte slovo WordPress v názvu domény
Slovo WordPress je registrovaná ochranná známka vlastněná WordPress Foundation. Stejně jako jiná ochranná známka, tak i WordPress Foundation si vyhrazuje právo na použití výrazu WordPress. To znamená, že nemůže být součástí názvu firmy (další značky) nebo webové stránky.
Omezení se vztahuje i na doménové jméno. Například:
wordpresslama.cz– špatně!- wplama.cz – správně!
Slovo WordPress můžete použít jako subdoménu (wordpress.vasedomena.cz), WordPress Foundation se zajímá pouze o doménové jméno druhého řádu.
Pokud máte v plánu udělat nekomerční komunitní projekt, můžete zkusit zažádat u WordPress Foundation o výjimku.
3. WordPress logo
WordPress logo obsahuje velké písmeno W v šedém nebo bílém kruhu okolo něj.
Pozor na špatné logo, které je z nějakého důvodu velmi rozšířené.
Falešné logo najdete na obrázku vlevo, správné logo je napravo. WordPress logo má vyšší umístění písmena W a samotné písmeno je užší.
Ujistěte se, že WordPress logo, které ve svých projektech používáte, je správné.
Správné logo si také můžete stáhnout ze stránky WordPress.org.
4. Omezení použití WordPress
WordPress Foundation chce, aby se WordPress logo používalo a propagovalo se tak.
Nicméně existuje několik omezení, kdy se WordPress logo nesmí používat:
- V reklamě na váš produkt nelze použít WordPress logo.
- WordPress logo nelze použít jako součást jiného loga.
- Text ‘Powered by WordPress.org’ (Pohání WordPress.org), který často obsahují šablony v patičce si můžete libovolně upravit.
- Nesmíte použít spojení ‘Recommended by WordPress’ (Doporučuje WordPress).
Zjednodušeně lze říci, že jakékoliv zneužití značky WordPress je poručení její ochranné známky.
Co se stane, když poruším ochrannou známku?
WordPress Foundation zneužití bere velmi vážně. V případě porušení nejprve dostanete e-mail, kde na něj budete upozorněni a vyzváni k nápravě.
Ignorování této zprávy nejspíše povede k dalším právním akcím.
Pokud například vlastníte doménu, která obsahuje slovo WordPress, můžete dostat dopis od právníků, že WordPress Foundation si vyhrazuje na doménu právo. Následný proces je pak finančně náročný a kromě domény ztratíte i podporu ze stranu komunity.
WordPress komunita spoléhá na WordPress Foundation, že tyto akce bude provádět a vynucovat dodržování ochranné známky. Díky tomu mohou z ekosystému WordPress profitovat všichni.